30 نوامبر

جمهوری اسلامی در حال ایجاد آمادگی برای ظهور امام زمان (عج) در کل دنیاست

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از زیتون، دکتر محمدحسین رجبی دوانی چهارشنبه در همایش نقش ولایت فقیه در زمینه سازی ظهور که در سالن اجتماعات دانشکده عمران دانشگاه تبریز، برگزار شد، اظهار داشت: خداوند برای دین اسلام که باید تمامی افراد را فرا بگیرد، امر مهم اهل بیت را به عنوان تضمین کننده ادامه راه پیامبر قرار داده است.

وی افزود: ولایت خیلی فراتر از حکومت بر مردم است، ولایت اصلاً با حکومت برابر نیست و بسیار فراتر است. خداوند برای دانستن معنی ولایت، آیه ۵۵ سوره مائده را نازل کرده است. اگر ولایت مساوی با حکومت بر مردم بود، خداوند متعال سطح و حد خود را در حد یک پادشاه پایین نمی آورد.

پژوهشگر و تحلیلگر اسلامی و قرآنی اضافه کرد: ولایت چند شئون دارد؛ صاحب ولایت، باید مسائلی دین را برای مردم تبیین کند چرا که او مرجع دین مردم است. اگر کسی در این جایگاه قرار بگیرد که شایستگی اش را نداشته باشد، دین مردم خراب شده و حتی اتفاق افتاده که دین مردم تحریف شده است. برای مثال، طواف نساء و نماز نساء جزو اعمال حج است که اگر فردی این عمل را انجام ندهد، همسرش بر او، حرام است ولی این عمل از سوی خلیفه دوم حذف شد و اهل سنت نیز از آن پیروی می کنند.

رجبی دوانی با بیان اینکه اهل بیت عامل وحدت و یکپارچگی مسلمانان هستند، گفت: ولایت عامل وحدت مسلمانان شده است و حبل الله همان اهل بیت هستند که مطابق آیات قرآن باید به آن چنگ بزنیم.

وی خاطرنشان کرد: اهل سنت قرآن را عامل وحدت خود می دانند ولی در کشور لیبی با هشت میلیون جمعیت، یک میلیون حافظ قران وجود دارد ولی آیا آنها متحدند؟ اگر به تفسیر آیات و روایات دقت کنیم، متوجه می شویم که اهل بیت پیامبر (ص) عامل وحدت و یکپارچگی است به طوری که بعد از غصب حق امیرالمومنین دنیای اسلام دچار مشکلات فراوانی شد. رهبر معظم انقلاب با تمام محدودیت‌هایی که دارند، چند بار در بیانات خود فرموده اند که اگر غدیر حفظ و تکریم می شد، تمام مسلمانان یکپارچه و متحد بودند.

این استاد دانشگاه افزود: شأن دیگر ولایت، رشد و به سعادت رساندن افراد جامعه است. مهمترین شئونی که مطابق آیات قرآن برای ولایت بر می شماریم، این است که کسانی که ولایت را بپذیرند و مطیع او باشند؛ به حزب الله تبدیل می شوند و حزب الله طبق وعده خداوند همیشه پیروز است و هیچکس نمی تواند در مقابل حزب خداوند ایستادگی کند.

دوانی با طرح این سوال که چرا ناامن ترین و بدترین کشورها برای مسلمانان است، تصریح کرد: در پاسخ به این سؤال که چرا مسلمانان در نا امن ترین و بدترین کشورها زندگی می‌کنند، باید گفت چون تبدیل به حزب الله نشدند و به وعده خداوند پشت کردند. امامت و ولایت بزرگترین نعمت خداوند برای بشریت بود، که نتوانستند قدرشناس این نعمت باشند. خیلی جای درد است که در ۲۵۰ سال ۱۱ امام و صاحب جایگاه ولایت در جامعه حضور داشتند ولی امکان ولایت برایشان میسر نبود.

وی در تشریح  علت غیبت امام زمان عصر و طولانی بودن غیبت ایشان، بیان داشت: امام زمان (عج) با شرایطی که مردمان آن زمان داشتند، اگر غایب نمی شدند، سرنوشتی که برای پدرانشان رخ داد؛ برای آن حضرت نیز اتفاق می‌افتاد. غیبت در مقابل ظهور است نه حضور، زیرا ایشان در بین مردم هستند و حضور دارند و ناظر بر کارهای مسلمانان هستند.

این مورخ و پژوهشگر تاریخاذعان داشت: از زمان غیبت امام زمان (عج) تا امروز که حدود ۱۲ قرن گذشته است، تکلیف شیعه چیست؟ باید زیر سلطه طاغوت و استکبار جمع می شدند؟ امامت و ولایت شأنی جهانی دارد و حاکمیت ولایت در کشور ما امید را در بین مستضعفان دنیا به وجود آورده است. انقلاب اسلامی دین را به عرصه سیاست برگرداند و نشان داد با تشکیل حکومت اسلامی می شود در برابر ظلم ایستادگی و حق را برپا کرد. انقلاب ما نشان داد می توان رژیم تا دندان مسلح طاغوت را با دست خالی و نهراسیدن از مرگ و ایمان قلبی راسخ به امام زمان (عج) شکست داد و پس از انقلاب نیز مقابل ارتش های بزرگ دنیا ایستادگی کرد.

 

رجبی دوانی تاکید کرد: نظام  استکباری و سلطه نمی خواهد صدای عدالت خواهی ما به گوش دیگران رسیده ‌و درصدد است فریاد ما را خفه کند. شیخ زکزاکی که اهل سنت بود، با حضور در کشور ما به مکتب شیعه گروید و بیست میلیون از اهالی نیجریه را شیعه کرد، وی نمونه بارزی از یک تربیت یافته در مکتب جمهوری اسلامی است. نقش بزرگی که انقلاب ما ایفا کرد، این است که با دست خالی مقابل زور و استکبار ایستادگی و ندای مبارزه با استعمار و سلطه سر می دهد.

این مدرس دانشگاه گفت: امام زمان (عج) زمانی ظهور خواهند کرد که آمادگی نه تنها در مسلمانان بلکه در کل بشریت، ایجاد شود و بعد از انقلاب اسلامی، این آمادگی به تدریج در کل دنیا ایجاد می شود. نمی شود به ولایت امام معصوم اعتقاد داشت ولی در ولایت نائب بر حقش تردید کرد، افراد ین چنینی اگر ظهور را درک کنند، مطمئنا مقابل امام هم خواهند ایستاد.

وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش به صدور انقلاب اسلامی به کشورهای مختلف دنیا اشاره کرد و افزود: در کشورهای زیادی افراد زیادی وجود دارند که شیفته ی ولایت و رهبری هستند به حدی که حاضرند  جان خود را در این راه فدا کنند؛ انسان با دیدن شیفتگی آنها متحیر می ماند.

رجبی دوانی عنوان کرد: :بی اعتقادی برخی مسئولان به ولایت، موجب بروز مشکلات و ‌فسادهای موجود در جامعه شده است، این آقایان شاید در ظاهر خود را معتقد به ولایت بدانند؛ ولی مطمئن باشید هرکس ولایت مدار باشد، دست به چنین کارهایی نمی زند و کوتاهی نمی‌کند. باید راهکاری داشته باشیم تا مشخص شود که منبع فسادهای موجود کجاست و خیانت ها از کجا سرچشمه می گیرد، ساحت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران از این فسادها مبرا است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *