29 اکتبر

افراد غیرمذهبی با طعمه‌‌های درمانی جذب عرفان‌‌های حلقه می‌‌شوند/ چرا علوم پزشکی سکوت کرده است؟

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل از آناج، در دو دهه اخیر گسترش عرفان‌‌‌‌‌‌های کاذب در کشورمان مشکل ساز گشته و در صدر آن‌‌ها عرفان حلقه جزء مهم ترین آن‌‌ها می‌‌باشد. خلاء معنوی در جامعه امروز به قدری زیاد است که هر شخص فرصت طلبی می‌‌تواند با سوء استفاده کردن از فطرت خداجوی انسان‌‌ها، آن‌‌ها را به دور خود جمع کرده و افکار نادرست خویش را در قالب عرفان به خورد مردم دهد.

متاسفانه در رسانه‌‌ها آن طور که باید و شاید به این موضوع پرداخت نشده و این امر سبب نا آگاهی مردم و نیل به سوی این عرفان‌‌ها گشته است. با وجود دستگیری محمد علی طاهری سردسته عرفان حلقه و اعلام انحراف افکار وی از سوی مراجع عظام و منع قانونی تشکیل کلاس‌‌هایی با موضوعیت عرفان حلقه متاسفانه این فرقه باز هم قربانی می‌گیرد و مردم به دلیل نداشتن اطلاعات کافی به آن می‌‌گروند. 

حجت الاسلام و المسلمین مجتبی نظری استاد حوزه و دانشگاه در گفت‌‌وگو با خبرنگار آناج عدم اعتقاد به توحید را از مهم‌‌ترین انحرافات این فرقه برشمرد و اظهار داشت: انحرافات اعتقادی و کلامی مهم ترین انحرافات این فرقه می‌‌باشد، انحرافات آن‌‌ها در خصوص توحید و خداوند است؛ آن‌‌ها فرقه خود را به دو قسمت عرفان و درمان تقسیم نموده، و با ادعاهای درمانی مردم را سرگرم کرده‌‌اند. 

وی با بیان اینکه در بخش درمانی آن‌‌ها می‌‌بایست پزشکان متخصص و علوم پزشکی ورود کرده و اظهار نظر نمایند، افزود: اشکال عمده آن‌‌ها در بخش عرفان و تحریف قرآن و اشکالاتشان در تفسیر توحید می‌‌باشد؛ ما در مناظره‌‌هایی که با آن‌‌ها داشته ایم انحرافاتشان بر ما مشتبه گشته، این فرقه اصلا به فقه معتقد نیستند، آن‌‌ها با باز کردن کانال درمان افراد غیر مذهبی و با کانال عرفان افراد مذهبی را به دام خود می‌‌کشند. 

این استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه از صدا و سیما و رسانه‌‌ها در این باب گلایه مند است، اذعان داشت: ما گلایه جدی از رسانه‌‌ها به خصوص صدا و سیما در این خصوص داریم. اینکه تهران در این خصوص عمل نمی‌‌کند دلیل نمی‌‌شود که ما نیز در صدا و سیمای استان از آن غافل باشیم؛ برخی مسائل بومی هستند و ما خود باید پیگیر آن‌‌ها بشویم.

وی متذکر شد: متاسفانه رسانه نه تنها در آگاه سازی کم کاری نموده بلکه یکی از عوامل ترویج این عرفان نیز بوده است، در شبکه سه سیما کتاب‌‌های طاهری معرفی می‌‌شدند یا برخی آقایان مثل آقای منصوری لاریجانی مقدمه کتب طاهری را نگاشته‌‌اند و این‌‌ها خود در جذب مردم موثر بوده است.

حجت الاسلام نظری با بیان اینکه استان ما متاسفانه رتبه دوم را در کشور در زمینه عرفان‌‌های کاذب داراست، تصریح کرد: متاسفانه این موضوع به معضلی در استان بدل گشته است و تلاش و همکاری همه جانبه را از سوی مردم و مسئولان می‌‌طلبد.

این استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به این که اشتباه را خود ما مرتکب شده‌‌ایم گفت: چه کارشناسان عرفانی ما و چه حوزه ها که عرفان ناب اسلامی را به مردم نشناسانده‌‌اند و چه نظام پزشکی ما که در این حوزه و ادعاهای درمان گری آن‌‌ها ورود نمی‌‌کند، سبب گشته این فرق تا این حد پیش روی کنند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا در حال حاضر این فرقه به جریان سیاسی بدل گشته عنوان کرد: به نظر بنده آن‌‌ها اکنون در حال تبدیل به یک اپوزیسیون داخلی هستند و در صورت به دست آوردن فرصتی ممکن است به مخالفت با اسلام و نظام اسلامی می‌پردازند، این جریان، جریانی داخلی نیست و عقبه و پشتیبانی مالی و طراح و اتاق فکر دارد.

حجت الاسلام نظری خاطرنشان ساخت: عرفان‌‌های کاذب عموما در حوزه جنگ نرم دارای فضای خاصی هستند، یکی از خاک ریزهای جنگ نرم ما امروز همین بحث عرفان های کاذب و در صدر آن ها عرفان حلقه است. 

وی با بیان این که مساجد و هیئت ها در آگاه سازی و اطلاع رسانی می توانند نقش مهمی داشته باشند اظهار داشت: متاسفانه این فضا ایجاد نشده و شاید سخنران ما تشخیص نمی‌‌دهد که باید این مسائله را مطرح نماید، بنده خود حدود ۱۶ سال است که به این قضیه ورود کرده‌‌ام و افرادی که به بنده تذکر داده‌‌اند با این عرفان‌‌ها کاری نداشته باشم بسیار بوده‌‌اند و همه هم از روی نا آگاهی است.

حجت الاسلام نظری با بیان اینکه این فرقه‌ها در استان تبدیل به یک موضوع امنیتی شده‌‌اند، ابراز کرد: قضات و دادستان وارد این موضوع شده‌‌اند، در برخی زمینه‌‌ها همچون زمینه‌‌های قضایی دیگر حوزه و روحانیت نمی‌‌تواند ورود کند، خلاء قانونی در این مورد وجود دارد.

وی افزود: به نظر بنده نیاز است که گزارش این موضوع در شورای فرهنگ عمومی در بین مسئولان و در جمع نمایندگان مجلس مطرح شود، در مجلس حداقل یک نفر در نطق قبل از دستورش مطرحش نماید تا این خلاء قانونی برطرف شود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *