16 سپتامبر

اختتامیه مرحله استانی مسابقات قرآن کریم در کرمانشاه برگزار شد

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از شبکه اطلاع رسانی مرصاد؛ مرحله استانی سی و نهمین دوره مسابقات قرآن کریم در کرمانشاه با برگزاری مراسم اختتامیه به کار خود پایان داد.

 

این مراسم امروز شنبه با حضور آیت الله علما امام جمعه کرمانشاه و جمعی دیگر از مسئولان استانی در محل مجتمع بعثت شهر کرمانشاه برگزار شد.

 

در این مراسم از میان ۲۰۸ شرکت کننده، ۲۴ برگزیده در بخش آقایان و ۲۱ نفر در بخش خواهران معرفی و مورد تجلیل قرار گرفتند.

 

بر این اساس در بخش برادران بهمن محمدی، مرتضی مالمیر و حسن کنعانی در رشته حفظ ۵ جز و عبدالستار خسروی، سجاد درویش پور و فرشاد محمدیان در رشته حفظ ۱۰ جزء عناوین برتر را کسب کردند.

 

همچنین فائق فرامرزی ساوجبلاغ و ایوب همتی نیا در رشته حفظ ۲۰ جزء و جهانگیر سرخوندی، محسن جعفری والا و مهدی پری زاد در حفظ کل حائز رتبه های اول تا سوم شدند.

 

در رشته ترتیل برادران نیز محمد سعید ساری اصلانی، جواد ایجادی و مسلم خشمین و در قرائت وحید نظریان، سجاد پروینی نژاد و علی نیکی رتبه های برتر را کسب کردند.

 

گفتنی است مسعود غلامی، علی اشرف سهیلی، مهدی رحتمی و محسن همتی نیز در رشته دعا خوانی و رضا رحمانی، سعید داییچی و بابک خزایی در رشته اذان موفق به کسب رتبه های برتر شدند.

 

همچنین در رشته حفظ ۵ جزء خواهران سمیه جعفری، فاطمه عزیزی و هاجر درویشی و در حفظ ۱۰ جزء لیلا ساری، شهناز حیرانی و زهرا خمان حاتمی رتبه های برتر را کسب کردند.

 

هدی واعظی، فرزانه ناصری و ژیلا محمدی در حفظ ۲۰ جزء و فائزه چراغی، زهره طاهر و صدیقه تپه رشی در حفظ کل رتبه های نخست تا سوم را به دست آوردند.

 

در رشته ترتیل خواهران نیز آرزو محمدپور، بهاره بامشاد و عذرا رضایی اول تا سوم شده و در قرائت نیز ثمین کرم، لیلا رضوانی و فاطمه سهرابیان حائز عناوین برتر شدند.

 

همچنین در رشته دعاخوانی زینب محنت فر، رویا واعظی و ندا واعظی موفق به کسب رتبه های اول تا سوم شدند.

 

 کسب مقام اول مسابقات استانی قرآن کریم توسط شهرستان کرمانشاه

 

حجت الاسلام مجید میرزائی نیز در این مراسم ضمن تقدیر از مدیر کل و مجموعه اوقاف استان، گفت: خوشحالیم از اینکه توانستیم دو روز این مسابقات را در استان برگزار و فضای استان را قرآنی کنیم و جامعه قرآنی شاهد مسابقه فرزندان خود بودند و امیدواریم بتوانیم عطر و بوی قرآن را در زندگی خودمان حفظ کنیم.

 

وی افزود: ۲۰۸ متسابق در این مسابقات شرکت کردند و ۲۰ نفر از برادران و ۲۱ نفر از خواهران در رشته های حفظ ۵ جزء، ۱۰ جزء، ۲۰ جزء، حفظ کل، ترتیل، قرائت، دعا خوانی و اذان حائز رتبه برتر شدند.

 

معاون فرهنگی اوقاف و امور خیریه استان کرمانشاه این مسابقات را مسابقه ای معنوی برای پیشبرد اخلاق و معنویت برشمرد و گفت: امیدواریم بتوانیم با استعانت به قرآن کریم نهایت استفاده را از این فضای به وجود آمده ببریم.

 

وی اشاره ای نیز به ویژگی های این دوره از مسابقات داشت و تصریح کرد: برگزاری مسابقات در دو شیفت صبح و عصر و نداشتن شیفت شب از محسنات این دوره از مسابقات نسبت به سایر دوره ها بود.

 

میرزائی افزود: آرامش حاکم بر سالن های برگزاری که نتیجه تلاش همکاران ما در اوقاف و امور خیریه استان بود از دیگر ویژگی های این مسابقات بود و برگزاری محافل انس با قرآن در مساجد شهر با حضور قاریان بین المللی از دیگر برنامه هایی بود که مورد توجه نمازگزاران و جامعه قرآنی قرار گرفت.

 

وی حضور متسابقین از همه شهرستان های استان را از دیگر ویژگی های این مسابقات برشمرد و گفت: شهرستان کرمانشاه با ۱۲ نفر در مقام اول، ۱۰ نفر در مقام دوم و ۵ نفر در مقام سوم توانست جایگاه اول این مسابقات را به خود اختصاص دهد و سرپل ذهاب نیز با ۲ نفر مقام اولی و یک نفر مقام سوم توانست به جایگاه دوم در استان دست یابد.

 

معاون فرهنگی اوقاف و امور خیریه استان کرمانشاه افزود: پاوه و اورامانات نیز توانست با با یک مقام اولی و ۲ مقام سومی توانست در جایگاه سوم قرار گیرد و اسلام آباد غرب ، کنگاور و سنقر نیز به ترتیب در جایگاه های بعدی قرار گرفتند.

 

وی تاکید کرد: می طلبد با توجه به پتانسیل و ظرفیت قرآنی موجود در استان و اجرای امینانه نیات واقفین در استان کرمانشاه روز به روز شاهد ارتقا و افزایش موسسات قرآنی در استان باشیم.

 

میرزائی افزود: امیدواریم در کنار کمیت موجود شاهد کیفیت نیز در برگزاری مسابقات باشیم و مردم خود کسب اطلاع کرده و چون این دوره خود در مسابقات حضور داشته باشند.

 

وی گفت: امسال حساسیت ویژه ای در مسابقات وجود داشت و با عدالت کامل مسابقات برگزار و متسابقین با هم رقابت کردند.

 

معاون فرهنگی اوقاف و امور خیریه استان کرمانشاه در پایان از دست اندرکاران تقدیر و تشکر کرد.

 

قرآن حیات دهنده است/ ریشه حل مشکلات را باید در فرهنگ یافت

 

آیت الله مصطفی علما نیز در این مراسم، با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در زمینه اقدامات فرهنگی، گفت: ایشان کار فرهنگی را مقدم بر کار اقتصادی می داند، چرا که اگر کار فرهنگی را درست مدیریت کنیم کار اقتصادی نیز به درستی مدیریت خواهد شد.

 

وی تصریح کرد: اگر کار فرهنگی به درستی اجرا و پیاده شود هیچوقت کوچکترین مشکلی پیش نمی آید و ریشه تمامی مشکلات را باید در فرهنگ جستجو کرد.

 

امام جمعه کرمانشاه در ادامه توجه به قرآن کریم به عنوان کتاب هدایتگر الهی را مورد تاکید قرار داد و افزود: رسول خدا (ص) ما را به قرآن سفارش می کند چرا که در این قرآن همه چیز است.

 

آیت الله علما ادامه داد: این کتاب الهی از چنان قوت و استحکامی برخوردار است که در این ۱۴۰۰ سال با تمام دشمنی ها و کینه ورزی ها نتوانستند ذره ای از اهمیت آن بکاهند.

 

وی با اشاره به روایات متعدد در خصوص قرآن کریم، گفت: از اعجازهای قرآن این است که علی رغم گذشت ۱۴۰۰ سال هیچ تغییری در آن اتفاق نیفتاده و خدا می خواهد با آن ما را تربیت کند و بر اساس آن به ما برنامه داده است.

 

علما همچنین به فرمایشات رسول خدا در خصوص پیروی از فرامین قرآن کریم اشاره کرد و افزود: قرآن حیات دهنده است و اگر از روی قرآن و شئون قرآن حرکت کنیم هیچگاه ضرر نمی کنیم.

 

وی با اشاره به اینکه با گذشت سال ها از زمان نزول قرآن هر روز نکات جدیدی از آن به دست می آید، گفت: قرآن و بیان قرآن اعجاز است، لذا خانواده ها فضای زندگی را قرآنی کرده و فرزندان را با قرآن بار بیاورند.

 

امام جمعه کرمانشاه با بیان اینکه قرآن تاثیری اعجاز انگیز بر زندگی دارد، اظهار داشت: امام (ره) با تکیه بر قرآن همانند کوه در مقابل تمام مشکلات ایستاد و اگر این تربیت قرآنی نبود نمی توانست این چنین از خود مقاومت و ایستادگی نشان دهد.

 

علما با بیان اینکه استقامت امام در ۸ سال دفاع مقدس نیز نتیجه تربیت و چشیدن قرآن است، افزود: باید سعی کنیم با تمام شئون قرآن آشنا شویم و از آن آگاهی داشته باشیم.

 

راهیابی ۱۳ کرمانشاهی به مرحله کشوری مسابقات سراسری قرآن کریم

 

حجت الاسلام آیت عباسیان نیز در این مراسم، با اشاره به فرارسیدن ماه ذی الحجه و تبریک این ماه گفت: همانطور که در مراسم افتتاحیه هم گفته شد یکی از کارهایی که می تواند در این دوران تاریک که عقاید شیعه و سنی مورد هجوم اسلام هراسان قرار گرفته مورد توجه باشد این است که ما قرآن را در زندگی وارد و به دستورات قرآنی عمل کنیم.

 

وی افزود: هر چقدر کار قرآنی انجام دهیم می توانیم با آن از تهاجمات غرب جلوگیری کنیم و بهترین درمان برای این بیماری ترویج فرهنگ قرآنی در جامعه است.

 

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کرمانشاه  گفت: خدا را شاکریم که خدا به ما توفیق داد که این مسابقات را برگزار و بیش از ۱۹۰۰ نفر در آن شرکت کردند و بیش از ۷۰۰ نفر از آن در بخش حفظ قرآن بودند.

 

وی تصریح کرد: روزی تعداد حافظان قرآن در کشور به انگشتان دست نمی رسید اما هم اکنون به برکت خون شهدا و نظام اسلامی فقط در استان کرمانشاه بیش از ۳۴ هزار نفر حافظ قرآن طی ۴ سال تربیت شدند.

 

عباسیان با اشاره به روند برگزاری مرحله استانی مسابقات سراسری قرآن کریم نیز گفت: امروز برترین های این مسابقات معرفی می شوند اما کسانی که وقت خود را در کنار قرآن گذرانده اند قطعا برنده اند و این مسابقات فرصتی است که به اشتباهاتمان پی ببریم.

 

وی افزود: هدف این مسابقات ارتقا دانش متسابقین است و در نتیجه این رقابت ها ۱۳ نفر به مسابقات کشوری راه می یابند که امیدواریم سفیران کرمانشاه در مرحله کشوری نیز حائز رتبه شوند.

 

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کرمانشاه با بیان اینکه استان کرمانشاه ظرفیت خوبی در حوزه قرآنی دارد، گفت: وظیفه ما بستر سازی برای آنان است که در سطوح ملی و بین المللی حرف برای گفتن داشته باشند.

 

وی تصریح کرد: برگزاری کلاس های تخصصی قرآن یکی از راهکارهاست و اوقاف استان قول خواهد داد که حمایت ویژه ای در این زمینه داشته باشد.

 

حجت الاسلام عباسیان افزود: خوب است که در این زمینه جامعه قرآنی خود پیش قدم شوند و ما هم حمایت های ویژه ای را از آنان خواهیم کرد که برای سال آینده نفرات راه یافته برای استان افتخار آفرین باشند.

 

وی بر توجه به مفاهیم قرآن تاکید کرد و گفت: ما آمادگی داریم تعدادی کلاس تخصصی تفسیر قرآن را هم در استان برگزار کنیم.

 

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کرمانشاه تاکید کرد: اگر بخواهیم جامعه مان سالم باشد باید روی قرآن سرمایه گذاری کنیم و هر چقدر در این زمینه توجه کنیم شاهد کاهش کج روی ها و مشکلات خواهیم بود.

انتهای خبر/

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *