12 اکتبر

ایفای نقش هدایت گری امام هادی (ع) در مجلس شراب خلیفه عباسی/ زیارت جامعه کبیره منشوری بزرگ برای شناساندن جایگاه رفیع امامت است

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حجت الاسلام و المسلمین سید محمدرضا غیاثی در گفتگو با ناب نیوز ضمن تبریک فرارسیدن میلاد امام هادی (ع)، هدایت را اصیل ترین نقش امام دانسته و گفت: امام هادی (ع) نیز مانند پیامبر اکرم (ص) و سایر معصومین (علیهم السلام) هدایت را اولین نقش مهم خود قرار دادند؛ هر حرکت، سکون، سکوت، قیام و قعود امامان بر مبنای هدایت است که بر اساس تشخیص معصومانه خود جامعه را هدایت می کنند.

هدایت گری تجلی های مختلفی دارد

این استاد حوزه علمیه با بیان اینکه هدایت گری تجلی های مختلفی دارد، تصریح کرد: هدایت گاهی با حضور در صحنه سیاست و گاه با گریز از آن است و این تشخیص معصوم می باشد که متوجه می شود امروز اگر حکومت را بپذیرد بهترین هدایت را انجام می دهد و نقش هدایت گری را در لوای حکومت به عهده می گیرد و اگر نپذیرد، با سکوت و خانه نشینی یا کار کردن در مزرعه می تواند آن نقش را انجام دهد.

وی اظهار داشت: گاهی جنگ و گاهی صلح، گاهی به زندان رفتن و تبعید شدن بر مبنای هدایت است و پذیرش آنها براین اساس است؛ امامان مانند قرص ماه هستند که در آسمان جلوه های مختلفی دارند؛ ماه گاهی هلال است و گاهی بدر و به اشکال مختلف در می آید؛ امام هم به اقتضای وضع به اشکال مختلف در جامعه حضور می یابد و کلامش، سکوتش، قیام و قعودش هر یک براساس وظیفه هدایت گری است.

امامت امام هادی (ع) در شرایط سخت و بحرانی

حجت الاسلام و المسلمین سید غیاثی بیان کرد: امام هادی (ع) در شرایط سخت و بحرانی و در روزگاری که اجازه کوچکترین فعالیت سیاسی و اجتماعی به امام داده نمی شد، خلافت و امامت را به عهده گرفتند؛ البته خلافت از واژگانی است که در مباحث سیاسی اهل سنت مطرح می شود و امامت که فراتر از این حرف هاست در نگاه اهل تشیع است.

وی افزود: در آن شرایط اگر کسی می خواست مسائل شرعی را بپرسد باید از طرق مختلف و با شکل های متفاوت خود را به امام می رساند و سوال خود را مطرح می کرد، در حالیکه برای امام باقر(ع) وامام صادق (ع) فرصت بسیار خوبی پیش آمد که موجب تاسیس دانشگاه عظیم مدینه و پرورش چندین هزار شاگرد شد.

ایفای نقش هدایت گری امام هادی (ع) در مجلس شراب خلیفه عباسی

این کارشناس مسائل دینی با اشاره به اینکه گاهی امامان برای اجرای وظیفه اصلی خود در مجالس خلفای جور ولو بااجبار حضور می یافتند، عنوان کرد: همین حضور نقش هدایت گری داشت؛ چنانکه شبی امام هادی (ع) را در مجلس شراب احضار کردند و خلیفه عباسی به ایشان شراب تعارف کرد، امام فرمود گوشت، خون و پوست من آشنا نیست و آلوده نشده، گفت پس شعری بخوانید؟ حضرت متوجه شدند این بهترین فرصت برای هدایت گری است، لذا شعری خواندند با این مضمون که”ستمگران در بهترین جاهای محکم و مستحکم و کوه ها خانه ساختند و نگهبانانی گذاشتند که خیال می کردند از مرگ می توانند مانع شوند اما مرگ آنها را از کاخ عزت به خاک ذلت کشاند، نابود شدند و صورت نازپروده آنها را جولانگاه کرم ها و مارها کرد”.

حجت الاسلام و المسلمین سید غیاثی اذعان داشت: امام این شعر را که گفته می شود منسوب به امام علی (ع) است، به گونه ای حماسی و پرحرارت خواندند که اشک متوکل جاری شد و جام شراب را به زمین زد.

این استاد حوزه علمیه ابراز کرد: این امر جلوه هدایت گری دارد؛ امام می توانستند در مجلس شرکت نکنند یا از مجلس خارج شوند اما جایگاه ایشان اقتضا می کند امام از هدایت خود استفاده کنند.

زیارت جامعه کبیره منشوری بزرگ برای شناساندن جایگاه رفیع امامت است

وی اذعان داشت: امام شناسی در زیارت جامعه کبیره حقیقتاً منشور بزرگی برای شناساندن امام و جایگاه رفیع آن در جامعه است؛ امامی که جان جهان است، اگر نباشد آسمان و زمین به هم می ریزد و هیچ موجودی روزی نمی خورد، امام که واسطه خلقت و فیض است.

حجت الاسلام سید غیاثی ادامه داد: مردم بسیاری از این موارد را نمی دانستند و هنوز هم بسیاری کوردلان جایگاه امام را نمی شاسند و می گویند بحث امامت را رها کنید و غدیر را به فراموشی بسپارید اما امام شناسی جامعه کبیره این بحث را به خوبی روشن کرده است.

مطرح شدن غدیرشناسی در زیارت معروف امام هادی (ع)

این کارشناس مسائل دینی تاکید کرد: غدیرشناسی که خود در سلسله امامت است، به خوبی در زیارت معروف امام هادی (ع) مطرح شده است.

اهمیت نقش هدایت گری برای رهبران فرهنگی جامعه

وی تصریح کرد: هرکس که در جامعه مسئولیت فرهنگی به عهده دارد باید به نقش هدایت گری قبل از هر نقش دیگری از جمله سیاسی، اجتماعی و اقتصادی وارد شوند؛ رهبر معظم انقلاب به شایستگی از عهده این نقش برآمدند و دیگران هم مانند دانشجویان، روحانیون و حوزوی ها باید به تبعیت از ایشان این وظیفه را داشته باشند.

حجت الاسلام والمسلمین سید غیاثی خاطرنشان کرد: اینکه رهبری با دانشجویان، دانشگاهیان، روحانیون و سیاسیون جلسات چندین ساعته دارند، نقش هدایت گری دارد، ایشان ساعت ها برای نمایشگاه کتاب وقت می گذارند و ترویج کتاب خوانی در جامعه دارند که این خود نقش هدایت دارد و امیدواریم این وظیفه را به خوبی فراگرفته و عمل کنیم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *