15 ژوئن

خون سر"ابوتراب" برفرق محراب…

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل از نافع،خـدامـحوری، عدالت طلبی، مردم داری، وفای به عهد و پیمان، اصلاح طـلـبی، دقت در انتصابات بر محوریت شایستگی، مبارزه بی امان با مـفـاسـد اخلاقی و اجتماعی، دوری از تشریفات و خان سالاری، نظارت مـسـتـقیم بر مصرف بیت المال، ایجاد امنیت و آزادی در جامعه را می توان از جمله ویژگی های علی(ع) دانست.

 

یکی از بزرگترین حوادث تاریخ مسلمانان که در راه تغییر مسیر اسلام روی داد ،شهادت حضرت علی علیه السّلام بود.

 

با شهادت آن بزرگوار، اسلام تنها نگهبان دلسوز و یگانه حامی واقعی خود را از دست داد و مسلمانان از برکت وجود پیشوایی محبوب، زمامداری عادل، امامی عالم، رهبری رؤوف و مهربان محروم شدند.

 

ویژگی های ممتاز و ابعاد شخصیتی والای امیرمومنان سبب شد تا در این زمینه گفتگویی ترتیب دهیم با یکی از کارشناسان مذهبی که در ادامه به آن اشاره شده است.

 

حرکت علی(ع)؛ مبتنی بر عدالت

استاد دانشگاه و کارشناس مذهبی همدان بزرگترین شاخصه حضرت علی(ع)را مدیریت در ارتباط با مردم و حرکت مبتنی بر عدالت دانست.

 

حجت‌الاسلام حبیب الله شعبانی در گفت‌وگو با خبرنگار نافع ضمن تسلیت ایام شهادت مولی موحدین حضرت علی(ع) وگرامیداشت شب‌های پر فضیلت قدر با اشاره به ابعاد شخصیتی امیرمومنان اظهار کرد: شناخت ما نسبت به ایشان و شخصیت والای این امام همام بسیار کم است و ما معرفت کامل و درستی از شخصیت امام علی(ع) نداریم.

 

وی با اشاره به اینکه امام علی(ع) روابط چهارگانه‌ای را که در زندگی هر انسانی باید وجود داشته باشد را یک جا در خود داشتند گفت: ایشان ارتباط با خدا، ارتباط با خویش، ارتباط با مردم و ارتباط را در بالاترین وجه رعایت می‌کردند و در ارتباط با خدا فرمودند «بالاترین افتخار من بنده بودن برای خداست».

 

وی افزود: ایشان در ارتباط با خویش نیز عدالت درونی و پرورش فضایل اخلاقی و همچنین دور کردن رذایل از نفس خویش را داشته و در ارتباط با مردم مدیریت وحرکت مبتنی بر عدالت و ایثار را را در سر لوحه کار خود داشتند و با توجه به بحث مهم ایثار و بخشش، عدالت را اولویت بر ایثار می‌دانستند.

 

شعبانی تصریح کرد: ایشان عدالت را محور اساسی مدیریت اجتماعی می‌دانستند و به قدری برای ایشان عدالت مهم بود که فرمودند «اگر اقلیم های هفت گانه را در دست علی (ع) قرار دهند تا دانه‌ای را از دهان مورچه‌ای بستاند به خدا قسم هرگز این کار را نخواهم کرد» و این اوج عدالت محوری علی(ع) بود.

 

علی(ع) اوج عدالت مداری

وی همچنین به کمک خواستن برادرشان عقیل از ایشان اشاره کرد و گفت: وقتی برادر حضرت علی(ع) کمک از بیت المال خواستند ایشان مخالفت کردند که این موارد نشان دهنده این است که علی (ع) اوج عدالت بود و هرگز کسی به پای ایشان در اجرای عدالت نمی‌رسد.

 

استاد دانشگاه و کارشناس مذهبی همدان گفت: جای جای کتاب ارزشمند نهج البلاغه به مسئله مهم عدالت علی(ع) اشاره شده و ایشان مسئله عدالت را در قضاوت، برخورد با والدین، برخورد با فرزند، مسائل مهم اجتماع مسائل فردی و…… متذکر شده‌اند.

 

عدالت حلقه مفقوده جامعه بشری

وی با بیان اینکه امروز عدالت حلقه گم شده بشر است گفت: به فرموده حضرت علی(ع) حرف زدن از عدالت بسیار آسان اما در میدان عمل سخت است.

 

وی با اشاره به اینکه امیرمومنان فارغ از مسئله عدالت به همه مسائل پیرامون و مسائل جامعه توجه داشته است گفت: حضرت علی(ع) یک انسان تام و کامل در همه ابعاد بوده چرا که ایشان تربیت یافته مکتب رسول الله(ص)بودند.

 

مخالفان نیز برخوردار از عدل علی(ع)

استاد دانشگاه و کارشناس مذهبی همدان افزود: ایشان در برخورد با مردم حتی در برخورد با مخالفانشان حقانیت و اخلاق و انسانیت را راعایت می‌کردند و در همه ابعاد اموراتشان مبتنی بر حقانیت بوده است.

 

 

شعبانی تصریح کرد: ایشان با آنکه رئیس حکومت بودند خود را با فقرا همتراز می‌دانستند و خودشان با به دوش کشیدن کسیه‌های نان و خرما دل فقرا و ایتام را شاد می‌کردند.

 

فاصله معنادار ما از زندگی علوی

وی با بیان اینکه جامعه ما امروز نیازمند الگو گیری و حرکت در مسیر امیرمومنان علی(ع) است گفت: امروز در بسیاری از موارد از مسیر زندگی علوی فاصله گرفته ایم.

 

وی با اشاره به اینکه ما روزه می‌گیریم، نماز می‌خوانیم اما از مشکلات و گرفتاریهای اطرافیانمان و مردم بی خبریم تصریح کرد: یکی از مشکلات امروز و معضلات مصرف گرایی است.

 

حل مشکلات جامعه با بهره گیری از سبک زندگی علی (ع)

استاد دانشگاه و کارشناس مذهبی همدان بیان کرد: اگر مشکل مصرف گرایی، توجه به بیت المال توسط مسئولان، توجه به مسیر و سبک زندگی اسلامی و زندگی ائمه را فصل الخطاب زندگی خود قرار دهیم همه مشکلات امروز گریبانگیر جامعه ما حل خواهد شد.

 

وی خاطرنشان کرد: شاید ما در عبادت نتوانیم مانند حضرت علی(ع) باشیم ولی حداقل در دستگیری از مستمندان، رعایت عدالت، دیدن مشکلات مردم، قناعت کردن در زندگی و.. می‌توانیم در مسیر این امام همام حرکت کنیم .

 

انتهای پیام/

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *