31 آگوست

ابعاد تاریخی، اعتقادی و سیاسی تخریب مسجد الاقصی/ اقدامات عملی اسرائیل برای ساخت هیکل سلیمان و خواب سنگین سران جهان اسلام

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از ناب نیوز؛  ۳۰ مرداد سال ۱۳۴۸ مسجدالاقصی به دست صهیونیست‌ها به آتش کشیده شد، سال‌ها بعد و به همین مناسبت به پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران و تصویب اعضای سازمان کنفرانس اسلامی در سی‌امین نشست این سازمان، این روز به نام روز جهانی مسجد نامگذاری شد.

سید هادی سید افقهی کارشناس ارشد مسائل فلسطین در گفتگو با ناب نیوز  با بیان اینکه تخریب مسجد الاقصی را می توان در ابعاد مختلف تاریخی،اعتقادی و سیاسی بررسی کرد،گفت:صهیونیست های بر حرم قدسی که شامل مسجد الاقصی واقع درضلع جنوبی و همچنین گنبد طلایی  معروف به مسجد  قبه الصخره که مجموع مساحت آن ۱۴۴ هزار متر مربع می باشد  ادعای تاریخی دارند.

تلاش های بی وقفه رژیم صهیونیستی برای تخریب مسجدالاقصی و بازسازی معبد سلیمان

این کارشناس مسائل غرب آسیا ضمن اشاره به اینکه صهیونیست ها معتقدند که مسجد الاقصی در گذشته بنای هیکل سلیمان بوده است،  تصریح کرد: یهودیان معتقدند که حضرت سلیمان (ع) در بنای مسجد الاقصی معبد ساخته است  که قبل از میلاد به این  مکان حمله شده است و آن را تخریب و  آتش زده  و طلاهای ان را با خود به عراق برده است.

مسجد الاقصی

وی در ادامه افزود: در سال ۷۰ میلادی بعد از بازسازی مجدد هیکل و بازگشت یهود به سرزمین فلسطین،طیطوس امپراطور روم بعد از به صلیب کشیده شدن حضرت مسیح با وجود اینکه خود این فرد نیز مسیحی بود  و به اصول و مبانی مسیحیت آشنایی داشت برای بار دوم به هیکل حمله کرده  و تعدادی از یهودیان را قتل عام می کند و  مجددا هیکل را تخریب می کند و پس از آن یهودیان جرأت نمی کنند که باز گردند و در همان مناطق پراکنده می شوند.

سید افقهی ابراز کرد:در زمان فتوحات اسلامی شهر قدس به دست خلیفه دوم به صورت مسالمت آمیز فتح می شود و با توجه به اینکه مسیحیان شهر را مدیدرت می کردند عهدنامه ای دوستانه فی ما بین  مسلمنان و مسیحیان تدوین و مورد توافق قرار گرفت که  بر اساس آن کشیش اعظم شهر قدس کلید را تقدیم خلیفه دوم کرد و از آن به بعد بناها توسعه پیدا کرد و تا به امروز تغییر  شکل داده است.

این کارشناس ارشد مسائل فلسطین عنوان کرد:پس از تأسیس رژیم صهیونیستی در سال ۱۹۴۸ صهیونیست ها مدعی شدند که این مکان هیکل سلیمان است و خواستار این بودند  که مسجد باید تخریب شود  چرا که معتقد بودند  تا زمانی که این مسجد تخریب نگردد و هیکل بر دیوار سوم ساخته نشود مسیح موعود یهودیان «ماشیا» ظهور نمیکند.

مسجد الاقصی1

وی با اشاره به حفاری های کنونی در محل حرم قدسی اظهار کرد:صهیونیست ها فقط اکتفا به ادعا در این زمینه نکرده اند بلکه چندین بار به بهانه های متلف سعی در تخریب قبله اول مسلمین نموده اند تا هیکل مورد ادعای خود را باز سازی کنند.

سید افقهی در خصوص بعد اعتقادی مسجد الاقصی تأکید کرد:ما معتقد هستیم که در محل حرم قدسی مسجد بوده همانطور که پیش از حضرت سلیمان هم انبیا دیگر  همچون حضرت ابراهیم و حضرت یعقوب؛ و این نشان می دهد که این محل عبادتگاه فقط مربوط به یهودیان نیست که پس از آنها مسحیان آمده اند و بعد از آنان نیز مسلمانان این ادعا را از کجا آورده اند؟

وی با بیان اینکه یهودیان قصد تخریب اولین قبله مسلمین را دارند، عنوان کرد: در قرآن پیوند گسست ناپذیر بین مسجدالحرام و مسجد الاقصی ثبت شده و اگر به آیه اول سوره الاسرا توجه داشته باشیم، به این معنی است که این پل نور و معنوی و وحیانی هرگز گسست پذیر نیست؛ آنها می خواهند این پل نور معنوی و تاریخی را قطع کرده و هیکل سلیمان خودشان را احداث کنند این در حالی است که مسجد الاقصی برای  ما قداست اعتقادی و فقهی دارد بر همین اساس به لحاظ تاریخی و اعتقادی نبرد بین جهان اسلام و صهیونیست ها وجود دارد.

محو نمادهای اسلامی و یهودی سازی قدس برای تثبیت پایتخت مورد ادعای صهیونیست ها

این کارشناس ارشد مسائل فلسطین با اشاره به بعد سیاسی مسجدالاقصی، با بیان اینکه صهیونیست ها می خواهند وضعیت پایتخت موردادعای خود را در شهر قدس تثبیت کنند، اذعان داشت: آنها می گویند اسرائیل بدون شهر قدس مفهومی ندارد و شهر قدس بدون هیکل مشروعیت ندارد لذا می خواهند به این مسئله بعد اعتقادی و سیاسی بدهند که این پایتخت به طور کامل یهودی شود.

هیکل سلیمان

وی افزود: به همین جهت امروز قسمت شرقی قدس را یهودی سازی می کنند، نمادهای اسلامی را محو می کنند و با حکم  یا بدون حکم دادگاه، با زور، تطمیع و دادن پول های کلان، محل های اطراف مسجد را تخریب کرده و برای معبد مورد ادعای خود آماده می کنند.

حرمت شکنی ها و اقدامات عملی اسرائیل برای ساخت معبد و خواب سنگین سران جهان اسلام

سید افقهی در ادامه به دو فرایند خطرناک که مسجدالاقصی باآن روبه روست اشاره کرد و گفت: فرایند اول حرمت شکنی ها و ورود صهیونیست ها با کفش و سگ به داخل حریم مسجد با حمایت پلیس امنیت است تا قبح مسجد را ریخته و نزاهت اسلامی آن را از بین ببرند.

این کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: نتانیاهو این مسئله را مطرح کرد که بخشی از مسجد به یهودیان و بخش دیگر ان به مسلمانان اختصاص داده شود یا زمان های خاصی را بین انها تقسیم کنند در حالی که این ترفند بسیار خطرناکی است و مردم هم با آن مخالفت کرده اند.

وی با بیان اینکه فرایند دیگر تداوم حفاری ها و اختصاص بودجه مسیحیان و یهودیان صهیونیست برای تداوم روند تخریب مسجد است تا معبد موردادعای خود را بسازند، تصریح کرد: امروز سنگ ها، پنجره ها، پرده ها و سراپرده ها و تمام مصالح موردنیاز برای ساخت معبد یا هیکل در انبارها نگهداری می شود؛ حتی سنگ زیربنای آن را سوار بر تریلی کرده و در شهرهای مختلف فلسطین می چرخانند تا مردم فراموش نکنند مسجد باید خراب و معبد سلیمان به جای آن ساخته شود.

سید افقهی با ابراز تاسف از اینکه اقدامات عملی صهیونیست ها ادامه دارد اما جهان اسلام به صدور بیانیه ها اکتفا می کند، خاطرنشان کرد: مردم فلسطین گوشت دم توپ شده اند؛ جهان اسلام و عرب نه تنها حمایت نمی کند بلکه عربستان سعودی با ملاقات های رسمی وعلنی با سران رژیم صهیونیستی و تشکیل جبهه ضدایرانی ، در حال خیانت است و از سوی دیگر جهان اسلام خواب است و تنها ایران و جبهه مقاومت در حال ایستادگی هستند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *