13 نوامبر

دکترین روضه خوانی عامل براندازی دستگاه اموی

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از سنت نیوز؛ واقعه کربلا از چهره پلید امویان پرده برداشت. اهل بیت علیهم السلام و در رأس آنان امام زین العابدین علیه السلام به عنوان پیام رسانان عاشورا نقش زیادی در شناساندن چهره پلید امویان به جامعه اسلامی داشتند. خطبه های امام سجاد علیه السلام در کوفه و شام و مدینه و مبارزات پی گیر آن حضرت در دوران حیاتشان بیشترین اثر را در این زمینه داشت.

مبارزات حضرت به سبک و سیاق نوینی طراحی شده بود که حدود ۳۵ سال دستگاه اموی را درگیر خود ساخت تا آنجا که دیگر تاب و توان تحمل وجود باعظمت زین العابدین را نداشتند و  ایشان را به شهادت رساندند.

اما سبک نوین حضرت که دشمن را به زاو در آورد عبارتست از قیام با سلاح علم و فهو و دعا که برندگی آن کم از شمشیر آن حضرت نبود به نحوی که آوازه لیاقت و علم و عمل حضرت سران دستگاه اموی را به حسادت کشاند بود و ترس از بیعت مردم با اصلح ترین فرد امت مانند خوره به جانشان افتاه بود.

زار و نیاز با خداوند، همراه با روضه خوانی مداوم برای شهدای کربلا دکترین امام سجاد(ع) برای بر اندازی و رسوا سازی دستگاه اموی بود که به شدت مقبولیت و مطلوبیت در بین افراد امت اسلامی داشت تا آنجا که بارها حاکمان اموی را به واکنش بر انگیخت و فشارهای زیادی را بر امام متحمل نمود.

این ترس و نفرت از امام بود که عاقبت دست نحس اموی باری دیگر جنایتی فجیع را ثبت کرد و امام ساجدین را در مدینه النبی (ص) در کنار مزار عموی بزرگوارش امام حسن بن علی(ع) آراماند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *