14 آگوست

بانوی آفتاب؛الگوی پسندیدۀ دختران مسلمان

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از رهیاب:حجت‌الاسلام امین بهرامی(شریعت شوشتری): زن از دیدگاه شریعت نبوی(ص)دارای شخصیتی ارزشمند بوده که و جود او زینت‌بخش هستی و مظهر تجلی رحمت و لطافت خلقت است.هرچقدر تقوا و پاک‌دامنی زن بیشتر باشد تأثیر وی در جامعه بیشتر بوده تاوایی که چنین فردی به‌عنوان یکی از تأثیرگذارترین مربیان بشر می‌تواند انسان را از وسوسه‌های شیطانی نجات داده و به فطرت خویش نزدیک کرده و روحیه خدامحوری را در زندگی وی تقویت کند.

در بین خاندان عترت (ع)که چراغ‌های امت اسلام هستند، پس از حضرت صدیقه طاهره و حضرت زینب (ع)بانویی باعظمت تراز کریمه اهل‌بیت حضرت فاطمه معصومه(س)وجود ندارد که بتوان آن را مظهر تجلی رحمت و لطافت خلقت نامید.

اگر امروز شاهد عظمت حوزه علمیه قم به‌عنوان آم القرای جهان اسلام هستیم به این خاطر است که در سایه عنایات حضرت معصومه (س)قرار دارد و بزرگان دین بر سر خوان گسترده‌ای نشسته‌اند که صاحب آن ضیافت، کسی جز کریمه اهل‌بیت(ع)نیست.

در بین فرزندان امام موسی کاظم (ع)حضرت فاطمه معصومه(س)أفضل آن‌ها است.علامه محقق حضرت آیت‌الله‌العظمی حاج شیخ محمدتقی شیخ شوشتری(ره) مؤلف کتاب قاموس الرجال می‌نویسد: «در میان فرزندان امام کاظم (ع)، باآن‌همه کثرتشان بعد از امام رضا(ع)کسی همسنگ حضرت معصومه(ع)نیست.

قم به دلیل داشتن ۴۰۰امامزاده لازم التکریم به دارالایمان مشهور است، اما آیا اگر سرسلسله این امامزادگان حضرت معصومه(ع)و وجود ظریفت های فرهنگی این بارگاه ملکوتی نبود همچنان قم به دارالایمان مشهور می‌گشت؟این‌همه عظمت برای حضرت معصومه(س)عجیب نیست، زیرا ۴امام معصوم از آن بانوی مجلله تجلیل کرده‌اند.

امام صادق (ع) ۴۵ سال قبل از ولادت کریمه اهلیت (ع) ولادت ایشان را مژده داده و درشان آن حضرت فرمودند: خداوند حرمی دارد و آن مکه است، پیامبر حرمی دارد و آن مدینه است، امیرالمؤمنین (ع) حرمی دارد و آن کوفه است و قم کوفه کوچک است که از ۸ درب بهشت ۳ درب آن به قم بازمی‌شود، زنی از فرزندان من در قم از دنیا می‌رود که اسمش فاطمه دختر موسی (ع) است و به شفاعت او همه شیعیان من وارد بهشت می‌شوند.

امام کاظم (ع) بارهای بار در مورد مقام علمی و معنوی حضرت معصومه (ع) در هنگام مواجهه با مردم درشان آن حضرت می‌فرمود (فداها أبوها). پدرش به فدایش باد (۲) این جمله هم بیانگر اظهار محبت و علاقه شدید موسی بن جعفر (ع) به دختر خویش بود وهم بیانگر جایگاه رفیع آن حضرت بود. این جمله، جمله‌ای بود که پیامبر اعظم (ص) به حضرت فاطمه زهرا (س) می‌فرمود، لذا می‌توانیم به خاطر این شباهت بین حضرت معصومه و حضرت زهرا (س)، کریمه اهل‌بیت را فاطمه ثانی بنامیم.

حضرت ثامن‌الحجج علی بن موسی‌الرضا (ع) می‌فرمایند: (مَنْ زَارَ الْمَعصُومَةَ بِقُمْ کَمَنْ زَارَنى)، هرکس معصومه را در قم زیارت کند مانند کسی است که مرا زیارت کرده است. در این روایت بود که امام رضا (ع) هم لقب معصومه را به خواهر باکرامت خود عطا کرد وهم به بیان فضیلت زیارت قبر آن بانوی نمونه اشاره کرد.

امام جواد (علیه‌السلام) فرمودند: (من زار عمتی بقم فله الجنة) هرکس عمه‌ام را در قم زیارت کند بهشت بر او واجب می‌شود. علاوه بر این روایات حضرت ثامن‌الحجج (ع) مقام ارجمند کریمه اهل‌بیت (ع) را در زیارت‌نامه‌ی آن بانوی بافضیلت برای زائران مرقد آن حضرت بیان کرده است که ما در هنگام زیارت مضجع نورانی بانوی آفتاب، آن حضرت را این‌گونه خطاب نموده و زیارت می‌کنیم یا فاطمه إشفعی لی فی الجنة فإن لک عندالله شأن من الشأن. ای فاطمه (معصومه) شفاعت کن برای دربهشت که تو را در پیشگاه خداوند منزلتی بزرگ است.

تصدیق ۴ تن از معصومین در مورد حضرت معصومه (س) بیانگر روحیه بالای عبودیت و بندگی خالصانه وصفت و حیای آن حضرت است. آن حضرت خیر کثیر بوده و قائم‌مقام حضرت زهرای مرضیه (س) است. دختر نور بی حدی مانند موسی بن جعفر (ع) و خواهر سلطان ملک پاسبان أرض أقدس طوس است.

اگر اهل بیت عصمت و طهارت (ع) نبودند و شیعه فقط حضرت معصومه (ع) را داشت برای افتخار و مباهات ما کافی بود چون مظهر انسان کامل است. بانویی که حرم مطهرش محل امنی برای گسستن نفس و رهایی آن و پرواز به سمت ملکوت است. جای تعجب است تا وقتی‌که اول ذی‌قعده به‌عنوان زادروز ولادت حضرت معصومه (ص) به‌عنوان روز دختر نام‌گذاری شده چرا دختران این مرزوبوم که همسایگان بانوی آفتاب حضرت کریمه اهل‌بیت (ع) هستند زنان دیگر که همچون عروسک بزک شده توسط غرب به دختران جامعه اسلامی ایران معرفی‌شده‌اند را الگوی زندگی خود قرار می‌دهند و گوهر ارزشمند خود که همانا عفاف، بندگی و حیا است را با نسخه‌های مسموم غرب معاوضه می‌نمایند؟

همان‌گونه که حضرت فاطمه معصومه (س) از زمان خود تا عصر کنونی الگوی پسندیده‌ای بوده دختران مسلمان بالأخص دختران ایران اسلامی باید سعی کنند عفاف و ارتباط باخدا را در زندگی خویش حفظ نموده تا اثرگذاری خود را از دست ندهند تا بتوانند همچون کریمه اهل‌بیت (س) باعفت، عبودیت، اخلاق و رفتار خود الگویی برای آیندگان باشند.

مردان مسلمان به‌ویژه مردم ایران و نسل جوان باید عطش و شور درک محضر ولایت را از حضرت فاطمه معصومه (س) بیاموزند و همان‌طوری که آن حضرت سختی‌های سفر را برای درک محضر امام زمان خود به جان خرید ما نیز مشقت‌های زمینه‌سازی حضرت ولی‌عصر (ع) را باجان و دل پذیرا باشیم.

حجت الاسلام امین بهرامی(شریعت شوشتری)؛

پاورقی ها
۱بحارالانوار،ج ۵۷،ص۲۲۸
۲کشف اللئالی،مؤلف ،محقق صالح بن عرندس.
۳ناسخ التواریخ،ج۳،ص۶۸
۴بحارالانوارج۴۸،ص۳۱۶

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *