10 نوامبر

زیبا ترین و بی ریاترین موکب اربعین در مرز چزابه + تصاویر

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از ایل بانو، اسم اربعین حسینی که می آید پیاده روی ها ان به یادت می آید راه رفتن در مسیر نجف تا کربلا باعث می شود خودت را دریابی باعث می شود بزرگی و عظمت اما حسین(ع) را بیشتر از گذشته درک کنی در انجا دیگر حالت دست خودت نیست آنجا همه چیز معنوی و خدایی است دلت به سمت خدا پر می کشد.

از نجف تا کربلا از ابتدای هر مسیر تقریبا تا انتهاء ساختمانها و چادرهائی برای پذیرائی و استراحت زوار بر پا شده که اینها توسط هیأتهای متعدد و کثیر عراقی و غیر عراقی که به آنها موکب گفته می شود، اداره می شوند

در مسیر نجف به کربلا تا خروجی شهر و اول اتوبان، جاده ۲ بانده است  یک لاین زوار و یک لاین وسائط نقلیه در سمت راست جاده موکبها برپا شده اند، بعد از تیر ۱ و اندکی دور شدن از شهر نجف جاده ۳ و ۴ بانده می شود.

در کنار افراد مختف در میان پیاده رو ها که گاهی تصاویر جالبی را به نمایش می گذارند دیدن برخی از موکب ها نیز جذابیت های خاصی دارد از آن پسر بچه کوچکی که سینی به دست در مسیر پیاده روی اربعین ایستاده است تا آن پیرمرد آن خانواده ای که خود را وقف زائران ابا عبدالحسین  کرده است.

در این موکب ها انواع وسایل و مواد غذایی یافت می شود انواع پذیرایی صبحانه / ناهار / شام. طبیعتاً در این حالت حق انتخاب با شماست که از کدام چادر چه چیزی را برای ناهار یا شام انتخاب می کنید! مثلاً ممکن است جایی به اصرار شما را دعوت به قیمه نجفی کند و چادری دیگر آب گوشت پخته باشد یا حتی در ایستگاهی برای صرف ساندویچ فلافل توقف کنید!

حتی تنور هم در کنار راه یافت می شود و همانجا مشغول پخت نان هستند! انواع طعام از ماهی تا انواع ساندویچ و خورشت را می توانید در طول مسیر میل بفرمایید! علاوه بر رایگان بودن اصرار صاحب طعام و التماس او برای خوردن حتی یک لقمه از طعامش هر انسانی را منقلب می کند. هر چه که خواستید میل کنید اما حواستان باشد که به زیارت امام حسین علیه السلام می روید.

در مسیر سه روزه نجف تا کربلا انواع ایستگاه را می بینید که هر کدام برای زائرین اباعبدالله حسین (ع) برنامه ای دارند از آن موکبی که بسته فرهنگی توزیع می کند برخی از موکب ها دست به نوآوری زدند و خدماتی به مردم ارائه می کنند که ممکن است مورد نیازشان باشد.

 موکب هایی هستند که خیاط در آنها نشسته و با نخ و سوزن و چرخ خیاطی آماده است تا مشکل لباس یا کیف دستی شما را برطرف کند! در موکب هایی کفاش نشسته! در موکب هایی برخی با تلفنی در دست التماس می کنند که از تلفن آنها استفاده کنید.حتی کالسکه تعمیر می کنند!

در میان موکب های مرز چزابه پیرزنی توجه همه را جلب می کند پیرزنی که در گوشه ای چادری بر پا کرده و چیزی را برروی آتش می پزد و به دست زوار می دهد نزدیک تر که می روم می بینم این پیرزن تک و تنها برای زائران امام حسین(ع) نان شیرین و یا نان برنجی می پزد و دست زوار می دهد.

این پیرزن در حالی که کارش را انجام میدهد می گوید: من از بچگی عاشق امام حسین(ع) بودم و این کار را به عشقم امامم انجام میدهم.

وقتی می پرسم خسته نمی شوی در جواب می گوید: اینجا خستگی معنایی ندارد کار برای زائران امام حسین(ع) خستگی ندارد بلکه افتخار دارد.

این پیرزن موکب یا حسین(ع) را در مسیر زائران برپا کرده است و  با دستانش در بیایانی نام می پزد که هیچ زائری گرسنه نماند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *