18 فوریه

انس با قرآن؛ شاه کلید آرامش در زندگی/مجذوب رفتار و اخلاق هم خدمتی‌هایم شدم

انس با قرآن تأثیرات فراوانی در زندگی فردی و اجتماعی انسان‌ها دارد که مقام معظم رهبری، فواید توجه به قرآن را این‌گونه بیان می‌کنند:

«قرآن سرشار از معرفت‌های الهی است و هر کس که با آن همنشین شود، هدایت در دل او تثبیت می‌گردد و او را از گمراهی نجات می‌دهد که این امر جز با توجه و تدبر در قرآن کریم به دست نمی‌آید.»

مقام معظم رهبری، انس با قرآن را نیاز امروزه جامعه اسلامی می‌دانند و از نظر ایشان، برای تحول در جامعه قرائت قرآن به تنهایی کافی نیست و بایستی در کنار قرائت آن، به معانی و مفاهیم قرآنی توجه و آن‌ها را در جامعه اسلامی پیاده کرد.

مقام معظم رهبری در ۱۱ مردادماه سال ۱۳۹۰ در دیدار با جامعه قرآنی، مشکلات جوامع امروز را دوری از قرآن عنوان و با بیان اینکه ضعف ما امت مسلمان و کج‌تابی‌های ما در مسائل اخلاقی و زندگی ناشی از دوری از قرآن است، خاطرنشان کردند: «انس با قرآن دل‌های ما را با معارف قرآن آشناتر خواهد کرد، هرچه در دنیای اسلام کمبود هست، بر اثر دوری از معارف الهی و معارف قرآنی است».

علی سلیمی، یکی از حافظان قرآن کریم فرزند جنانباز شهید سلیمی از شهرستان است که از همان دوران کودکی تحت تأثیر محافل قرآنی سعی در حفظ قرآن داشته و به گفته خود تلاش کرده است تا مفاهیم آن را نیز جامه عمل بپوشاند.

وی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری نسیم خنداب، با بیان اینکه با الگوگیری از فعالان قرآنی در مسیر قرآن گام برداشته است، گفت: از همان دوران کودکی به همراه عمه‌ام در مراسم قرآنی مسجد محله‌مان(روستای دهنو) شرکت می‌کردم، هیئت امنای مسجد با هدایای کوچک بچه‌ها را به خواندن قرآن تشویق می‌کردند.

سلیمی نقش مسجد و هیئت امنا را در ترویج فرهنگ قرآن به ویژه در بین کودکان مهم دانست و افزود: هیئت امنای مسجد برای ترغیب کودکان برای انس با قرآن سعی در معرفی و تشویق کودکان فعال در این حوزه می کردند و این مسئله نیز انگیزه‌ اصلی من برای انس با قرآن شد و مبحث روخوانی وروانخوانی قرآن را از همان دوران کودکی فرا گرفتم.

این حافظ قرآن اظهار کرد: برای سپری کردن دوران خدمت وظیفه‌ در نیروی هوایی ارتش راهی شهر دزفول شدم، در این شهر با دوستان‌ و همکارانی آشنا شدم که از حافظان و قاریان قرآن کریم بودند؛ تحت تأثیر رفتار و اخلاق قرآنی آنان قرار گرفتم و باعث شدند تا شور و اشتیاقم برای حفظ کلام وحی دو چندان شود.

انس رزمندگان اسلام با کلام وحی در بحبوحه جنگ، عاملی برای گرایشم به کلام وحی شد

این حافظ قرآن کریم، متذکر شد: در پایگاه بسیج محل زندگی‌ام با استادی آشنا شدم که می‌گفت «ما در دوران اسارت جنگ تحمیلی فرصت را مغتنم شمرده و به حفظ قرآن کریم مشغول بودیم» و همین جمله انگیزه‌ام را تقویت کرد تا بی وقفه و مستمر در کلاس‌های تجوید و حفظ که یک ساعت قبل از اذان صبح در مسجد برگزار می‌شد، شرکت کنم.

انس با قرآن شاه کلید آرامش در زندگی است

وی در خصوص تاثیرات قرآن کریم بر زندگی خود گفت: آیات قرآن دل و روح آدمی را سرشار از معنویت کرده و انسان را از جهل و تاریکی نجات داده و به سوی نور و روشنایی هدایت می‌کند. از مهم‌ترین تاثیرات قرآن کریم آرامشی است که به هنگام تلاوت آیات در زندگی انسان نقش می‌بندد، به گونه‌ای که می‌توان انسِ با قرآن را شاه کلید آرامش در زندگی دانست.

وی با اشاره به مقام‌هایی که تاکنون در مسابقات حفظ قران کریم، کسب کرده است، اظهار کرد: سال ۹۴ در حفظ ۳ جزء موفق به کسب رتبه اول کشوری شدم، سال ۹۶ نیز در مسابقات نیروی‌ هوایی ارتش جمهوری اسلامی در حفظ ۵ جزء رتبه اول کشوری را کسب کردم، در تاریخ ۱۶ بهمن امسال نیز به عنوان نماینده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران در مسابقات قرآنی که بین تمامی وزارتخانه‌ها برگزار شد، شرکت کردم.

وی توکل، همت، پشتکار و صبر را از عوامل اصلی موفقیت خویش در مسیر حفظ قرآن دانست و خاطرنشان کرد: در کنار این عومل خانواده نیز نقش مهمی را در مسیر تربیت و هدایت قرآنی فرزندان برعهده دارد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *