22 نوامبر

آیین عزاداری و نخل گردانی در شهر نراق

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از پیام دلیجان؛ شهروندان عزادار نراق با اجرای مناسک آیینی نخل گردانی، ارادت قلبی و شفیتگی خود را به پیامبر(ص) و امام حسن(ع) را به تصویر کشیدند.

از سالیان گذشته پایه کشان نخل در نراق از قداست خاصی برخوردار بوده و اغلب دارای وجاهت مذهبی است. به همین منظور افرادی که این نخل را بر دوش می‌برند با وضو و نیت خیر، ابتدا نخل را بوسیده و سپس «یا علی» گویان پایه های سنگین را حمل می‌کنند.

خانواده های اصیل و مذهبی در نراق، هر کدام پایه هایی از این نخل ها را از پدران خود به ارث برده‌اند و نسل به نسل به اولاد ذکور و ارشد خانواده می‌سپارند به طوریکه پایه ها به افراد یا طایفه خاصی تعلق دارد و مرسوم است به رسم ادب پایه نخل به افراد صلاحیت دار و محب اهل بیت(ع) واگذار می شود. 

نخل نراق امروز از جوار مسجد امام حسن(ع) – قدیمی ترین مسجد نراق- به حرکت درآمد و با گذر از مسیرهایی از محله پایین، بازار، به محله بالا این شهر منتقل شده و دوباره با سلام و صلوات به آشیانه خود بازگشت داده شد.

حضور مردم عزادار و ولایی نراق همزمان با دیگر نقاط کشور در محافل عزاداری رحلت پیامبر اعظم (ص) و امام حسن مجتبی(ع) رنگ و بوی خاصی به این آیین ها بخشیده است. 

نخل به معنی درخت خرماست و در اصطلاح عامیانه به هر درخت و درختچه ای تزئینی هم نخل گویند اما در آیین عزاداری این اصطلاح برای تابوت واره به کار می رود که آن را بر دوش می کشند و بیشتر به شکل اتاقکی چوبی و حجیم و مکعب مستطیل است.

سابقه نخل گردانی در نراق به بیش از۴۰۰ سال می رسد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *