23 جولای

اولویت سالگرد بهلول‌گنابادی؛ استفاده اقتصادی یا معرفی شخصیت؟! / مسئولان مراسم سالگرد بهلول را به یک نشانه‌ملی تبدیل کنند

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از ندای گناباد، علامه شیخ محمدتقی‌بهلول‌گنابادی، روحانی مبارز قیام خونین مسجدگوهرشاد هفتم مردادماه ۱۳۸۴ دارفانی را وداع گفت و به‌سوی معبود خویش رهسپار شد. مقام‌معظم‌رهبری در پیام تسلیت خود به مناسبت رحلت این عارف‌فرزانه فرمودند: «زهد و وارستگى او، تحرک و تلاش بى‌وقفه پیکر نحیف او، ذهن روشن و فعال او، حافظه بى‌نظیر او، دهان همیشه صائم او، غذا و لباس و منش‌فقیرانه او، شجاعت، فصاحت و ویژگی‌هاى اخلاقى برجسته او، از این مومن صادق انسانى استثنایى ساخته بود اکنون این یادگار یک قرن تاریخ پرحادثه مبارزات ملت ایران از میان ما رفته و ان شاءالله قرین رحمت و مغفرت الهى است.»

پس از تلاش‌های مردم و مسئولین برای تدفین این عالم فرزانه در گناباد، سرانجام با خاک‌سپاری وی درشهرستان موافقت و بدن این عالم فرزانه در ۱۲ مردادماه ۸۴ پس از تشییع جنازه باشکوه در گناباد به خاک‌سپاری شد و هرساله برای گرامیداشت مجاهدت‌های این عارف فرزانه، مراسمی در محل مرقد وی برگزار می‌شود.

نکته قابل تأمل در برگزاری مراسم سالگرد ارتحال بهلول‌گنابادی عدم برگزاری مراسم مذکور در سالروز رحلت وی می‌باشد و هرساله با تاخیرهای بعضاً طولانی‌مدت به علت دعوت از سخنرانان و مسئولان کشوری برگزار می‌شود.

استفاده از ظرفیت‌های کشوری برای سالگرد علامه بهلول اقدامی شایسته در جهت تکمیل ساخت مرقد این عارف مجاهد می‌باشد اما نباید برگزاری مراسم سالگرد فدای منفعت احتمالی سخنرانان و مسئولین کشوری شود چراکه این اقدام سبب خدشه‌دار شدن فلسفه برگزاری مراسم سالگرد بهلول می‌باشد.

با توجه به تعابیر و الفاظ داهیانه رهبر معظم انقلاب در پیام تسلیت ارتحال بهلول، تبیین شخصیت وی بسیار مهم است لذا مراسم سالگرد بهلول زمان مناسبی برای انتقال زهد، وارستکی و سادگی این عارف فرزانه به جامعه بویژه جوانان است نه اینکه برگزاری سالگرد دستخوش مسائل سیاسی و اقتصادی شود.

مسئولان گنابادی که متولی برگزاری مراسم سالگرد بهلول هستند باید فرای خواسته‌های سیاسی و اقتصادی، شخصیتی را برای سخنوری در مراسم سالگرد بهلول دعوت کنند که ضمن آشنایی کامل با بهلول گنابادی، بتواند شخصیت این عارف فرزانه را برای مردم گناباد تبیین و تشریح نماید.

اگر به دستاورد سخنرانانی که تاکنون برای مراسم سالگرد بهلول دعوت شده‌اند، از بعد اقتصاد نیم‌نگاهی شود، شاهد عدم پیشرفت فیزیکی مرقد بهلول گنابادی هستیم چراکه مسئولین دعوت شده یا قول مساعدی را نداده‌اند و یا قول های آنها محقق نشده است.

پایان سخن اینکه برگزاری سالگرد علامه بهلول گنابادی به صورت منظم نیازمند انسجام و همکاری تمامی مسئولان گناباد آنهم برگزاری جلسات هماهنگی چندین ماه قبل از سالروز ارتحال بهلول نه چند روز قبل از ۷ مرداد می باشد؛ علاوه بر این باید سالگرد بهلول به صورت یک‌نشانه در مرکز استان و حتی کشور از سوی مسئولان پیگیری شود چراکه برگزاری مراسم با توان اداره اوقاف و امور خیریه و هیئت امناء مرقد بهلول بدون شک در شأن این شخصیت والامقام نیست.

لازمه اولیه قرارگرفتن مراسم سالگرد بهلول به عنوان نشانه ملی و استانی، تلاش مسئولان امر برای اضافه نمودن سالگرد ارتحال بهلول گنابادی در تقویم کشور می‌باشد تا مردم سراسر کشور توجه ای به شخصیت این عارف فرزانه نمایند؛ همچنین بنیاد فرهنگی بهلول شگفتی روزگار باید در زمینه ترویج ابعاد زندگی علامه بهلول گنابادی تلاش منسجم‌تر و جهادی‌تر داشته باشد.

انتهای پیام/رض

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *