28 آگوست

امام شافعی اسلام را مبرا ازخشونت، تعصب و افراطی گری دینی دانسته اند

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از شاهوخبر؛ مدیر موسسه الرساله تانزانیا، شافعی را امام عصر خویش و امام متجدد در بیان فقه اسلامی و روایات انسانی دانست.

شیخ محمد عید محمد از مدعوین آفریقائی پیش کنگره امام شافعی کامیاران در سخنانی با اشاره به مقام انسان در نزد امام شافعی اظهار داشت: با توجه به حدیث نبوی «هرگاه کسی نیکی نمود، خوبی وی را جبران نمایید واگر نتوانستید دعاگوی باشید»، امام شافعی ناشر احسان انسانی بوده اند و برای سامان مسلمین تلاش کرده اند.

مدیر الرساله تانزانیا روایت دیگری از پیامبر(ص) نقل کرد و بیان داشت: حضرت مصطفی(ص) بشیر امام شافعی بوده اند و در حدیثی روایت شده است که فرموده اند: «عالمی از قریش، زمین را پراز علم می کند».

وی امام شافعی را محب اسلام و انسانیت خواند و ادامه داد: شافعی در این باره آورده است که، بسیار دردناک است کسی را دوست داشته باشید و وی شما را دوست نداشته باشد، این سخن نشانه اهمیت محبت نوع بشر نسبت به همدیگر است.

شیخ محمدعیدمحمد در بخش دیگری از سخنان خود به مخالفت های امام شافعی با خشونت و افراطی گری اشاره نمود و گفت: در جای جای آثار شافعی مخالفت ایشان با خشونت و افراطی گری دیده می شود؛ امام شافعی اسلام را دین اکره ندانسته اند و خشونت، تعصب و افراطی گری را به دور از ایمان دینی دانسته اند.

مدیر موسسه الرساله در پایان خواستار گسترش مودت، برابری و برادری در میان ملت های اسلام شد و از طرف میهمانان آفریقائی حاضر در پیش کنگره، از جمهوری اسلامی ایران به خاطر اشاعه وحدت و توجه به تقریب مذاهب تقدیر نمود.

انتهای پیام/م

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *