15 جولای

حضرت معصومه(س) الگویی تمام عیار از لحاظ علمی، تقوا و دفاع از امامت و ولایت است

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حجت الاسلام سید صادق ابطحی در گفتگو با صاحب نیوز در خصوص حضرت معصومه(س) و ابعاد شخصیتی ایشان اظهار کرد: بنابر آنچه در تقویم و در تاریخ نقل شده ولادت ایشان اول ذیقعده سال ۱۷۳ هجری در مدینه منوره بود و ایشان به همراه امام رضا هر دو از یک مادر متولد شدند.

وی با بیان اینکه ایشان در دوران خود از زنان سرآمد جامعه محسوب می شدند، افزود: در خصوص جایگاه علمی ایشان نقل شده عده ای به قصد پرسیدن سوالات علمی از امام کاظم وارد مدینه شدند، امام نبودند و حضرت فاطمه معصومه پاسخ تمام سوالات را دادند، در مسیر برگشت امام کاظم را دیدند و جریان را تعریف کردند؛ امام فرمودند «پدرش به قربان او» بنابراین ایشان با اینکه آن زمان خردسال بودند ولیکن از نظر علمی در دامن امام کاظم(ع) و در جوار امام رضا(ع) تربیت شده و جایگاه رفیعی را به خود اختصاص داده بودند.

حجت الاسلام ابطحی افزود: ایشان از لحاظ عبادی زبانزد مردم بودند و در مدت کوتاهی که در قم حضور داشتند محراب عبادت ایشان مشخص بود که امروز محل عبادت بسیاری از مؤمنین است.

وی خاطر نشان کرد: جایگاه حضرت معصومه(س) از نظر پاکی و طهارت تا حدی بالا بود که امام رضا(ع) ایشان را معصومه می نامند و در مورد ایشان می فرمایند «هر کس معصومه را در قم زیارت کند بهشت بر او واحب می شود».

کارشناس دینی با اشاره به اینکه در تقویم جمهوری اسلامی ولادت آن حضرت را روز دختر نامگذاری کردند، گفت: ایشان الگوی والای دختران جامعه اسلامی از لحاظ  علمی، تقوا، طهارت، دفاع از امامت و ولایت بوده و هستند و مقام والای ایشان به عنوان یک زن الگویی غرور آمیز برای تمامی دختران جوامع اسلامی است.

وی با بیان اینکه حضرت معصومه(س) از بعد سیاسی و دفاع از حریم امامت و ولایت در مقام والا و بانویی آگاه به مسائل اجتماعی زمانه خود بود، افزود: ایشان در زمانی که احساس کرد جامعه نیاز به تحول در دفاع از مقام امامت و ولایت دارد از مدینه به سمت قم حرکت کردند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *