12 آوریل

اعتکاف، فرصت نجوا با خدا / پناه بیش از ۴۰۰ بانوی کردستانی به خلوتگاه مناجات

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از آفتاب دل، ماه رجب ارزشمند است، ماه سلوک و زدودن زنگارهای شیطانی از آیینه دل است؛ ماه ولایت و برافروختن چراغ معرفت در شبستان وجود است؛ ماه رجب گاهِ اعتکاف است.

 

در این ماه، که هنگامه تحول است، عاکفان کوی دوست، با حضور در صحن و سرای دوست، پله های سلوک را پیموده و پله پله به خدا نزدیکتر می شوند. معتکف روزه اش، نمازش، حضورش در مسجد و دیگر اعمالش مایه تقرب است.

 

« اعتکاف» در لغت نامه دهخدا به « انتظار چیزی کشیدن» معنی شده است، ریشه این کلمه از ریشه «عکف» است و در اصطلاح دینی به ماندن در مسجد به نیت عبادت را گویند.

 

این ماندن در مسجد، سبب نشاط و شادابی روح و جسم انسان شده و نوعی بازگشت به «خود» انسان است و مزایای معنوی فراوانی دارد.

 

بعد از انقلاب اسلامی و در سال های اخیر، تعداد زیادی از هم وطنان و مومنین عزیز به خصوص جوانان، با حضور در مساجد در سراسر کشور در آیین معنوی اعتکاف شرکت کرده و معتکف می شوند، در واقع آیین اعتکاف پرشور و باشکوه رجبیه در کشور یکی از دستاوردهای معنوی و فرهنگی انقلاب اسلامی است

درطول سال در هر زمانی که انسان بتواند حداقل سه روز در مسجد بماند و روزه بگیرد سنت حسنه اعتکاف رابه جا آورده است اما بهترین زمان برای اعتکاف ماه مبارک رمضان و ماه رجب است.

 

اعتکاف فرصت مناسبی برای خود سازی و تربیت آحاد جامعه به ویژه جوانان است و باید از این فرصت برای برنامه های تربیتی و اخلاقی استفاده کرد.

 

پناه بیش از ۴۰۰ بانوی کردستانی به خلوتگاه مناجات

حجت‌الاسلام علی رستمی اظهار کرد: در راستای برگزاری مراسم سنت حسنه اعتکاف در سال‌جاری که در روزهای یازدهم، دوازدهم و سیزدهم فروردین ماه در مساجد جامع چهار شهر استان کردستان برگزار شد، ۲۸۵ آقا و ۴۴۵ خانم در استان معتکف شدند.

 

وی با بیان اینکه ۱۸ مسجد و ۲۱ مکان برای مراسم معنوی اعتکاف در استان کردستان در نظر گرفته شده بود، بیان کرد: بیشترین معتکفین استان کردستان مربوط به شهرستان قروه است.

 

وی خاطرنشان کرد: از مجموع ۷۳۰ معتکف کردستانی ۴۶۶ نفر در شهرستان قروه، ۲۸ نفر در کامیاران، ۱۹۰ نفر در بیجارو ۴۶ نفر در شهرستان سنندج معتکف شدند.

 

معاون فرهنگی تبلیغات اسلامی استان کردستان یادآور شد: در راستای برگزاری هر چه بهتر مراسم معنوی اعتکاف ۲۲ استاد قرآن کریم آقا و خانم برای اجرای طرح قرآن در زلال اعتکاف حضور داشتند.

 

حجت‌الاسلام رستمی اجرای طرح تصیح قرآئت نماز و تفسیر قرآن کریم و همچنین تشکیل حلقه‌های قرآنی در مراسم معنوی اعتکاف برای معتکفین استان برگزار شد

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *