24 مارس

امام باقر (ع) از موقعیت روزگار سیاسی دوران خویش، برای نشر تعلیمات اسلامی بهره جست

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حجت الاسلام والمسلمین هادی بامری در گفتگو با دلگان پرس با اشاره به سالروز میلاد حضرت امام محمد باقر (ع) اظهار کرد: تولد حضرت باقر (ع) در روز جمعه سوم ماه صفر سال ۵۷هجری در مدینه اتفاق افتاد.

این کارشناس مذهبی تصریح کرد: حضرت امام محمد باقر (ع) در واقعه جانگداز کربلا همراه پدر و در کنار جدش حضرت سید الشهدا (ع) کودکی بود که به چهارمین بهار زندگی‌اش نزدیک می شد.

وی افزود: در دوره امامت امام محمد باقر (ع) و فرزندش امام جعفر صادق (ع) مسائلی مانند انقراض امویان و بر سر کار آمدن عباسیان و پیدا شدن مشاجرات سیاسی و ظهور سرداران و مدعیانی مانند ابوسلمه خلال و ابومسلم خراسانی و دیگران مطرح شد.

حجت الاسلام والمسلمین بامری ادامه داد: امام محمد باقر (ع) و پس از وی امام جعفر صادق (ع) از موقعیت مساعد روزگار سیاسی، برای نشر تعلیمات اصیل اسلامی و معارف حق بهره جستند و دانشگاه تشیع و علوم اسلامی را پایه ریزی کردند.

این کارشناس مذهبی با تاکید بر اینکه امام باقر (ع) دارای خصال ستوده و مؤدب به آداب اسلامی بود، گفت: سیرت و صورتش ستوده بود، پیوسته لباس تمیز و نو می پوشید و در کمال وقار و شکوه حرکت می نمود.

وی با بیان اینکه امام پنجم می‌خواست سنت‌های جدش رسول الله (ص) را عملا در بین مردم زنده کند و مکارم اخلاقی را به مردم تعلیم دهد، اضافه کرد: حضرت امام محمد باقر ( ع ) ۱۹ سال و ۱۰ ماه پس از شهادت پدر بزرگوارش حضرت امام زین العابدین (ع) زندگی کرد.

حجت الاسلام والمسلمین بامری خاطرنشان کرد: آن امام بزرگوار در تمام مدت عمر گرانبهایش به انجام دادن وظایف خطیر امامت، نشر و تبلیغ فرهنگ اسلامی، تعلیم شاگردان، رهبری اصحاب و مردم، اجرا کردن سنت‌های جد بزرگوارش در میان خلق، متوجه کردن دستگاه غاصب حکومت به خط صحیح رهبری و راه نمودن به مردم در جهت شناخت رهبر واقعی و امام معصوم پرداخت.

انتهای پیام/م.ب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *