23 جولای

سقوط تمدن‌ها بر اثر سقوط اجتماعی و اخلاقی رخ می‌دهد/ امربه‌معروف، پادزهر آسیب‌های اجتماعی است

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ صبح توس؛حجت‌الاسلام هادی صادقی ظهر امروز در اختتامیه «همایش ملی، علمی پژوهشی مسئله‌شناسی و پاسخگویی به مسائل قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر» که در  تالار شهر مشهد برگزار شد، با بیان اینکه پیش از تصویب قانون امربه‌معروف و نهی از منکر، قوه قضاییه برنامه‌هایی برای رسیدگی به این موضوع داشت، اظهار کرد: قوه قضاییه سال‌هاست یکی از قضات خود را به‌عنوان دبیر ستاد امربه‌معروف و نهی از منکر انتخاب کرده است.

 

وی بیان داشت: دستگاه قضایی تا جایی که توانسته، سعی کرده وظیفه خود نسبت به امربه‌معروف و نهی از منکر را ادا کند.

 

معاون فرهنگی قوه قضائیه به خلاء های بسیار موجود در قانون امر به معروف و نهی از منکر اشاره کرد و گفت: هر جامعه‌ای که نسبت به وظایف اجتماعی خود بی‌توجه باشد، آن جامعه سقوط می‌کند.

 

سقوط تمدن‌ها بر اثر سقوط اجتماعی و اخلاق رخ می‌دهد

 

حجت الاسلام صادقی نادیده گرفتن امر به معروف و نهی از منکر را عاملی در جهت حذف سیستم ایمنی اجتماعی دانست و اضافه کرد:  خیر بودن یک جامعه به خاطر امربه‌معروف و نهی از منکر است که اگر این اتفاق رخ ندهد، جامعه دچار فقدان سیستم ایمنی اجتماعی می‌شود.

 

وی افزود: چنانچه سیستم ایمنی جامعه از کار بیفتد، ایدز اجتماعی و اخلاقی ایجاد می شود و چنانچه جامعه‌ای دچار این بیماری شود، ایمنی اخلاقی و اجتماعی در آن جامعه سقوط کرده و اضمحلال آن جامعه اتفاق خواهد افتاد و سقوط تمدن‌ها عمدتاً بر این اساس رخ می‌دهد.

 

معاون فرهنگی قوه قضاییه با بیان اینکه امربه‌معروف و نهی از منکر، پادزهر این آسیب‌های اجتماعی است، تصریح کرد: امربه‌معروف و نهی از منکر در هر جامعه‌ای وجود داشته باشد، آن ملت را ایمن کرده و تبدیل به بهترین ملت‌ها می‌کند.

 

وی با اشاره به اینکه امر به معروف و نهی از منکر تمام آحاد جامعه را دربرمی‌گیرد و ویژه قشر خاصی نیست گفت: البته در این حوزه قاعدتاً وظیفه حاکمیت سنگین‌تر است؛ اما مسئولیت اجتماعی یک وظیفه فراگیر است و سایر افراد نیز در آن نقش دارند.

 

حجت الاسلام ضمن تاکید بر این نکته که نظام تربیتی ما فرزندان ما را شایسته تمدن اسلامی تربیت نمی‌کند، ابراز کرد: بیشترین منکراتی که در جامعه رشد یافته، بر اساس تربیت نیافتگی کسانی است که باید در سیستم آموزشی تربیت می‌شدند، نظام تربیتی ما فرزندان ما را شایسته تمدن اسلامی تربیت نمی‌کند؛ فرزندان ما ممکن است به لحاظ علمی نخبه باشند؛ اما به لحاظ رعایت حقوق اجتماعی و حقوق انسانی، تربیت نیافته‌اند.

 

معاون فرهنگی قوه قضاییه با بیان اینکه چنانچه علما دلسوزی نکنند و در برابر منکر در جامعه سکوت کنند، به جامعه خیانت کرده‌اند، تصریح کرد: همچنین هنرمندان می‌توانند در عرصه ترویج امربه‌معروف و نهی از منکر نقش پررنگی داشته باشند.

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن پررنگ خواندن نقش هنرمندان و نویسندگان در این امر و استفاده از ابزار هجو در این مسیر، گفت: رهبر انقلاب در آخرین دیدار با شاعران گلایه و توصیه کردند که چرا در مقابل حماقت و بی‌حیایی حاکم بر جهان هجو نمی‌کنید؟ چرا از هجو برای عضویت عربستان در شورای حقوق بشر و رقص شمشیر رییس‌جمهور آمریکا در کنار بدترین انسان‌ها و جاهلیت مدرن استفاده نمی‌کنید؟.

 

وی به حمله‌های پرحجم به مقام ولایت و رهبر معظم انقلاب اشاره کرد و گفت: باید حملات عظیم و ناجوانمردانه‌ای که از سر لجاجت علیه رهبری می‌شود، از سوی هنرمندان و نویسندگان هجو شود و این بزرگ‌ترین معروفی است که هنرمندان و نویسندگان می‌توانند انجام دهند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *