3 سپتامبر

«دختر شینا» را با اشک نوشتم/ گلستان یازدهم به زودی چاپ می شود

وی اظهار کرد: بنیاد حفظ آثار شماره ی فرزند شهید را در اختیارم گذاشت و از این طریق با خانواده ی شهید ارتباط برقرار کردم. به این شکل باهمسر حاج ستار، خانم قدم خیر محمدکنعان آشنا شدم، بعداز این که خدمت خانم محمدکنعان رسیدم به مصاحبه و شنیدن خاطرات ایشان پرداختم.

این نویسنده در مورد فوت قدم خیر، همسر شهید در حین نوشتن این کتاب افزود: فوت قدم خیر زمانی بود که من تقریبا تمام خاطرات حاج ستار را از ایشان گرفته بودم و تنها بخش پایانی خاطرات شهید باقی مانده بود که ایشان قبل از فوت، همراه دخترشان به دفتر من آمدند و تمام خاطرات را بیان کردند.

ضرابی زاده ادامه داد: بعداز مدتی با خبر شدم که قدم خیر حال خوبی ندارند و در بیمارستان بستری اند وقتی به ملاقاتشان رفتم در کما بودند. در دوران بیماری ایشان بارها به عیادتشان رفته و گاهی نیز تلفنی جویای احوالشان می شدم. بعد از مدتی باخبر شدم که قدم خیر از دنیا رفته است. خود را به مزارش رساندم واز قدم خیر خواستم که کمکم کند تا آخرین رسالتش که گفتن خاطرات همسر شهیدش بود را به خوبی انجام دهم. پس از فوت همسر حاج ستار، از شدت اندوه به مدت ۶ ماه بیمار شدم.

حتی فکر اینکه کتاب دختر شینا به دست رهبر انقلاب برسد را نمی کردم

وی افزود: وقتی از قدم خیر خانم و شهید حاج ستار کمک خواستم، شروع به نوشتن این کتاب کردم البته هر زمانی که این خاطرات را می نوشتم درست مثل زمانی که قدم خیر آخرین خاطرات همسرش را که مربوط به شهادت حاج ستار می شد را بیان می کرد کاغذهایم از شدت گریه خیس می شد و یکی از دلایل موفقیتم در نوشتن کتاب دختر شینا این است که این کتاب را با اشک نوشتم.

نویسنده کتاب دختر شینا پیرامون نظر رهبر انقلاب درباره کتاب دختر شینا بیان کرد: حتی فکر اینکه این کتاب به دست رهبر معظم انقلاب برسد را نمی کردم. د ر ۱۳ آذر سال ۹۲ به همراه خانواده شهید حاج ستار ابراهیمی، صمد ابراهیمی و چندتن از خانواده‌های شهدا به دیدار رهبر معظم انقلاب رفتیم.

وی ادامه داد: مقام معظم رهبری در این دیدار پس از صحبت با پسر شهید حاج ستار ابراهیمی و جویا شدن از حال وی، فرمودند که کتابی هم از خاطرات مادر مرحومتان به چاپ رسیده، خدا رحمتشان کند. کتاب خوبی بود. و پرسیدند آیا نویسنده نیز در این جلسه حاضر است؟ که در این زمان من از جا بلند شدم و خدمت ایشان عرض ادب کردم. مقام معظم رهبری درباره کتاب فرمودند: کتاب خوبی بود. هم داستان خوبی داشت و هم به جزئیات خوب توجه کردید. واقعا همسران شهدا اجر فراوانی دارند و نصف اجر شهدا متعلق به همسر و خانواده آنهاست.

توجه به واقعیت ها و مستندات، علت جذابیت کتاب دختر شینا

ضرابی زاده مطرح کرد: می گویند اولین داور خود نویسنده است. هنوز هم که خودم این کتاب را می خوانم احساس لذت می کنم و ماجرای این کتاب برایم جذاب است.

وی درمورد منبع دسترسی به اطلاعات برای نوشتن این کتاب توضیح داد: بخش زیادی از خاطرات شهید را از همسر شهید گرفتم و وقتی ایشان فوت کردند با دخترهای این شهید ارتباط برقرار کردم .

این نویسنده عنوان کرد: تایپیست این کتاب دختر شهید حاج ستار بود که در زمان تایپ این کتاب جزئیاتی را که جا مانده بود با سوال از اقوام نزدیکشان اضافه کرد.

ضرابی زاده با بیان اینکه این کار از اردیبهشت ۸۸ شروع شد گفت: تیرماه ۹۰ این کار را برای انتشارات سوره ی مهر فرستادم و اسفند ماه ۹۰ کارهای نشر این کتاب به اتمام رسید و در نهایت اردیبهشت ماه ۹۱ دختر شینا به نمایشگاه کتاب رسید در حالی که چاپ اول آن به سرعت فروخته شد و تا کنون به چاپ ۶۰ ام رسیده است.

وی پیرامون خاطره نگاری دختر شینا تصریح کرد: وقتی با همسر شهید صحبت کردم و خاطرات شهید را نوشتم با خود فکر کردم که این کار داستانی شود یا خاطره؟ که به این نتیجه رسیدم که این کار باید خاطره و مستند باشد چراکه اگر تخیل وارد کار شود دیگر این کار جذابیت مستند را ندارد.

گلستان یازدهم؛ خاطرات همسر شهید چیت سازیان

این نویسنده تاکید کرد: ضرورت دارد که ما این خاطرات را ثبت و ضبط کنیم چرا که این ها گنجینه ها و سرمایه های ما هستند.

ضرابی زاده خاطر نشان کرد: اکنون کتابی به نام گلستان یازدهم زیر چاپ دارم که خاطرات زهرا پناهی روا، همسر شهید چیت سازیان است این شهید بعد از ۱ سال و ۸ ماه زندگی مشترک به درجه رفیع شهادت رسیده است در حالی که فرزندش ۳۸ روز بعد از شهادت پدر به دنیا آمده است.

«دختر شینا» نوشته بهناز ضرابی‌زاده داستان زندگی شادروان قدم‌خیر محمدی کنعان است که از سوی انتشارات سوره مهر به چاپ رسیده است. این اثر از دوران کودکی راوی یعنی زمانی که او فرزند «حاج‌آقا» در روستای قایش رزن زندگی می‌کرد تا زمان شهادت همسرش، شهید حاج ستار را روایت می‌کند.

کتاب دختر شینا که اکنون به چاپ ۶۰ ام رسیده است به عنوان کتاب سال شانزدهمین دوره جایزه کتاب سال دفاع مقدس به قلم بهناز ضرابیزاده برگزیده شد و همچنین نامزد سیزدهمین جایزه کتاب شهید غنی پور نیز شناخته شد.

بهناز ضرابی زاده، خاطره نگار و نویسنده ۱۵ کتاب از جمله دختر شینا، مرغ شل، آن روز سه شنبه بود، سیب آرزو، گنجشک سبز و آبی، آدم برفی، بابای ۹ سالگی، محله حاجی، آخرین تکه نان، خانم کوچیک، سه تکه ابر، سه برادر و دو ابراهیم است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *