17 آگوست

خوف الهی مانع سقوط نفس خواهد شد/ اشکال ما این است که توقعات دنیایی داریم و دنیایی فکر می‌کنیم

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی؛آیت الله صفایی بوشهری با حضور در مراسم اختتامیه دوره تربیتی تشکیلاتی شهید چمران حول محور انسان در محضر خدا و خوف الهی به ایراد سخن پرداخت.

وی که سخنرانی خود را به خوف خدا و رابطه آن با درک حضور در محضر او اختصاص داد، تصریح کرد: خوف به معنای ترس است، ترسی که مانع گناه خواهد بود. این که انسان حضور خدا را در همه جا حس کند از گناه کردن بیم خواهد داشت. هدف خوف بندگی کردن است.

وی همچنین یکی از راههای سیر و سلوک را خوف الهی دانست و اظهار داشت : خوف الهی مانع سقوط نفس خواهد شد. وی همچنین گوشزد کرد که هرچند برخی ترس ها موجب نجات میشود اما مایه رشد نیست؛ این خوف الهی است که نشأت گرفته از معرفت است. هرکس خدا رابشناسد خود را شناخته و محاسبه میکند. انسانی که خود را در محضر خدا میبیند، تمام زوایای زندگی اش را محاسبه میکند؛ چرا که میداند خدا هم میداند و هم میبیند.

وی ادامه داد: اگر انسان خود را همواره در محضر خدا ببیند و جایگاه خود را در این نظام هستی درک کند، میتواند خود را از همان لحظه در بهشت برین ببیند. درک حضور در محضر خدا باعث ایجاد خوف او در دل میگردد و کسی که خوف الهی در دل دارد سنفسش را از سقوط نجات خواهد داد. این میشود که فرد احساس نیاز به نماز شب کرده و با دعا انس پیدا میکند.

آیت الله صفایی بوشهری در همین راستا به این نکته اشاره کرد : اگر فرد توفیق خواندن نماز شب و نهی نفس را پیدا کند از دنیای دون منقطع میگردد.

وی تاکید کرد: اشکال ما این است که توقعات دنیایی داریم و دنیایی فکر میکنیم. این مشکل بزرگ انسان است که در دنیا محبوس شده و حتی محاسبه نفس او هم به همین چارچوب دنیا محدود میشود.

وی در پایان یادآور شد:این دنیا غمکده و محل کاشتن است که محاسبه دائمی لازمه ذات آن است. در محاسبه ها و مقایسه ها هم انسان باید خود را با عرش و عرشیان مقایسه کند. وی از مثال حضرت یوسف- علیه السلام- بهره برد و گفت او هیچ نداشت اما خدا را داشت و برای همین داشته اش همه چیز را به دست آورد؛ انسان در دنیا گویی در چاه سقوط کرده که با تهذیب نفس و انس با خدا به اوج میرسد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *