29 آگوست

امام باقر(ع) پایه گذار نهضت علمی بودند

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حجت الاسلام آریانپور در گفت‌وگو با  پیام جغتای، با اشاره به آیات و روایات نقل شده از دوران حیات بابرکت رسول اکرم(ص)، بیان کرد: در روایت معروفی که از جابر بن عبدالله یکی از صحابه مشهور ایشان نقل شده است، به روشنی از امامت محمد بن علی(ع) بعد از پدر بزرگوارشان امام سجاد (علیه السلام) یاد شده است.

 

وی افزود: در این روایت مستند و مشهور پیامبر گرامی اسلام در جواب سوال جابر بن عبدالله مبنی بر معرفی امامان بعد از علی بن ابی طالب(ع)، چنین فرمود: حسن و حسین، دو سرور جوانان اهل بهشت، سپس سرور عبادت کنندگان در زمان خود،علی بن الحسین، سپس باقر، محمد بن علی، که‌ ای جابر تو او را خواهی دید.

 

امام باقر، پدر امامان

 

این کارشناس دینی خاطرنشان کرد: در روایت مستند دیگری که از امام سجاد(ع) بر جای مانده است، از وجود مبارک امام باقر(ع) با عنوان پدر امامان یاد و چنین نقل شده است: وقتی که دلیل اهمیت فراوان به امام باقر از حضرت سجاد(ع) سؤال شد، ایشان در پاسخ فرمود: «این بدان سبب است که امامت در فرزندان او باقی خواهد ماند تا روزی که قائم ما قیام و دنیا را پر از عدالت کند. بنابراین او هم امام است و هم پدر امامان بعد از خود».

 

امام باقر، پایه گذار نهضت علمی 

 

حجت الاسلام آریان پور در بخش دیگری از این گفت و گو با اشاره به نهضت فراگیر علمی امام پنجم شیعیان اظهار داشت: با ظهور امام باقر(ع) در روزهایی که حکومت بنی امیه به زوال خود نزدیک می شد، قدم مهمی در راستای تدوین فقه شیعی برداشته شد و جنبش علمی وسیعی که امام باقر(ع)، به وجود آورده بود، بعدها و در دوران امامت فرزند ایشان یعنی امام جعفر صادق(ع)، به اوج رسید.

 

وی گفت: تربیت شاگردان و دانشمندان صاحب نام، مبارزه علمی با گروههای افراطی اسلامی و یهودیان منحرف آن زمان با روشنگری مکتب اهل بیت (علیهم السلام) از طریق نشست های علمی و مناظرات علنی، نظیر مناظره با اسقف مسیحیان، هشام بن عبدالملک و چند تن از علمای مذاهب اسلامی، از جمله اقدامات وجود نورانی امام باقر(ع) در راستای ایجاد و تقویت نهضت علمی ایشان بود.

 

امام باقر(ع) شاهد واقعه جانسوز کربلا

 

این کارشناس دینی افزود: حضور امام باقر (علیه السلام) در واقعه کربلا در دوران طفولیت خود(حدود۴سالگی) و مشاهده ظلمی که در حق اهل بیت(ع) روا داشته شد، یکی از رویدادهای شاخص زندگی با برکت این امام شیعیان می باشد که در کتاب تاریخ یعقوبی و به نقل از خود ایشان ثبت شده است.

 

حجت الاسلام آریان پور در بخش پایانی سخنان خود به تشریح کیفیت شهادت امام باقر علیه السلام پرداخته و اظهار کرد: در رابطه با کیفیت و علت شهادت امام باقر نقل های زیادی در تاریخ ثبت شده است و حتی تاریخ شهادت ایشان نیز دارای نقل های متعددی می باشد که هرکدام به یک تاریخ مشخص اشاره می کند.

 

وی یادآور شد: با وجود تعدد نقل ها در رابطه با تاریخ شهادت این امام همام، بیشتر منابع تاریخی زمان دقیق شهادت امام باقر را در روز هفتم ذی الحجه سال ۱۱۴ هجری قمری و به دست هشام بن عبدالملک نقل کرده اند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *