15 سپتامبر

سیره زندگانی امامان معصوم(ع)، جریان سازی فکری است

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل از فراهان خبر؛ کمتر انسان متعهد و منصفی یافت می شود که فراز و نشیب تاریخ اسلام را به مطالعه بپردازد اما از نقش موثر و معنوی تاریخ زندگانی ائمه(ع) غفلت ورزد و آنرا تامل نکند، چرا که این مربیان دینی و هادیان الهی هر کدام فصل جدیدی را در دوره و عصر زندگی خویش و بلکه برای تمامی اعصار و قرون گشودند و نقطه عطفی برای همیشه ایام و تاریخ زندگی بشریت شدند.

«یَا یَحْیَى خُذِ الْکِتَابَ بِقُوَّةٍ وَآتَیْنَاهُ الْحُکْمَ صَبِیًّا» آیه ﴿۱۲﴾/سوره مریم

خلاصه کردن دایره معلومات و دانستی ها خود را تنها به ذکر پاره ای از مشخصات فردی و بیوگرافی شخصی ائمه هدی(ع) ظلم آشکاری است که در حق ایشان روا داشته می شود و البته ظلم مضاعفی است درباره ی همه آن کسانی که طالب حق و حقیقت اند و تشنه معارف ناب دینی از سرچشمه اصلی و ذاتی آن که به حق این بزرگواران مَهْبِطَ الْوَحْیِ وَ مَعْدِنَ الرَّحْمَةِ وَ خُزَّانَ الْعِلْمِ وَ مُنْتَهَى الْحِلْمِ وَ أُصُولَ الْکَرَمِ وَ قَادَةَ الْأُمَمِ وَ أَوْلِیَاءَ النِّعَمِ و … و میراث دار خصوصیات و ویژگی های دیگری که به حق تنها شایسته و بایسته این قبیله مهربانی است.

بررسی زوایای زندگی این بزرگان علاوه بر رهیافت های معرفتی و حصول معارف ناب، مسیر صواب و درست را پیش پای همگان می گذارند تا در پیمودن راه تعالی و دستیابی به کمال انسانی از جاده حقیقت منحرف نشوند.

این یاداشت به بهانه سالروز شهادت امام جواد(ع) به گوشه ای از ابعاد زندگانی سراسر نور آن امام همام اشاره دارد تا شاید ره پویان مسیر درستی و ره جویان راه سعادت و راستی، اندکی بیندیشند و میزان اندیشه و داشته خای معرفتی خود را افزون نمایند و با ایجاد پرسش های جدید به دنبال شناخت و معرفت بیشتر گام بردارند.

تولد حضرت جواد(ع) اثبات حقانیت امام و ولایت بود

تولد امام جواد(ع) علاوه بررونق بخشیدن به محفل و خانه نورانی علی بن موسی الرضا(ع) در حقیقت نشانه و علامت تثبیتی شد برای حقانیت امامت و ولایت پدر بود.

هنگام تولد ان امام همام، امام رضا(ع) دوران کهولت را می گذراند ولی هنوز صاحب اولادی نشده بود که نسل با برکت اش را استمرار بخشد و همین بهانه دستاویزی شده بود تا برخی زبان به طعنه و شماتت بگشایند و در حجیت امامت ایشان تردید نمایند.

آنها می گفتند چگونه ممکن است تو امام باشی و حال آنکه ابتر و مقطوع النسل هستی؟ تو ذُریه نداری تا نسل تو را استمرار بخشد و برای چنین چیزی یک نقص است و امامان نقصی ندارند، پس تو اصلا امام نیستی…

دعای سینه سوخته به درگاه آن خالق بی نیاز چنین ترنم گرفت که؛ قَالَ رَبِّ إِنِّی وَهَنَ الْعَظْمُ مِنِّی وَاشْتَعَلَ الرَّأْسُ شَیْبًا وَلَمْ أَکُنْ بِدُعَائِکَ رَبِّ شَقِیًّا .. وَإِنِّی خِفْتُ الْمَوَالِیَ مِنْ وَرَائِی وَکَانَتِ امْرَأَتِی عَاقِرًا فَهَبْ لِی مِنْ لَدُنْکَ وَلِیًّا آیه﴿۴﴾ و ﴿۵﴾ /سوره مریم، خدا طعنه و زخم زبان این نابخردان را با حضور فرزندی پاسخ ده تا آفتاب حقانیت دینت همه ظلمت ها و تاریکی ها را درهم شکند و او کسی باشد که یَرِثُنِی وَیَرِثُ مِنْ آلِ یَعْقُوبَ وَاجْعَلْهُ رَبِّ رَضِیًّا  آیه﴿۶﴾ /سوره مریم، حکمت و قدرت الهی همواره چنان نمود عینی پیدا کند که حق پیروز و باطل محو و نابود می شود چرا که پایداری همیشه از آن حق و حقیقت است.

در دهم ذی الحجه سالروز عید سعید قربان دعای امام رضا(ج) رنگ اجابت گرفت و کلام حق مبنی بر یَا زَکَرِیَّا إِنَّا نُبَشِّرُکَ بِغُلَامٍ اسْمُهُ یَحْیَى لَمْ نَجْعَلْ لَهُ مِنْ قَبْلُ سَمِیًّاآیه ﴿۷﴾ /سوره مریم، بار دیگر معنا شد.

ولادت امام جواد(ع) علاوه بر آنکه چشمان پدر منتظری را روشن کرد، حقانیت امامت و ولایت او و بقای نسل با برکت پیامبر اکرم(ص) را نیز تامین کرد.

سپرده شدن ودیعه امامت و سررشته هدایت جامعه به یک نوجوان

اگر روایت ذکر ولادت دهم ذی الحجه سال ۱۹۵ ه.ق امام جواد(ع) را صحیح بدانیم و تاریخ شهادت امام رضا(ع) در سال ۲۰۳ ه.ق باشد، پس سن بزرگوار در هنگام شهادت پدر و پذیرفتن مسئولیت خطیر امانت و رهبری جامعه اسلامی حدودا ۸ سال بوده است.

واگذاری چنین مسئولیت خطیر و بزرگی از سوی حق تعالی در گذشته تاریخ نیز شواهد عینی داشته و دارد، فَبُهِتَ الَّذِی کَفَرَ وَاللَّهُ لَا یَهْدِی الْقَوْمَ الظَّالِمِینَ آیه﴿۲۵۸﴾/ سوره مریم

حضرت یحیی(ع) و عیسی(ع) در دوران طفولیت بوده است که واجد چنین مقام و جایگاهی شدند و جای هیچ شک و شبهه ای در قدرت الهی نیست.

اما در مورد امام جواد(ع) علاوه بر این امداد غیبی و عنایت الهی جلسات مذاکره و مناظره علمی با دانشمندان و بزرگان علمی آن دوره حقیقت دیگری را آشکار می کند و آن حقانیت این راه و مکتب یعنی مسیر پر افتخار تشیع است.

شیعه باور دارد که امامت منصبی است الهی و از سوی خداوند به افراد شایسته که لایق واگذاری می شود که  ۱۲ نفر مشخص و معین از نسل نورانی حضرت پیامبراکرم(ص) هستند.

هم خلیفه عباسی و هم برخی از معاندین و مخالفین که نمی خواستند درخشندگی این خورشید فروزان را ببینند و طریق ولایت او را بر گردن نهند، این خردسالی و کوچکی سن حضرت(ع) را بهانه قرار دادند و خواستند در یک جلسه فرمایشی حقانیت امام(ع) و راه مکتب او و پدرانش را به چالش بکشند اما در جواب یک سوال” یحیی بن اکثم” آنچنان فروعات و دریچه های معرفتی گوناگون حضرت گشود که …آری اینان کسانی اند که علم و دانش را با شیر از پستان مادر می گیرند و علم شان لذتی است یعنی سینه به سینه، نسل به نسل آن را بودیعت گرفته اند.

نگارمن که به مکتب نرفت و خط ننوشت         به غمزه مساله آموز صد مدرس شد                          

                                                                                                 حافظ

راه اندازی شبکه وکالت بهترین راه امور امت

شرایط اختناق حکومت عباسی هیچ راه چاره ای برای امام امت نگذاشت و او تنها راه گشایش را در راه اندازی شبکه وکالت دید.

در هر منطقه و سرزمینی از بلاد اسلامی یک شخص امین و دارای جایگاه و معتمد اجتماعی از سوی امام(ع) معرفی شده بود تا رابط میان حضرت و مردم باشد.

به نظر می رسد ارتباط و پیوند معنوی مردم در قالب این شبکه دلیل دیگری نیز دارد و آن آماده سازی جامعه برای وقوع یک امر مهم و آن عصر غیبت دردانه هستی و آخرین حجت الهی یعنی مهدی فاطمه(عج) است.

امروز علما و بزرگان دینی به طور عام و ولی فقیه به صورت خاص این نیابت را بر عهده دارد تا امر هدایت جامعه اسلامی معطل نماند.

تاریخ زندگانی امامان معصوم(ع) فقط یک واقعه و اتفاق تاریخی نیست بلکه یک تفکر و جریان سازی فکری است که باید در بدنه ایام ساری و جاری باشد تا روزی حاکمیت عدل و مطلق الهی امر هدایت جامعه را به دست گیرند.

 علی درستکار، دانشجوی دکتری عرفان و تصوف

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *