26 جولای

دشمن به حمله‌ی بیولوژیک روی آورده است/ فهم، تقوا و مجاهدت، سه زمینه بزرگ شدن شخصیت

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از ایران روشن؛ حجت‌الاسلام محمدمهدی ماندگاری شب گذشته در دوره آموزشی کشوری شهید چمران که در مجتمع یاوران حضرت مهدی (عج) در حال برگزاری است، با اشاره به اقسام تربیت اظهار داشت: اولین معنای تربیت، حفظ کرامت انسان است.

وی با اشاره به آیه‌ای از قرآن کریم ابراز داشت: تربیت مانع سقوط انسان به مرحله‌ی حیوانیت است. انسان باید کفو خود را پیدا کند که این مسئله در ازدواج کاملاً باید تجلی پیدا کند. ازدواج با سگ که در آمریکا و برخی از کشورهای دیگر رو به افزایش است، درواقع نزول انسانیت است.

ماندگاری در ادامه افزود: تمام آیاتی که در آن‌ها «جعل لکم»، «خلق لکم»، «سخر لکم» و مفاهیمی از این قبیل وجود دارد، اشاره به این است که همه‌چیز برای انسان خلق‌شده است.

وی در ادامه و در خصوص دومین معنای تربیت گفت: اما انسان برای بندگی خدا آفریده‌شده است. درواقع عالم برای آدم و آدم برای بندگی است؛ بنابراین دومین معنای تربیت، بندگی خداوند است.

این کارشناس مذهبی در خصوص بندگی خدا ابراز داشت: درواقع دو حالت وجود دارد؛ یا بندی خدا هستیم و یا برده‌ی غیر خدا؛ اگر بنده‌ی خدا نباشیم مجبوریم برده‌ی شهوت، ثروت، همسر، دوست و بسیاری دیگر باشیم.

وی معنای سوم تربیت را مجموعه‌ای از «تنظیم»ها دانست و ادامه داد: یکی از موارد تنظیم، تنظیم محبت است. کسانی که محبت خود را تنظیم کرده‌اند، محبت پیغمبر اکرم (ص) را به محبت خود و خانواده‌ی خود ترجیح می‌دهند.

ماندگاری یادآور شد: یکی از مشکلات اصلی کشور ما نیز عدم تنظیم محبت است. بعضی‌ها نمی‌دانند حق را دوست داشته باشند یا دوست، آشنا و فامیل را.

وی رفتار آیت‌الله محمدی گیلانی را ناشی از تنظیم محبت دانست و گفت: ایشان حکم اعدام دو تن از فرزندانشان را صادر کردند، درحالی‌که برخی دیگر به خاطر فرزندان خود، سابقه‌ی خوب خود را خراب می‌کنند.

ماندگاری دومین مورد از «تنظیم» را تنظیم ارتباطات نامید و خاطرنشان کرد: در ارتباطات باید به خیر فکر کنیم نه به میل خودمان، یعنی خط کش ما باید خیر باشد نه میل شخصی؛ خط کش حق و باطل محمد و آل محمد (ص) هستند.

وی تأکید کرد: دشمن از حمله‌ی نظامی به نتیجه نرسید و از حمله‌ی فرهنگی نیز درحال ناامیدی است، چراکه یک محرم و صفر، کل سال را بیمه می‌کند. اکنون دشمن به حمله‌ی بیولوژیک روی آورده است، چراکه فکر می‌کند می‌تواند مردم ایران را با استفاده از اغذیه، میکروب‌ها و انواع داروها موردحمله قرار دهد. این موضوع زمانی خطرناک می‌شود که ما بر سر سفره به میل خود توجه کنیم، نه به خیر خود.

این کارشناس مذهبی یکی دیگر از موارد «تنظیم» را تنظیم شخصیت عنوان کرد و افزود: باید خودمان را همان‌گونه که هستیم ببینیم، نه کمتر نه بیشتر. بعضی‌ها وقتی جلوی آینه می‌ایستند به خودشان التماس دعا می‌گویند؛ ما باید باد خود را خالی کنیم.

وی خاطرنشان کرد: داشتن پول و مقام شخصیت ما را بزرگ نمی‌کند و نداشتن این موارد نیز اثری عکس نخواهد داشت.

ماندگاری به سه زمینه برای بزرگ شدن شخصیت انسان اشاره کرد و گفت: بنابر آیات قرآن کریم، اولین زمینه، فهم است. شهدای دانش‌آموز، فهم داشتند و به همین خاطر بر قیمت آن‌ها افزوده شد. دومین زمینه، رعایت تقوا است. رعایت تقوا یعنی رعایت حدود الهی. سومین عرصه نیز مجاهدت است. در جنگ‌ها هر چه بیشتر زخم بخوری، جایگاهت بالاتر است.

وی مورد دیگر «تنظیم» را تنظیم ظاهر و باطن نامید و یادآور شد: در بعضی موارد حتی ظاهر و باطن درون خانواده هم برابر نیست. بعضی‌ها قبل از انتخابات دم از ولایت می‌زنند ولی بعد از انتخاب شدن فقط به منافع خود می‌اندیشند.

این کارشناس مذهبی آخرین مورد از «تنظیم» را تنظیم سرمایه‌ها دانست و گفت: باید بدانیم سرمایه‌ها را چگونه خرج کنیم.

انتهای پیام/م

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *