22 جولای

روحانی که هم مدیر صفحه پرطرفدار اینستاگرام است هم تولیدی لباس دارد

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ «طلبه تودی» نام یک صفحه پرطرفدار در اینستاگرام است که با انتشار تصاویر متفاوت و کمتر دیده شده از زندگی و فعالیت های طلاب و روحانیون توانسته مخاطبان زیادی را جذب کند. طلبه ای که صاحب فرزندان ۵ قلو شده، طلبه ای که در مناطق محروم مشغول موتور سواری است، طلبه ای که مشغول بازی فوتبال با کودکان است، طلبه ای که عبا و لباده اش را به دقت اتو می کند، طلبه ای که مشغول خوشنویسی است و ده ها مورد دیگر از جمله سوژه های طلبه تودی است.

اما یکی از عرصه هایی که صفحه اینستگرام طلبه تودی به آن ها توجه ویژه ای دارد، تلاش و فعالیت طلاب و روحانیون در زمینه اقتصاد مقاومتی است. انتشار تصاویری از حجت السلام والمسلمین سید هادی علوی، روحانی اهل بندرگز که شترمرغ پرورش می دهد و حجت الاسلام والمسلمین رحیم جعفری که در آذربایجان شرقی مشغول پرورش ماهی قرل آلاست در طلبه تودی بهانه ای شد برای گفت و گو با گرداننده این صفحه محبوب در اینستاگرام.

حجت الاسلام والمسلمین مسعود زارعیان، طلبه سطح خارج حوزه علمیه که دارای تحصیلات دانشگاهی تا مقطع فوق لیسانس هم هست، گرداننده صفحه طلبه تودی است. نکته جالب توجه این است که او خود یکی از فعالان اقتصاد مقاومتی است و با تاسیس یک تولیدی لباس برای ۱۵ نفر اشتغالزایی کرده است.

مسعود زارعیان درباره ایده راه اندازی طلبه تودی در شبکه اجتماعی اینستگرام، می گوید: «صفحه طلبه تودی با دغدغه بازتاب زوایای کمتر دیده شده زندگی روحانیون شکل گرفت. ایده راه اندازی این صفحه بر می گردد به سال ۸۸ که جشنواره عکس روحانیت برگزار شد. بخشی از مردم اطلاعات کاملی از کار و زیستن روحانیون ندارند و باید زندگی اجتماعی و اقتصادی طلاب به مردم بیشتر از پیش شناسانده شود.»

او می افزاید: «باید این فکر را که روحانیون نه تنها کار نمی کنند بلکه پول هم بابت درس خواندن دریافت می کنند، اصلاح کرد. این شد که در این صفحه به روحانیونی پرداختیم که فعالیتهای اقتصاد مقاومتی دارند. روحانیون تافته جدا بافته از مردم نیستند. اتفاقا روحانیون هم اگر شرایط فعالیت اقتصادی بویژه فعالیت تولیدی داشته باشند دوست دارند که آستین بالا بزنند و به اقتصاد زندگی خود و نیز به اقتصاد کشورشان کمک کنند.»

مدیر صفحه طلبه تودی، خاطرنشان می کند: «من در عرصه اقتصاد مقاومتی فعالم و با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری در باره اهمیت تولید و اشتغالزایی توانستم یک کارگاه تولیدی لباس راه اندازی و برای ۱۵ نفر اشتغالزایی کنم. کسی که با من برخورد می کند شاید نداند که من تولیدی دارم و توانسته ام اشتغالزایی کنم. برای بسیاری از مردم فعالیت تولیدی روحانیون از پرورش شترمرغ و ماهی قزل آلا گرفته تا تولید لباس مایه تعجب است، طلبه تودی می خواهد با معرفی این بُعد از زندگی طلاب به واقعی تر شدن دریافت جامعه از روحانیون کمک کند.»

او اضافه می کند: «در صفحه حجت الاسلام علوی نیز پیام های زیادی گذاشته شد مبنی بر اینکه باور پرورش شترمرغ توسط یک روحانی سخت و حیرت انگیز است. ۹ عکس از این روحانی پرورش دهنده شترمرغ در طلبه تودی کار شد. این عکس ها توسط مجتبی حیدری، عکاس اجتماعی که بسیار هم هنرمند است تهیه شده بود. این عکس ها مجموعه فعالیتهای آقای علوی را شامل می شد مثل جلسه با جوانان در پارک ها و بوستان ها، هیئت داری، خانواده و همسر و فعالیت در عرصه اقتصاد مقاومتی. برای همه جالب بود که این روحانی لباس کار پوشیده و شترمرغ پرورش می دهد. حتی در خارج کشور نیز برای عکس های این روحانی پرورش دهنده شترمرغ مطلب نوشته بودند. عکس های دیگری داریم که نشان می دهد یک روحانی ماهی پرورش می دهد. بسیاری از فعالیت های اقتصاد مقاومتی روحانیون در این صفحه وجود دارد.»

حجت الاسلام والمسلمین مسعود زارعیان در عین حال مستند ساز نیز هست. او در این باره می گوید: «غیر از تحصیل و کار تولید لباس، مستند سازی هم انجام می دهم. یکی از مهم ترین مستند هایی که ساختم، مستند ایمان بود که در ارتباط با فعالیتهای بسیج سازندگی است. به نظر من فیلم‌سازی مستند و کار فرهنگی جهادی یکی دیگر از عرصه‌هایی است که می‌تواند در گستره رسانه جای خود را پیدا کند و مخاطب خوبی جذب کند. این فیلم شرح‌حال یک طلبه ایرانی به نام «ایمان» است که حدود ۲۳ سال سن دارد و مسلط به زبان انگلیسی است. او می‌خواهد برای تبلیغ دین در کنیا به این کشور سفر کند. در شرایط بسیار سخت مالی، رهن خانه‌ای را که والدینش برای او کنار گذاشته بودند هزینه و در ماه مبارک رمضان به کنیا سفر می‌کند و همان‌جا نیز برحسب یک آشنایی که از قبل اتفاق افتاده بود با خانمی از اهالی شهر مومباسا ازدواج می‌کند.»

تهیه‌کننده و کارگردان مستند ایمان به مشکلات پیش روی شخصیت اصلی این فیلم برای سفر به کنیا اشاره و اظهار می کند: «از آنجایی‌که همسر ایمان علاقه‌مند بوده تا در حوزه علمیه ایران تحصیل کند، با هم به ایران می‌آیند و بعد از حدود یک سال برای سفری کوتاه قصد کنیا می کنند. همسر ایمان بلیتش دوطرفه بوده و با بدرقه ایمان از فرودگاه مشهد راهی شهرش مومباسا می شود و حالا ایمان حدود دو هفته تا ماه مبارک رمضان زمان دارد تا با رفع مشکل مالی اش به کنیا سفر و تبلیغش را شروع کند که در این بین با مصائب و مشکلاتی روبرو می شود.»

او درباره دلیل انتخاب کنیا از سوی ایمان برای تبلیغ، خاطرنشان می کند: «ایمان در طول دوران تحصیل با علاقه فراوان، زمینه تبلیغ در کشورهای دیگر را بررسی می کند اما شرق آفریقا را در اولویت کاری خود می بیند چرا که عمدتا کشورهای آمریکایی و اروپایی از حضور مبلغان دینی بهره مند شده اند، لذا آفریقا و به ویژه کنیاست که هنوز جای کار بسیار دارد. ایمان در مورد انتخاب خود می‌گوید: شاید کلاس و راحتی کار در کشورهای اروپایی بسیار بیشتر از کنیا باشد اما همیشه علاقه داشتم به مناطق محروم در دنیا که نیازمند تبلیغ هستند بروم و خودم را به آنجا برسانم».

زارعیان به اهمیت حضور طلبه‌ها در عرصه رسانه و هنر اشاره و تصریح می کند: «حضور طلبه‌ها و گرایش آنان به تبلیغ تخصصی امری واجب است. با توجه به عمق پیدا کردن تخصص‌هایی که وجود دارد، طبق فرمایش رهبر معظم انقلاب، طلبه‌های ما باید تبلیغشان را تخصصی کنند زیرا دیگراین‌طور نیست که یک طلبه در تمام زمینه‌های زندگی مردم صاحب‌نظر باشد و به مردم کمک کند.»

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *