13 آگوست

بیان اصول استحکام خانواده برای زوج های جوان قبل از ازدواج ضروری است

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از مشکات برین؛ حجت الاسلام والمسلمین دکتر ناصر رفیعی، در جمع خانواده های کارکنان نمایندگی ولی فقیه سپاه استان، با تبریک فرارسیدن میلاد حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها، به تبیین اصول استحکام بنیان خانواده از منظر اسلام پرداخت .

وی، با اشاره به اهمیت بحث خانواده بر ضرورت تبیین اصول تحکیم خانواده تأکید کرد و افزود: بر اساس روایتی از حضرت امام صادق علیه السلام، مرد در خانواده به سه ویژگی نیازمند است؛ که خوش اخلاقی، سعه مالی و غیرت از جمله اند.

دکتر رفیعی، با اشاره به آمار طلاق در جامعه و اینکه بسیاری از این طلاق ها در ۵سال اول زندگی مشترک اتفاق می افتد، ادامه داد: بیان اصول استحکام خانواده برای زوج های جوان قبل از ازدواج ضروری است.

استاد حوزه و دانشگاه، اصول مهم استحکام بنیان خانواده را در ۶اصل تشریح کرد و گفت: اولین اصل، ابراز محبت زوجین به یکدیگر است. زن و مرد باید به هم بگویند دوستت دارم،‌که با اعلام کردن این جمله، دوستی ثابت می شود . مگر ما به ائمه معصومین و اهلبیت علیهم السلام نمی گوییم؛ ” سلم لمن سالمکم”، البته دوستی همیشه زبانی نیست؛ بلکه باید در عمل نیز نشان دهیم.

وی، اولین هنر یک زن و شوهر را شناخت محبوب ها و مغضوب های یکدیگر دانست و شناخت دنیای زن و مرد را مهم ترین وظیفه برشمرد.

دکتر رفیعی، صبر و بردباری را دومین اصل در استحکام بنیان خانواده دانست و گفت: زنی که بر بداخلاقی مرد صبر کند، زنی که بر غیرت مردش صبر کند و زنی که مهریه خود را بر مرد خویش ببخشد، از سه گروهی هستند که فشار قبر ندارند و با حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها در روز قیامت محشور خواهند شد.

وی، در قبال این صبر و بردباری و بخشش زنان از مردان نیز خواست که به وظیفه دینی خود در قبال خانواده عمل کنند و ضمن رعایت اخلاق حسنه در خانواده، بخشی از اموال خود را به نام همسر خویش کنند و در بحث غیرت و تعصب خانواده نیز سخت گیری بیش از خواسته های دینی نداشته باشند.

استاد حوزه و دانشگاه، تغافل را از دیگر اصول استحکام بنیان خانواده برشمرد و گفت: تغافل از غفلت جداست و به معنی نادیده گرفتن اشتباهات طرف مقابل است و به نوعی بخشیدن و درگذشتن از اشتباهات وی می باشد.

حجت الاسلام والمسلمین رفیعی، با اشاره به خدمت حضرت علی علیه السلام در خانه و کمک به حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها در انجام امور خانه، اصل تعاون را برای تقویت بنیان خانواده ضروری دانست و رازداری را ششمین اصل مهم برای استحکام زندگی زوجین عنوان کرد.

وی، در ادامه به آسیب های فراروی خانواده ها از جانب شبکه های اجتماعی اشاره کرد و تأکید کرد: توجه به فرزندان و دوستی ور فاقت با آنان به استحکام بنیان خانواده کمک شایانی می کند.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *