9 سپتامبر

افزایش آمار طلاق پیامد کم‌رنگ شدن معنویت در خانواده‌ها است

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از کاشان اول، حجت الاسلام والمسلمین ناصر رفیعی شامگاه پنجشنبه ۱۸ شهریورماه شب شهادت امام محمد باقر علیه السلام در حسینیه هیئت نخل حسینی کاشان اظهار کرد: افزایش آمار طلاق پیامد کم‌رنگ شدن معنویت در خانواده‌ها است.

عضو هیئت علمی جامعه المصطفی ادامه داد: اصل معنویت در خانواده‌ها کم‌رنگ شده است به خاطر همین هم از هر چهار ازدواج یکی منجر به طلاق می‌شود.

وی با اشاره به سخنان معاون رئیس جمهور افزود: طبق تازه‌ترین آمار در کشور پنج میلیون مطلقه و بیوه وجود دارد که اینها فاجعه است و باید برای آن اشک ریخت.

حجت الاسلام والمسلمین رفیعی به تحلیل زندگانی امام باقر علیه السلام در سه بخش عبادی، اجتماعی و سیاسی پرداخت و خاطرنشان کرد: امام باقر علیه السلام در عین اینکه به عبادت می‌پرداختند، زندگی اجتماعی و سیاسی فعالی داشتند.

رفیعی افزود: به امام باقر علیه السلام اشکال می‌گرفتند که چرا در زمین مشغول بیل زدن و عرق ریختن هستید در حالی شما باید در مسجد مشغول عبادت بوده و دنیا را رها کنید اما فکر آنها خراب بود و عبادت را تنها منحصر در نماز می‌دانستند.

وی با اشاره به آمار رو به افزایش بیکاری در کشور اظهار کرد: متاسفانه خیلی‌ها فکر می‌کنند کار یعنی اداره، ردیف استخدامی و فیش حقوقی در حالی امام معصوم علیه السلام با آن عظمت در زمین بیل می‌زدند و کسب روزی حلال می‌کردند.

این عضو هیئت علمی جامعه المصطفی گفت: امام باقر علیه السلام هم فاطمی است و هم علوی در حالی که مادر سایر ائمه اینگونه نبودند و رسول خدا (ص) در رابطه با ایشان فرموده‌اند که «اشبه الناس بی» یعنی شبیه‌ترین مردم به من است.

حجت الاسلام والمسلمین رفیعی دوران زندگانی امام باقر علیه السلام را مصادف با خلافت چهار خلیفه خبیث که تمام آنها از فرزندان عبدالملک بودند دانست و اظهار کرد: اگر امامان ما سیاسی نبودند شهید نمی‌شدند.

وی تصریح کرد: بله ما هم از سیاست به معنای حقه‌بازی دوری می‌کنیم، اما سیاست به معنای موضع گرفتن در برابر ظالم و دفاع از مظلوم است؛ نه اینکه بگوییم نه غزه نه لبنان، این حرف غلط است فریاد امیرالمومنین این است که کونا للظالمین خصما و للمظلوم عونا؛ یاور مظلوم باشید و در مقابل ظالم بایستید.

حجت الاسلام والمسلمین رفیعی در این رابطه یادآور شد: ما در دعاهای ماه رمضان به طور عمومی دعا می‌کنیم و می‌گوییم «اللهم اغن کل فقیر» نمی‌گوییم که فقط فقرای ایران را بی‌نیاز کن بلکه می‌گوییم تمام فقرا را بی‌نیاز کن.

رفیعی گسترش شبکه‌های مجازی را آفت خانواده‌های ایرانی دانست و عنوان کرد: افراط در استفاده از فضای مجازی باعث شده که والدین با فرزندان گفتگو و صحبت نداشته باشند در حالی صحبت و نصیحت فرزندان از سیره زندگانی امام باقر علیه السلام بوده است.

عضو هیئت علمی جامعه المصطفی با اشاره به بخش اجتماعی زندگانی امام باقر علیه السلام اظهار کرد: اسلام یک دین اجتماعی است؛ در ابتدای سوره نساء آمده که در قیامت از دو چیز سوال می‌شود یکی از خدا و یکی از ارحام (فامیل) و از طرفی یکی از گناهانی که در همین دنیا عقوبت آن خیلی زود انجام می‌گیرد قطع رحم است که در کنار گناهانی چون ظلم به مردم قرار دارد.

وی در ادامه با اشاره به فرهنگ اجتماعی دین اسلام، خطاب به بزرگ‌ترها، ریش‌سفیدان و خادمان مساجد گفت: باید نسبت به بچه‌ها رفتاری خوبی داشت تا آنها جذب مسجد شوند، امام باقر علیه السلام از اینکه بچه‌ها را به صف‌های عقب بفرستند منع می‌کردند و می‌گفتند که فقط بین آنها فاصله بیندازید.

حجت الاسلام والمسلمین رفیعی ضمن تشریح حدیثی از امام باقر علیه السلام، محبت به اهل بیت و دوستداران آنها و بغض نسبت به دشمنان آنها و رعایت حلال و حرام آنها و انتظار فرج آن بزرگواران را از خصوصیات بهشتی شدن انسان برشمرد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *