5 اکتبر

استان اردبیل در تاسوعای حسینی غرق در ماتم و عزا شد+تصاویر

تجمع بزرگ حسینیان اردبیل با حضور، دستجات عزاداری، اقشار مردم و مسئولان استانی و میهمانانی از سایر استانها از ساعت ۱۳ ظهر شروع شده و تا ساعت ۱۶ ادامه خواهد داشت.

این مراسم باشکوه همزمان با ایام عزاداری سید و سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) در نهمین روز از ماه محرم و در روزی که به نام حضرت عباس(ع) علمدار کربلا، خوانده می شود، در میدان عالی قاپو اردبیل برگزار می‌شود.

عزاداران حسینی با برپایی تکایا و ایستگاه های نذری و صلواتی، از عاشقان امام حسین (ع) با چای، غذا، ساندویچ، شیر و .. پذیریایی کردند تا به هر نحوی نام خود را در دفتر خادمان حسینی ثبت کنند.

 اصلاندوزی‌ها فریاد “لبیک یا حسین” سر دادند

هزاران نفر از اقشار مختلف مردم و هیئت های مذهبی اصلاندوز  با سر دادن نوای ” لبیک یا حسین” و “لبیک یا ابوالفضل”، عشق و ارادت خالصانه خود را به شهدای دشت کربلا ابراز کردند.

 

اجتماع عظیم حسینیان پارس‌آباد در روز تاسوعا

در این اجتماع بزرگ که با شور خاص و به شکل با شکوهی با حضور هیئت‌های عزاداری برگزار شد، مداحان اهل بیت(ع) و عزاداران در سوگ سید و سالار شهیدان حضرت امام حسین (ع) و ۷۲ تن از یاران باوفایش به سینه زنی و عزاداری ‌پرداختند.

عاشقان و دلدادگان حسینی در این اجتماع عظیم یکصدا “لبیک یاحسین” سر دادند و مراسم تاسوعای حسینی را بار دیگر باشکوهی وصف نشدنی برگزار کردند.

این مراسم باشکوه همزمان با ایام عزاداری سید و سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) در نهمین روز از ماه محرم و در روزی که به نام حضرت عباس(ع) علمدار کربلا، خوانده می شود، در در چهارراه امام خمینی (ره) پارس آباد برگزار شد.

 

///

///

//

//

 

 

تجمع بزرگ عزاداران تاسوعای حسینی در شهرستان نیر
 

 

تاسوعای حسینی در شهرستان بیله سوار

همزمان با تاسوعای حسینی مردم شهرستان بیله سوار امروز در اقصی نقاط این شهرستان اقدام به برپایی تجمعات و هیئت های عزادرای کرده و عشق و ارادت خود را به آقا حضرت ابوالفضل العباس علیه السلام ابراز داشتند.

امروز هیت های زنجیرزنی و سینه زنی از مساجد این شهر به صورت منظم به سمت مرکز شهر حرکت کرده و با تجمع در میدان اصلی شهر به عزاداری پرداختند.

 

برپایی ایستگاه صلواتی و توزیع آش نذری

 

 

عزاداری اهالی روستای قیزقلعه سی بخش مرکزی بیله سوار در مراسم تاسوعای حسینی

 

 

عصر تاسوعا در سرعین

با نگاهی به تاریخچه عزاداری در کشور، فرهنگ عزاداری در شهرستان سرعین از جایگاه ممتازی برخوردار بوده و مردم این شهرستان از دیرباز ارادتی خالصانه به حسین(ع) سالار شهیدان و یاران باوفای او دارند.

 همزمان با تاسوعای حسینی، گروههای کثیری از عاشقان اهل بیت (ع) در نقاط مختلف شهرستان با برپایی آیین‌های شبیه‌خوانی و دسته های عزاداری ، فجایع خونبار دشت کربلا را برای عزاداران ترسیم می‌کنند.

مردم با شرکت در این آئین‌ها تاسوعا و عاشورای حسینی را زنده نگه میدارند و گروه‌های عزادار در گذر از خیابانها از سوی بانیان تکیه های بزرگ و خانواده های شهدا با چای و شربت نذری پذیرایی می‌شوند؛ پوشیدن رخت سیاه (به ویژه در کودکان) نذری است که همچنان در میان مردم رواج دارد.رفتن به اماکن مذهبی همچون امامزداه عبدالله آتشگاه که بعد بازسازی بنای آن ، سیلی از عاشقات اهل بیت را از سراسر ایران و حتی کشور های خارجی  را پذیرای خود کرده از جمله صحنه های زیبای ماه محرم است.

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *