30 جولای

سبک زندگی اسلامی در کلام امام صادق (ع)

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل از فرهنگ کده ؛ دوران امامت امام صادق (ع) فرصت بسیار مهمی برای شیعیان بود تا بتوانند بیش از هر امامی از محضر ایشان استفاده کنند و ایشان در کنار تربیت شاگردان برجسته و سرشناس در علوم مختلف، توانستند با رهنمودهایشان شیعیان را با اخلاق دینی و آداب و معاشرت اسلامی آشنا کنند و سبک زندگی اسلامی را به آنها آموزش دهند.

 

به همین منظور در این نوشتار گوشه ای از رهنمودهای ایشان در زمینه سبک زندگی را بیان می کنیم، شاید ما نیز بتوانیم با عمل کردن به آنها طریق درست زندگی کردن را بیاموزیم.

 

ساده زیستی


از آنجا که شفتگی و دلبستگی به دنیا یکی از عوامل نرسیدن انسان به قرب الهی است، ساده زیستی و پرهیز از وابستگی به زرق و برق دنیوی همیشه از آن مسایلی بوده که مورد توجه ائمه اطهار (ع) به طور فراوان قرار گرفته است.


امام صادق (ع) نیز در روایتی بر این مساله تاکید کرده و فرموده اند: «اگر دوست داری که در درگاه الهی با خداوند متعال همنشین شوی و در بهشت در جوار حضرت باری تعالی مسکن گزینی، باید دنیا در نظر تو خوار باشد، مرگ را همیشه نصب العین خود قرار بده و برای خود چیزی ذخیره نکن و بدان آنچه قبلا تقدیم داشته ای به حال تو سودمند خواهد بود و از کارهای نیک که انجام آن را به تاخیر انداخته ای ضرر خواهی کرد.

 
شاید بیان مثالی از نوع ساده زیستی و عمل ایشان براساس مقتضیات زمان، خالی از لطف نباشد: روزی سفیان ثوری که خود از زهد فروش های عصر امام صادق (ع) بود، به نوع لباس آن حضرت اعتراض کرد و گفت :ای پسر رسول خدا(ص)، پیامبر(ص) و علی(ع) چنین لباسی را نپوشیدند که شما به تن کرده اید. حضرت در پاسخ فرمود: رسول خدا (ص) در عصری بود که فقر و تنگ دستی همه جا را فرا گرفته بود و آن حضرت مطابق شرایط آن زمان، چنان لباسی می پوشید؛ ولی دنیا بعد از آن عصر، نعمت هایش را در همه جا فرو ریخت.

 

شایسته ترین افراد به بهره مندی از این نعمت ها، نیکان هستند. سپس حضرت این آیه شریفه را خواند که : «قل من حرم زینه الله التی اخرج لعباده و الطیبات من الرزق» ؛ بگو: چه کسی نعمت های زیبای خدا و روزی های پاک را که او برای بندگانش آشکار کرده، حرام نموده است »، ای سفیان ثوری! آن چه را که از لباس ظاهر من میبینی برای حفظ آبرو نزد مردم پوشیده ام.سپس حضرت لباس ظاهر خود را بالا زد و لباس زیرین خویش را که زبر و خشن بود، به سفیان نشان داد و فرمود: این لباس خشن را برای نفس خود و آن لباس ظاهر را برای مردم بر تن کرده ام.

 

تلاش زندگی


تلاش و پشتکار در زندگی می تواند از جمله عواملی باشد که انسان را از حرام و ناامیدی نجات دهد. چنانچه در روایت زیر امام صادق (ع) بدان اشاره کرده اند «پیرو جعفر تنها کسى است که شکم و دامن خود را از حرام نگهدارد و بسیار کوشا باشد و براى آفریننده خود، کار کند و به امید پاداش از او و ترسناک از کیفر او باشد، اگر چنین افراد را دیدى شیعیان جعفر آنانند .»


در روایتی دیگر می فرمایند: «شیعیان ما همانند سگ زوزه نمی کشند و مانند کلاغ طمع نمی کنند… آنان هیچگاه به سوی دشمنان ما دست دراز نمی کنند گرچه از گرسنگی بمیرند ».


مقدم دانستن نیکی


وقتی از امام صادق «ع » در خصوص صفات و اخلاق شیعیان پرسیدند ایشان فرمودند: «شیعه ما کسى است که به خاطر رغبتی که به رحمت خدا دارد هر چه را نیک می شمرد مقدم می دارد و انجام می دهد و هر چه را زشت می شمرد، در انجام آن دست نگه می دارد، و نی ىک را بروز می دهد، در کارهاى خیر و مهم پیشتاز است، پس چنین فردى از ما و بسوى ما و با ماست هر کجا بوده باشیم».

 

معاشرت با دیگران

 

انسان تنها با فضایل اخلاقی و رعایت آداب اجتماعی می تواند جایگاه خود را در بین مردم بالا ببرد و موجب جذب دلهای دیگران به سوی خود شود. از این رو امام صادق (ع) در روایتی فرموده اند: « شیعه ما نیست کسی که بزرگترها را احترام نکند و به کوچکترها ترحم ننماید .»

 

خوش اخلاقی با خانواده


برکسی پوشیده نیست که خو شرفتاری و محبت به خانواده چه تاثیر بسزایی در ایجاد صمیمیت در روابط خانواده و ایجاد آرامش روحی و روانی اعضای خانواده دارد. شاید بی دلیل نباشد که امام صادق (ع) می فرمایند: «هر کس با خانواده خود خوشرفتاری نماید عمرش طولانی خواهد شد. »


همکاری با یکدیگر


امام صادق (ع) خطاب به یکی از یاران خود فرموده اند: «به شیعیان ما برسان و بگو: مبادا گروه ها ی منحرف شما را اغفال کنند، به خدا سوگند! به ولایت ما اهل بیت نمی توان رسید مگر با تقوی و تلاش در دنیا و همکاری با برادران دینی در راه خدا.

 

دوری از مجلس گناه


امام صادق (ع) در روایتی پیروان خود را چنین از حضور در مجلس گناه منع می کنند: «برای مؤمن شایسته نیست که در مجلسی بنشیند که در آن معصیت خداوند انجام می شود و او توانایی تغییر آن را ندارد.


دوری از شهرت


دوری از کسب شهرت و خودنمایی در بین مردم از دیگر رفتار و منشی ست که شیعه جعفری باید رعایت کند. امام صادق(ع) در این مورد می فرمایند: «هیچگاه صدقه و کارهای نیک را جلو چشم مردم انجام مده به قصد اینکه تو را مردی پاکیزه انگارند، که اگر به این سخن عمل کنی اجر و پاداش خود را به نحو کامل دریافت خواهی کرد، ولی به خاطر داشته باش که اگر با دست راست خود بخشش می کنی دست چپ خود را مطلع نساز.

 

امانت داری و راستگویی


امام صادق (ع) به یکی از اصحاب خود فرمود: «هرگاه پیش عبدالله بن ابی یعفور رفتی، سلام مرا به او برسان و بگو: جعفر بن محمد به تو می گوید: دقت کن در آن چیزی که به وسیله آن علی علیه السلام در محضر رسول خدا (ص) سرافراز شد و او را به آن مقامات عالی رساند پس تو هم  آن ها را برای خودت لازم بدان و رفتار خویش را با آن اوصاف زیبا بیارای مطمئناً علی (ع) با راستگویی و امانتداری در نزد پیامبر (ص) به آن درجه و عظمت رسید.

 

انتهای پیام/م

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *