23 ژانویه

اولین کنگره بین‌المللی مددکاری اجتماعی در ایران برگزار ش

به گزارش روابط عمومی خیریه عترت بوتراب به نقل از روابط عمومی سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران و سایت تخصصی مددکاری اجتماعی ایران، اولین کنگره بین‌المللی مددکاری اجتماعی با عنوان “۶۰ سال مددکاری اجتماعی در ایران” در هفته آخر آذرماه ۹۶ با مشارکت فدراسیون بین‌المللی مددکاران اجتماعی برگزار شد.

در بخشی از این کنگره تفاهم‌نامه همکاری با انجمن‌های مددکاری اجتماعی کشورها نیز امضا شد و از تعدادی از مددکاران اجتماعی فعال در سال‌های مختلف و سازمان‌ها و حوزه‌های متفاوت تقدیر به عمل آمد. در این کنگره سیدناصر محمدسیدی، بنیان‌گذار موسسه خیریه عترت بوتراب نیز برای ارتقای مستمر کیفیت زندگی مردم و توسعه شاخص‌های سلامت اجتماعی مورد تقدیر قرار گرفت و سپاسنامه‌ای به وی اعطا شد.

 

 

این نشست به همت انجمن مددکاران اجتماعی ایران با حضور دبیر کل، رییس منطقه‌ای آسیا و اقیانوسیه و رییس اروپایی فدراسیون جهانی مددکاران اجتماعی، روسای انجمن‌های مددکاری اجتماعی کشورهای عضو، مددکاران اجتماعی پیشکسوت و برجسته ایران و نیز اساتید برجسته گروه مددکاری اجتماعی دانشگاه‌های علامه طباطبایی، شاهد، بهزیستی و آزاد درهتل لاله برگزار شد.

اطلاع رسانی گسترده این کنگره و حضور حداکثری مسئولین ارشد مرتبط از قوای سه گانه، اساتید، دانشجویان و مددکاران اجتماعی و سایر علاقمندان و نیز حضور اساتید و مسئولین انجمن‌های مددکاری اجتماعی از ۲۰ کشور جهان و در راس آن دبیر کل فدراسیون جهانی مددکاری اجتماعی، بدون شک این کنگره را به یکی از رویدادهای بزرگ بین‌المللی ایران مبدل ساخت. تفاوتی که این همایش با کنگره ۵۰ سال مددکاری اجتماعی که در سال ۸۶ برگزار شد دارد، بین‌المللی بودن آن است. در این کنگره دکتر روری تروئل، دبیرکل فدراسیون جهانی مددکاران اجتماعی و همکاران ایشان از جمله خانم ماریکو کیموا، رئیس آسیا و اقیانوسیه فدراسیون جزو سخنرانان و مشارکت‌کنندگان بودند.

روری تروئل دبیر کل دائمی فدراسیون جهانی مددکاران اجتماعی در نشست چشم‌انداز مددکاری اجتماعی در ایران و جهان گفت: ۱۲۸ کشور جهان عضو فدراسیون جهانی مددکاران اجتماعی هستند و این فدراسیون نماینده ۳ میلیون مددکار اجتماعی حرفه‌ای در جهان است. بسیار خرسندیم که از سال ۲۰۱۲ کشور ایران نیز عضو رسمی این فدراسیون شد و باور داریم بدون حضور ایران حتما این فدراسیون یک فدراسیون جهانی نبود .

در ادامه دبیر کل دائمی فدراسیون مددکاران اجتماعی با اشاره به اینکه نظریه‌ها و رویکردهای مداخله مددکاران اجتماعی در سطح جهانی در حال تغییر است، خاطرنشان کرد: در سال ۲۰۱۰، سه هزار مددکار اجتماعی گرد هم آمدند و مسیر جدیدى را برای مددکاری اجتماعی ترسیم کردند که ارتقاء برابری در امور اقتصادی-اجتماعی، توجه به کرامت انسانی، ارتقاء پایداری محیط زیست و تغییرتعریف مددکاری اجتماعی از مهم‌ترین مواردى بود که در دستور کار خود قرار دادند.

وی اضافه کرد: نداشتن چشم‌انداز در کشورها، باعث عدم تغییر می‌شود. اما نکته مهم داشتن چشم‌اندازی برای جامعه متکثر است.
وی در پایان افزود: من شک ندارم نلسون ماندلای بعدی حتما یک مددکار اجتماعی است. مددکاری اجتماعی برای صلح، برای تغییرات صلح جهانی و تعاملات سازنده جهانی بسیار دارای اهمیت است .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *