17 اکتبر

امام موسی کاظم (ع) مسؤولیت بزرگ امامت را در یکی از بحرانی‌ترین دوران‌ها به عهده گرفت

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از دلگان پرس، حجت الاسلام والمسلمین نجف بامری معاون تهذیب حوزه علمیه حضرت صاحب الزمان (عج) شهرستان دلگان در گفتگو با خبرنگار ما با تبریک سالروز میلاد امام موسی کاظم (ع)، گفت: آن امام در هفتم ماه صفر سال ۱۲۸ هجری قمری در منطقه  ابواء متولد شد.

وی با بیان اینکه از حوادث مهم دوران جوانی آن امام، مرگ نابهنگام برادر بزرگترش، اسماعیل، بود که از الطاف خفیّه الهی محسوب می‌شد و زمینه‌ساز تثبیت امامت وی شد افزود: تلاش امام جعفر صادق (ع) نیز در این راستا و به منظور جلوگیری از انحراف جریان امامت بود، هر چند بعدها نیز گروهی پیدا شدند و پس از امام صادق (ع) معتقد به امامت اسماعیل گشتند و مرگ او را انکار نمودند. 

معاون تهذیب حوزه علمیه حضرت صاحب الزمان (عج) دلگان تصریح کرد: سرانجام پس از شهادت جانگداز امام صادق، موسی بن جعفر (ع)در سن بیست سالگی مسؤولیت بزرگ امامت و هدایت امت اسلامی را در یکی از بحرانی‌ترین دوران‌ها به دوش گرفت.

حجت الاسلام والمسلمین بامری با اشاره به اینکه دوران سی و پنج ساله امامت موسی بن جعفر مصادف (ع) مصادف با اوج قدرت حکومت بنی عباس بود بیان کرد: همزمان با چهار تن از حاکمان عیّاش و خون‌آشام عباسی به نامهای منصور دوانیقی، مهدی عباسی، هادی عباسی و هارون الرشید که حضرت نیز به فراخور شرایط زمانیِ حساسِ هر یک، وظیفه سنگین امامت و هدایت امّت را به بهترین شکل ممکن به دوش کشید.

وی با تاکید بر اینکه اگر چه آن امام  در این دوران با حوادث سهمگین و خونینی همچون واقعه فخ و شهادت مظلومانه گروهی از آل علی (ع) روبرو شد اظهار کرد: ولی لحظه‌ای از وظیفه خطیر خود کوتاهی ننمود و تلاش مستمر خویش را عمدتا در محورهای تبلیغ دین خداوند و گسترش فرهنگ اسلام، تبیین و تشریح معارف، پرورش انسان‌های مستعد و تربیت شاگردان والامقام و شاخص در میدان علم و عمل و متمرکز و مبارزه با حاکمان جور و ستم و غاصبان خلافت ساخت. 
معاون تهذیب حوزه علمیه حضرت صاحب الزمان (عج) دلگان اضافه کرد: تربیت یاران مدیر و مدبّر و خودساخته و نفوذ دادن آنان در مراکز حساس حکومتی، تا مرز وزارت و استانداری، به منظور خنثی‌سازی نقشه‌های مخرب و دین‌سوز دشمنان، کمک به مظلومان و محرومان و دفاع از حریم شیعیان و سامان‌دهی شیعیان با شیوه‌های مختلف تربیتی، عملی، مناظره‌های سیاسی از دیگر محورهایی بود که امام موسی کاظم (ع) انجام داد.

حجت الاسلام والمسلمین نجف بامری خاطرنشان کرد: امام علیه‌السلام در این مسیر، نهایت تلاش خویش را مبذول داشت و در مواقع لازم از اهرم‌های فوق‌العاده‌ای همچون استفاده از معجزه، دعای مستجاب و به‌کارگیری علم امامت بهره برد.
وی با بیان اینکه روش امام آنچنان دقیق و حساس بود که تلاش چشمگیر و جاسوسی‌های مداوم حاکمان عباسی برای به‌دست آوردن سرنخی از اقدامات امام (ع)بی‌نتیجه بود گفت: آن امام همچنان در همه زمینه‌ها موفق و کارآمد به پیش می‌رفت و در اوج اقتدار معنوی و اجتماعی قرار داشت، به گونه‌ای که نگاه کل جهان اسلام متوجّه ایشان بود. 
معاون تهذیب حوزه علمیه حضرت صاحب الزمان (عج) دلگان تصریح کرد: سرانجام هارون الرشید برای دستگیری امام شخصاً به صحنه آمد و طی صحنه‌سازی در کنار قبر رسول خدا (ص) به جوسازی علیه امام پرداخت و او را در یک جلالت ظاهری ولی در پرده‌ای از ابهام با تشکیل دو کاروان مختلف از مدینه تبعید کرد و بارها به زندان انداخت، هارون چندین بار به ترور حضرت اقدام نمود و در بعضی موارد شخصاً وارد شد که هر بار ناموفّق بود.
حجت الاسلام والمسلمین نجف بامری بیان کرد: از این رو هارون در یک حرکت جدید، اقدام به ترور شخصیت امام کرد که آن هم ناکام ‌ماند و وی از صحنه‌سازی و اقرار و اعتراف‌گیری هم طرفی نیست.

وی خاطر نشان کرد: رفتار حضرت در زندان در زمینه‌های مختلف عبادی، تربیتی، ارتباط با دیگران، و تأثیرگذاری بر دوست و دشمن چنان عمیق و موثر بود که هارون نهایتاً دستور داد “سندی بن شاهک” امام موسی کاظم (ع) را در بیست و پنجم رجب سال ۱۸۳ هجری قمری در پنجاه و پنج سالگی با خرمای زهرآلوده به شهادت برسانند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *