30 اکتبر

زیارت اربعین قدرت نمایی در مقابل استکبار جهانی است

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ آیت الله محسن غرویان استاد حوزه و دانشگاه در گفتگو با خبرنگار قم فردا، در خصوص برکات پیاده روی اربعین اظهار داشت: پیاده روی اربعین یک میتینگ سیاسی است که شیعیان از طریق آن علاقه خود به امام حسین (علیه السلام) را به نمایش جهانی درآورده و جلوی چشم جهانیان می گذارند که این بسیار ارزشمند است.

وی افزود: این پیاده روی می تواند منشا خیرات و برکات بسیار زیادی باشد و وحدت و انسجام میان دو ملت ایران و عراق گردد و همچنین رابطه ی بین دولت ها را محکم تر کند. علاوه بر این، زیارت اربعین قدرت نمایی در مقابل داعش و اسرائیل و آمریکا و استکبار جهانی است و آثار بسیار مثبتی دارد.

غرویان ادامه داد: البته می توان از این راهپیمایی استفاده های دیگری هم کرد، به طوری که اگر هر کدام از این جمعیتی که در پیاده روی شرکت می کنند، در این مسیر درختی هم به نام ائمه بکارند که این خود در محیط زیست و مقابله با ریزگردها بسیار کارساز خواهد بود.

پیاده روی اربعین نشان دهنده عِرق و عشق دینی به سیدالشهدا است

این استاد حوزه و دانشگاه بیان داشت: از ویژگی های منحصر به فرد این پیاده روی ظهور و بروز عشق دینی است. عشقی که موجب می گردد تا بچه های کوچک و پیرزنها و پیرمردها که با سختی در این مسیر گام برمی دارند، به همراه خانواده هایشان در این راهپیمایی عظیم شرکت کنند که اینها همه نشان دهنده آن عِرق و عشق دینی به سیدالشهدا است.

وی تصریح کرد: دین و ایمان دینی قدرت بسیار زیادی دارند و خود را در اربعین نشان می دهند که ما در جاهای دیگر یک چنین قدرتی را نمی بینیم که این خود از دیدگاه های روانشناسی، جامعه شناسی، فلسفه دین و همچنین برای مدیران سیاسی و رهبران اجتماعی بسیار حائز اهمیت است که بتوانند بهره برداری بسیار خوب و مناسبی از این احساسات دینی داشته باشند.

انقلاب روحی یکی از آثار و برکات معنوی پیاده روی اربعین است

غرویان در خصوص هدف از برگزاری پیاده روی اربعین گفت: هدف از برگزاری این پیاده روی نشان دادن وحدت و انسجام میان شیعیان و نمایش قدرت در برابر داعش است که این نیز آثار سیاسی و اجتماعی بسیار خوبی در سطح منطقه دارد.

وی یادآور شد: از سویی دیگر هدف اصلی هدف معنوی است. یعنی زائران در مسیر این راهپیمایی با ذکرها و روضه هایی که می خوانند آثار روحی و معنوی بسیار خوب و تحولات درونی در خود و دیگران ایجاد می کنند؛ چرا که عشق حسینی می تواند  افراد را منقلب کند، تا جایی که حالت توبه به آنها دست دهد. لذا انقلاب روحی یکی دیگر از آثار و برکات معنوی این راهپیمایی است.

 مسئولین باید وسایل آرامش و آسایش زائران را فراهم کنند

این استاد حوزه و دانشگاه در خصوص وظیفه مسئولین در قبال زائران اظهار داشت: وظیفه مسئولین هم این است که وسایل آرامش و آسایش زائران را فراهم کنند، چرا که از وظایف حکومت است که وسایل دینی، معنوی و اخلاقی را فراهم آورد، به خصوص آن که این راهپیمایی برای جوانان زمینه بسیار خوبی است.

وی ادامه داد: البته علاوه بر فراهم آوردن امکانات مادی، باید زائران هدایت فکری و معنوی هم بشوند. به همین منظور می توان از روحانیون، اساتید، مدرسین، فضلا و مبلغین استفاده شود و در این مسیر مطالب علمی، اخلاقی و فرهنگی برای نسل جوان ارائه گردد تا آن انقلاب روحی و اخلاقی در آنها ایجاد شود.

غرویان ابراز داشت: همانطور که مراسم اعتلاف فرصت مناسبی برای تحول درونی است، راهپیمایی اربعین هم می تواند فرصت بسیار خوبی برای تحول درونی و کسب ارزش های اخلاقی و معنوی باشد. لذا مسئولین باید امکانات لازم را برای تبلیغ ارزش های اخلاقی را هم فراهم کنند.

زائران عزیز نظافت، نزاکت و نظم را رعایت کنند

این استاد حوزه و دانشگاه در پایان خاطرنشان کرد: توصیه بنده به زائران عزیز این است که در این پیاده روی سعی کنند تا ارزش های اخلاقی و معنوی همچون ادب اسلامی، صبر و حوصله، احترام به بزرگترها، محبت و دستگیری از پیران را کسب و از خود نشان دهند.

 وی تصریح کرد: علاوه بر این زائران باید نظافت، نزاکت و نظم را رعایت کنند، زیرا همه ی اینها فیلمبرادای و توسط رسانه های جهانی منعکس می گردد که ان شاء الله انعکاس جهانی مثبتی داشته باشیم.

گفتگو از سیده فاطمه حسینی

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *