15 جولای

تحمیل کیفیت حجاب به زنان جواب نمی‌دهد/ زنان تنها نقطه تمایز بین جامعه اسلامی و لائیک هستند

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل از صبح توس؛ آیت الله سیداحمد علم الهدی ظهر امروز در «گردهمایی بانوان فعال در زمینه ترویج فرهنگ عفاف و حجاب» که در دفتر امام جمعه مشهد برگزار شد،  به سوره احزاب اشاره کرد و گفت: در یکی از آیات این سوره خطاب به پیامبر گفته شده «ای پیامبر به دختران و همسرانت و همچنین بانوان مومن بگو چادر به سر کنند».

 

وی ادامه داد: از ام‌سلمه، همسر پیامبر نقل شده «زمانی که این آیه به پیامبر نازل شد، زنان انصاد چادر مشکی به سر کردند و نزد پیامبر آمدند و این چادرهای مشکی به گونه‌ای بود که گویی گروه بزرگی از کلاغ‌ها در مدینه ظاهر شده‌اند، هنگامی که پیامبر این زنان را می‌بیند لبخند رضایت بر لبانشان می‌نشیند».

 

خطیب جمعه مشهد ضمن اشاره به اینکه پوشش مشکی در آن دوره بین زنان عرب مرسوم نبود، یادآور شد: در آن دوره لباس رسمی زنان عرب «خِمار» بود.

 

آیت الله علم الهدی در ادامه سخنان خود با تاکید بر این نکته که ما بر فرهنگ عفاف و حجاب تاکید داریم و نه حجاب و بی‌حجابی به تنهایی، ابراز کرد: تنها مسئله‌ای که به هیچ وجه اجبارپذیر نیست مسئله حجاب و یا بی‌حجابی برای زنان است.

 

وی بیان کرد: حجاب فرهنگ احساسی یک بانو نسبت به خودش است و یک زن بر حسب عفت باطنی از هر گونه نگاه زهرآلود استیحاش دارد وبه مقتضای این استیحاش خودش را می‌پوشاند.

 

تحمیل کیفیت حجاب به زنان جواب نمی‌دهد

 

عضو خبرگان رهبری با تاکید بر اینکه کیفیت حجاب را به زن تحمیل کردن جواب نمی‌دهد و اصرار آن نیز نادرست است، تصریح کرد: حد شرعی برای رعایت حجاب توسط مراجع تعیین شده که البته حداقل حجاب است.

 

آیت الله علم الهدی با یادآوری اینکه دو حجاب اسلامی و اضطراری برای بانوان وجود دارد، ادامه داد: در وضع عادی حجاب باید متناسب با عفاف باشد؛ اما در مواقع اضطراری مانند زمانی که زن به شغلی مانند پرستاری و امداد و امثالهم مشغول است و نمی‌تواند حجاب اسلامی داشته باشد، ناگزیر به انتخاب حجاب اضطراری است.

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: مسئله حجاب دارای دو حیثیت شخصی و اجتمای- سیاسی اسلامی است. برخی تصور می‌کنند بانوان تنها باید در مقابل افراد نامحرم حجاب داشته باشند در صورتیکه که بانوان می‌بایست در برابر محارم خود(پدر، برادر، پسر، دایی و عمو) نیز حجاب را رعایت کنند تا روابط تنها بر اساس عاطفه باشد تا اینکه شائبه‌ای از مسئله جنسی به وجود نیاید.

 

خطیب جمعه مشهد در ادامه وظیفه زن در محیط زندگی را مدیریت خانه و در راس آن مدیرت همسر دانست و تاکید کرد: مدیریت مرد از نظر اخلاقی مهمتر از مدیریت آنان از نظر خوراک و پوشاک است.

 

آیت الله علم الهدی اضافه کرد: زمانی که ریشه فساد مرد را دنبال کنیم به همسر او بازمی‌گردد، بنابراین زنان باید در مدیریت صحیح مرد خود کوشا باشند.

 

وی یادآوری کرد: روزی پیامبر در مسجد نشسته بودند و از حضار پرسیدند «بهترین زنان کدام زنان هستند؟» جواب هیچ فردی رضایت پیامبر را در برنداشت تا اینکه سلمان به درب منزل حضرت زهرا(س) مراجعه کرد و این سوال پیامبر را از ایشان پرسید و ایشان در جواب گفتند« بهترین زن کسی است که خانواده را محور اصلی زندگی خود بداند و هیچ مردی او را نیبند و او نیز هیچ مردی را». زمانی که سلمان به مسجد بازگشت و جواب حضرت زهرا(س) را عنوان کرد پیامبر گفتند «این جواب صحیح است؛ اما از آن تو نیست» که سلمان در جواب گفت «این جواب را حضرت فاطمه(س) مطرح کردند».

 

زنان تنها نقطه تمایز بین جامعه اسلامی و لائیک هستند

 

عضو خبرگان رهبری در بخش دیگری از سخنان خود نقطه تمایز جامعه اسلامی را از جامعه لائیک، زنان آن جامعه خواند و ابراز کرد: علت مخالفت غرب با حجاب این است که معتقدند زنان باحجاب ماهیت زندگی آنان را بر هم می‌زنند.

 

آیت الله علم الهدی در پایان به رسالت زنان در جامعه دینی اشاره کرد و گفت: تنها عنصری که می‌تواند فرهنگ عفاف را گسترش دهد و تثبیت کند، زنان هستند نه مردان و یا حتی نیروی انتظامی.

 

لازم به ذکر است در پایان این نشست آیت الله علم الهدی از جمعی از بانوان فعال در عرصه‌های ادبی، اقتصادی، اجتماعی و ورزشی تقدیر کردند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *