12 اکتبر

برنامه های ماه محرم در زنجان تشریح شد/ زنجانی ها خالق بزرگترین حماسه عزاداری جهان تشیع هستند

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از  موج رسا, حجت الاسلام مسعود صفی یاری در جمع خبرنگاران استان زنجان اظهار داشت: برنامه ریزی های لازم برای ایام محرم از سال گذشته در استان آغاز شده است و با نگاه برنامه ریزی و رصدی و اصلاحی امسال نیز این برنامه ها اجرا می شود.

وی گفت: محوری ترین نگاه و برنامه اداره کل تبلیغات اسلامی استان زنجان ساماندهی مناسبت های دینی به ویژه محرم بوده است که ۵۰ جلسه در این زمینه برگزار شده است.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان زنجان با اشاره به سفارش تحقیق علمی در خصوص هئیات و برنامه های مذهبی استان، گفت: فرصت ها ، قوت ها و تهدیدها و نقاط ضعف در قالب این پژوهش مورد توجه قرار گرفته تا ساماندهی لازم در این زمینه صورت گیرد.

حجت الاسلام صفی یاری خاطرنشان کرد: با هدف کیفی تر سازی برنامه های محرم و مراسمات حسینی و رفع تدریخی و دفعی آسیب ها در قالب این پژوهش مورد توجه قرار می گیرد.

وی با بیان اینکه جلساتی با حضور دستگاه های خاص برگزار شده است، افزود: بر اساس نقشه راه مسیر آینده برای استان تدوین شده است.

 

*زنجانی ها خالق بزرگترین حماسه عزادرای جهان تشییع هستند

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان زنجان ادامه داد: عرض ارادت خالصانه مردم به ابا عبدالله الحسین (ع) و زنجانی خالق بزرگترین حماسه عزادرای جهان تشیع هستند و در روزهای دهه اول به ویژه و اوایل دهه دوم برنامه های بزرگی در استان زنجان برگزار می شود.

حجت الاسلام صفی یاری با بیان اینکه در روزهای هفتم به بعد محرم شهر زنجان یکپارچه تبدیل به حسینیه می شود، خاطرنشان کرد: عزاداری های مردم زنجان امروز الگوی سایر استان ها شده است و در بخشی از کشورهای مسلمان نیز این موضوع دیده می شود.

وی با اشاره به حضور میهمانان خارجی در ایام محرم درر زنجان، بیان داشت: در کنار مزیت های بزرگ کار بزرگ اگر مدیریت بهینه نشود، آسیب هایی نیز نخواهد داشت که تلاش کردیم با رصد و برنامه ریزی آسیب ها نسبت به رفع آنها اقدام شود.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان زنجان افزود: ستاد ساماندهی شئون نقش محوری برای ساماندهی برنامه ها و مناسبت های دینی دارد و در این زمینه با همکاری دستگاه های اجرایی برنامه های مذهبی برگزار می شود.

 

*احیای اثر بخشی ستاد شئون

حجت الاسلام صفی یاری گفت: این ستاد تنها ستاد تخصصی مناسبت های دینی در کشور است که احیای جایگاه و اثر بخشی این ستاد در استان مورد توجه قرار گرفته است و نتایج مطلوبی داشته است.

وی با بیان اینکه در زمینه ساماندهی سامانه طوبی در نظر گرفته شده است، گفت: ساماندهی و ثبت نام مداحان در این سامانه است که یک هزار مداح در این سامانه ثبت نام کرده و در مرحله صدور کارت شناسایی است.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان زنجان با بیان اینکه ۶۵ درصد مداحان ثبت نام کرده اند، گفت: اولین شناسامه مداحی نیز طی مراسمی اهدا شد.

حجت الاسلام صفی یاری خاطرنشان کرد: گام دوم سامانه طوبی ثبت هئیت های مذهبی استان زنجان است که از اول محرم این هئیت ها می توانند نسبت به ثبت نام خود اقدام کنند که از این طریق هئیت شناسامه دار می شود.

وی با اشاره به اینکه خیلی از هئیت ها فرد محور فعالیت می کنند، گفت: برای ثبت نام در این سامانه باید هئیت دارای هئیت امنا و ارکان مشخص باشد.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان زنجان ادامه داد: هئیت ها باید دارای مجوز بوده و سمبل نظم و قانون مندی شده و با مراجع انتظامی و فرهنگی ارتباط داشته باشد و سازمان تبلیغات اسلامی به عنوان مرجع هئیت ها از این طریق مشکلات را حل می کند.

 

*مبلغین در سامانه سجام ساماندهی می شوند

حجت الاسلام صفی یاری بیان داشت: سامانه سجام به منظور ساماندهی مبلغین در نظر گرفته شده است که مبلغین باید اطلاعات خواسته شده در این سامانه را تکمیل کرده و صاحب شناسه شوند.

وی با بیان اینکه هئیت های مسئله دار در استان زنجان شناسایی شده اند، گفت: وضعیت شهر زنجان در این زمینه بیشتر است که تذکرات لازم به این نوع هئیت ها داده شده است.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان زنجان بر ضرورت اخذ مجوز از سوی هئیت های مذهبی تاکید کرد و گفت: در صورت عدم اخذ مجوز با این نوع هئیت ها برخورد می شود.

حجت الاسلام صفی یاری با اشاره به برگزاری دو جلسه استانی و ۹ جلسه شهرستانی در خصوص برنامه ها محرم در استان زنجان، گفت: برنامه های محرم با  شعار “اقدام و عمل همراهی با مدافعان حرم” برای تکریم به خط مقدم به عنوان اصل اساسی برگزار می شود.

 

*مردم در قبول نذورات وسواس به خرج دهند

وی با بیان اینکه مردم با توجه به فتنه گری های موجود در قبول نذورات آماده با هویت نامشخص وسواس به خرج دهند، افزود: ۳۵۰ نفر در استان زنجان به عنوان عامل به معروف ساماندهی شده اند که این گروه ها توسعه می یابند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان زنجان ادامه داد: کارگروه ارزیابی و نظارت بر برنامه های محرم در استان زنجان تشکیل شده است و با فرمت تعریف شده این برنامه ها ارزیابی می شود.

حجت الاسلام صفی یاری خاطرنشان کرد: منشور هئیت، تبلیغ و مداح کار شده است و به شکل جداگانه به این افراد ابلاغ می شود تا برنامه های خود را انجام دهند.

وی با بیان اینکه خیمه زنی های در ایام محرم با معرفی سازمان و مجوز شهرداری و نیروی انتظامی صورت گیرد، افزود: هویت این افراد باید شناسایی شده و با گرفتن تعهد مجوز لازم را اخذ می کنند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان زنجان با اشاره به فعالیت ایستگاه های ذکر نویسی، گفت: باید محتوای ارائه شده تایید شده و سپس در این ایستگاه ها کار شود.

حجت الاسلام صفی یاری بیان داشت: در زمینه تبلیغات محیطی نیز باید ابتدا از سازمان تبلیغات اسلامی مجوز گرفته و سپس شهرداری تایید لازم را انجام دهد.

وی با اشاره به اینکه موکب های اربعینی تا مرز مهران باید از طریق ادارات تبلیغات اسلامی مجوزهای لازم را کسب کنند، گفت: کمیته فرهنگی شکل گرفته است و برنامه ریزی های لازم در این زمینه صورت می گیرد.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان زنجان از نظارت بر جلسات خانگی بانوان خبر داد و گفت: محتوای دستجات محوری به ویژه با پخش زنده مورد توجه قرار می گیرد.

حجت الاسلام صفی یاری با بیان اینکه ۵۰۰ هزار نفر در ذیل دستجات عزاداری در استان فعالیت می کنند، گفت: باید نماز ظهر عاشورا با حضور بیشتری صورت گیرد.

وی خاطرنشان کرد: ۵۰ پایگاه سبک زندگی اسلامی برنامه های دهه محرم را پیگیری می کنند و برنامه های ویژه قرآنی در ایام محرم در قالب دستجات برگزار می شود.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان زنجان با اشاره به اجرای طرح مصباح الهدی در ۱۰ پایگاه، گفت: برنامه ریزی های لازم برای اعزام ۹۵۵ مبلغ به مناطق مختلف در ایام محرم انجام شده است.

انتهای پیام/م

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *