22 نوامبر

آمادگی آستان قدس برای پذیرایی از ۱۰۰ هزار زائر/ ستاد «برگزاری مناسبت‌ها» در حرم رضوی تشکیل شد

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از صبح توس؛ سید مرتضی بختیاری صبح امروز در نشست خبری تشریح برنامه‌های آستان قدس رضوی در دهه پایانی ماه صفر که در سازمان مرکزی آستان قدس رضوی برگزار شد اظهار کرد: براساس عشقی که به امام حسین(ع) در جهان اسلام وجود دارد،‌ هر سال عظمت اربعین در دنیا بیشتر احساس می‌شود.

 

وی افزود: آستان قدس در این رابطه احساس مسئولیت کرده و در کنار فعالیت‌های مردمی، اقدام به تقویت فعالیت‌ها و خدمات مردمی کرده است.

 

قائم مقام آستان قدس رضوی با بیان اینکه آستان قدس امسال در مرز‌های ایران و در عراق وظیفه خادمی‌زائران‌اربعین را به عهده داشت، خاطرنشان کرد: موفق شدیم تا‌ در عمود ۴۶۶ بیمارستان صحرای ایجاد شد و ۷۰ پزشک در آنجا حضور پیدا کردند و به زائران حسینی ارائه خدمات کردند.

 

بختیاری تصریح کرد: ستاد دائمی برگزاری مناسبت‌ها با تدبیر تولیت آستان قدس تشکیل شده است و که این ستاد نسبت به همه مناسبت‌های سال ارائه خدمت می‌کند و هم اکنون در دهه آخر صفر که عاشقان امام رضا(ع) با پای پیاده و یا سواره به مشهد می‌آیند فعال شده است.

 

وی در خصوص راهبرد‌‌های آستان قدس رضوی در سال جاری گفت: به مناسبت دهه پایانی ماه صفر نقش آفرینی در تنظیم شعایر و مراسم عزاداری حضرت رضا(ع)، توجه به الگو قرار دادن اندیشه حضرت رضا(ع) در نشر اندیشه انقلابی،‌ تاکید بر فعال نموندن استعداد‌های موجود برای جریان سازی فکری و فرهنگی و توجه به مهندسی محتوا با محوریت ولایت و شهادت بوده است.

 

قائم مقام آستان قدس رضوی یادآور شد: رویکرد اصلی آستان قدس، برگزاری مراسم مردمی است، اگر کار به مردم واگذار شود فرهنگ‌میزبانی افزایش می‌یابد به طوری که سال گذشته ۶۰ هزار نفر از مردم مشهد به صورت شخصی پذیرای زائران بوده‌اند.

 

بختیاری ادامه داد: ما در حرم رضوی، مشهد، شهرستان‌ها و در سطح بین المللی برنامه‌هایی را در سطوح کودکان، نوجوانان، بانوان و هیئت‌های مذهبی تبیین کرده‌ایم.

 

وی با اشاره به اینکه تکیه بر هم افزایی و استفاده از ظرفیت مردمی، خادم یاران و گروه‌های مردمی از جمله رویکرد آستان قدس رضوی بوده است، افزود: با توجه به انقلاب‌ها و جهاد‌های حضرت رضا(ع) که در سیره این امام آمده، شعار محوری سال جاری «امام خرد ورزی و محبت است».

قائم مقام آستان قدس رضوی بیان کرد: زائران پیاده که از ۱۰ روز قبل پیاده‌روی خود را آغاز کرده‌اند، در شرف ورود به مشهد هستند؛ آموزش و پرورش، جمعیت خدمت گزاران و شهرداری با محوریت مردم برنامه‌ریزی کرده‌اند تا در دهه پایانی صفر خادم مردم باشند.

 

بختیاری با اشاره به اینکه آمادگی لازم برای پذیرایی ۱۰۰ هزار زائر با ارائه سبد غذایی، اسکان، پذیرایی و درمان آن‌ها را داریم، خاطرنشان کرد: تعداد هیئتهای مذهبی نسبت به سال گذشته افزایش چشم گیری داشته و تقریبا شاهد افزایش هزار هیئت مذهبی خواهیم‌ بود.

 

وی در پایان گفت: کیسه برنج، نمک، پرچم‌ متبرک به هیات‌ها اهدا می‌شود و زائران می‌توانند یک وعده غذای حضرت در میهمان سرای حضرت رضا(ع) باشند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *