4 ژانویه

شبکه‌سازی امام حسن عسکری(ع) نمونه بدون‌نقص کار تشکیلاتی/ نگاه دانشجویان در کار تشکیلاتی به سیره ائمه(ع) باشد

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از نسل فردا؛ امام حسن عسکرى(ع) در سال ۲۳۲ هجرى قمرى در روز هشتم ماه ربیع‌الثانی در شهر مدینه به دنیا آمد، پدر آن حضرت امام بزرگوار حضرت هادى، و مادر ایشان حدیثه بود. نام ایشان حسن و کنیه آن بزرگوار ابومحمّد و از القاب ایشان زکى و عسکرى است.

فردا سالروز ولادت امام حسن عسکری(ع) یازدهمین امام شیعیان است.

دوران زندگی امام حسن عسکری (ع) سراسر خفقان بود

احمد گل محمدی، معاون نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه اراک و استاد حوزه و دانشگاه در گفتگو با خبرنگار نسل فردا؛ با اشاره به زندگانی این امام بزرگوار گفت: دوران زندگی امام حسن عسکری(ع) سراسر خفقان بود، چراکه بیشتر طول عمر خویش را در پادگان نظامی و زندان به سر بردند و نتوانستند آزادانه و به شکل مطلوب با مردم ارتباط بگیرند.

وی افزود: خلیفه عباسی به‌شدت از قدرت و نفوذ امام عسکری به‌عنوان راهنما و پیشوا در بین مردم واهمه داشت و به همین دلیل ایشان را تحت نظر داشت.

مهم‌ترین اقدامات امام حسن عسکری (ره) ایجاد سازمان وکالت بود

معاون نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه اراک فعالیت‌های فرهنگی توسط امام عسکری(ع) را قابل توجه برشمرد و گفت: با وجود خفقان شدید، اقدامات عقیدتی و فرهنگی در زمان امام حسن عسکری(ع) محسوس و قابل توجه بود. از مهم‌ترین اقدامات ایشان ایجاد شبکه وکالت و گسترش ارتباط میان امام و شیعیان را می‌توان نام برد.

وی ادامه داد: سازمان وکالت که با هدف جمع‌آوری و تحویل وجوه و حقوق شرعی، نظیر خمس، زکات، و هدایای شیعیان به ائمه تأسیس شده بود در کنار این مهم به انجام سایر وظایف به عنوان نماینده و وکیل امام مشغول بود که از جمله می‌توان به نقش علمی و دینی و تحویل نامه‌های حاوی سؤالات شرعی و درخواست‌های شیعیان از امامان (ع) و از همه مهم‌تر نقش ارشادی در معرفی امام معصوم(ع) پس از رحلت امام پیشین اشاره کرد.

دانشجویان نگاهشان به سیره ائمه باشد

گل محمدی با اشاره به اینکه اقدامات امام حسن عسکری(ع) نمونه بارز و بدون نقص در کار تشکیلاتی است، افزود: تمامی معصومین به ویژه امام حسن عسکری(ع) در شرایط سخت و فضای غبارآلود اقدامات خود را از تربیت شاگرد تا تبیین مسائل دینی، از مبارزه با حکومت‌های نامشروع تا تألیف کتب مختلف بر اساس کار تشکیلاتی انجام می‌دادند.

وی تصریح کرد: بنابراین دانشجویان و فعالان فرهنگی باید ائمه را الگوی خود در امور تشکیلاتی قرار دهند.

منابع محدود و ناچیز تاریخی در شناخت امام حسن عسکری محسوس است

معاونت نهاد رهبری دانشگاه اراک در پایان به مظلومیت و غربت امام عسکری(ع) در بین شیعیان اشاره کرد و گفت: در زمینه معرفی اهل‌بیت(ع) کمتر اقداماتی صورت گرفته است. منابع ما در معرفی امامان به‌ ویژه امام حسن عسکری(ع) بسیار محدود است.

وی خاطرنشان کرد: امام را باید شناخت، با شناخت امام ارتباط ایجاد می‌شود و درنتیجه‌ی ارتباط مودت و محبت شکوفا می‌شود و همین محبت، گره‌گشای دنیا و آخرت ماست.

انتهای پیام/

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *