10 اکتبر

تغییر ماهیت چایخانه ها/ احیای فرهنگ و مذهب در چایخانه

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از «تیتریک»، چایخانه ها«قهوه خانه های سابق» از روزگاران قدیم محلی برای بروز اتفاقات و جنبشهای مردمی در دوره های مختلف بوده است. قهوه خانه ها آنچنان که امروزه مرسوم شده فقط محل قلیان و توتون نبود بلکهاغلب فعالیتهای فرهنگی چون نقاله خوانی، پرده خوانی، شعرخوانی و انتقال مفاهیم فرهنگی در آن رایج بوده است.

هر چند این روزها نقش فرهنگی چایخانه هاکمرنگ شده و همه آنها دراستان بیش از هر چیز، مکانی برای وقت گذرانی جوانان شده اما هنوز هم می توان تاریخ و فرهنگ را در آنها زنده کرد.

یکی از چایخانه های رجایی شهر کرج، به واسطه فعالیت متفاوتی که بین هم صنفی های خود انجام می دهد، مورد توجه بسیاری قرار گرفته است.

این چایخانه مناسبتهای مذهبی مانند اعیاد، ماه رمضان و دهه اول ماه محرم جلوی چایخانه، ایستگاه صلواتی بزرگی برپا می کند. البته ایستگاه های صلواتی در بسیاری از نقاط شهر به چشم می خورد. اما این ایستگاه گستردگی بسیاری دارد و به واسطه اینکه در محدوده یکی از میادین بزرگ شهر است، گنجایش تجمع مردم در خود میدان و کوچه های اطراف را دارد. این ایستگاه با پخش آهنگ های مذهبی و مداحی حال و هوای مناسبی به اطراف می دهد و زمان برپایی جمعیت زیادی در این منطقه حضور پیدا می کنند.

تغییر ماهیت چایخانه ها/احیای فرهنگ و مذهب در چایخانه

این ایستگاه صلواتی را همه با چای زعفرانش و مهمتر از آن برخلاف اینکه اکثر ایستگاه ها از لیوان های یکبار مصرف استفاده می کنند و علاوه بر مضرات آن برای سلامتی، پایان هر روز با انبوهی از لیوان های

پلاستیکی و کاغذی به محیط و هوا نیز صدمه می زنند، با چای استکانی اش می شناسند. البته گاها” به وسیله مواد خوراکی دیگری از بیسکوییت و کیک گرفته تا آش نیز در این ایستگاه از مردم پذیرایی می شود.

همچنین هرازگاهی بین جمعیت کتاب های آموزشی و یا برای کودکان کتاب های متناسب توزیع می کنند.

متصدیان و گردانندگان این ایستگاه، دو شریک این چایخانه و اشخاصی هستند که با همکاری هم به این امور می پردازند.

تغییر ماهیت چایخانه ها/احیای فرهنگ و مذهب در چایخانه

تشویق و ایجاد انگیزه برای کارهای فرهنگی در جوانان

سعید حاج اسفندیاری که همه او را عمو سعید خطاب می کنند، بانی و گرداننده اصلی این مجموعه است.

وی در پاسخ به این پرسش که با چه انگیزه ای در جوار و مجموعه چایخانه اقدام به فعالیت های فرهنگی می کند، می گوید: علاوه بر ثوابی که در این کارها است، باید بگویم در قدیم کارهای فرهنگی و گروهی زیادی در چایخانه ها انجام می شد اما متاسفانه سالیان زیادی است که دیگر آنها به چشم نمی خورد.

حاج اسفندیاری اظهار می کند: کار فرهنگی و اجتماعی را از هرجایی می توان شروع و انجام داد. پس چه بهتر جوانانی را که در چایخانه ها وقت می گذرانند با این کارها تشویق و به مسائل مذهبی و فرهنگی علاقمند و در آنها انگیزه ایجاد کرد.

وی در خصوص اینکه این مجموعه توسط چند نفر اداره می شود، می گوید: اعضاء ثابت و اصلی این تیم ۵ نفرهستند اما در این کار بچه های هیئت با کمک هم و حتی با پول جیبی خود این برنامه را می چرخانند. البته علاوه بر آنهاهرکسی با هر نیت و عقیده ای هم بخواهد در این کار شریک شود دست رد بر سینه اش نمی زنیم و کمک های مردمی نیز تاثیر بسزایی در این مقوله دارد. و این کمکها از نقدی گرفته تا کمک رسانی در خدمات می باشد.

این بانی با بیان اینکه هر بار پیش از برپایی این ایستگاه با نیروی انتظامی هماهنگی لازم را انجام می دهند می گوید: برای گرفتن مجوز لازم نیز به سازمان تبلیغات البرز مراجعه کردیم و کارهای مربوطه را انجام دادیم.

تغییر ماهیت چایخانه ها/احیای فرهنگ و مذهب در چایخانه

تقدیر اداره بهداشت و محیط زیست

حاج اسفندیاری در پایان می گوید: با توجه به اینکه در هر صورت در این میان برای همسایه ها مشکلاتی در خصوص تردد و ترافیک ایجاد می شود، تنها مشکل، مکانی مناسب تر است. هرچند که هم همسایه ها و هم مردم در این کار همکاری می کنند. اما برای اینکه کمتر اذیت شوند درصدد هستیم جای مناسب تری مهیا کنیم.

وی معیار، همچنین هدف این برنامه های جمعی در این مکان را فرهنگسازی و آشنا سازی با محیط زیست و سلامت بیان می کند و می گوید: سال گذشته هم از جانب اداره بهداشت کرج و هم اداره محیط زیست البرز، بنری مبنی بر تشکر و قدردانی به دلیل رعایت مسائل بهداشتی و عدم استفاده از ظروف یکبار مصرف در این مجموعه نصب شد.

 

تغییر ماهیت چایخانه ها/احیای فرهنگ و مذهب در چایخانه

تغییر ماهیت چایخانه ها/احیای فرهنگ و مذهب در چایخانه

تغییر ماهیت چایخانه ها/احیای فرهنگ و مذهب در چایخانه

تغییر ماهیت چایخانه ها/احیای فرهنگ و مذهب در چایخانه

انتهای پیام/

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *