30 سپتامبر

عالمان بر دانسته های خود عامل باشند/ علم طلاب در خدمت جامعه دینی باشد

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از ندای سرخه، حجت الاسلام والمسلمین الهی در نخستین همایش دانش آموختگی طلاب حوزه علمیه نجمیه سرخه که با حضور علما و طلاب و جمعی از مسئولان شهرستان و خانواده معظم شهدا در مجتمع فرهنگی باران برگزار شد، ضمن تبریک دهه امامت و ولایت اظهار داشت: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران حوزه های علمیه خواهران راه اندازی و عرصه جدیدی برای فراهگیری علوم حوزوی برای خواهران گشوده شد.

طلاب باید از آموخته های خود در خدمت جامعه دینی بهره بگیرند

وی با تأکید بر اینکه طلاب باید از آموخته های خود در خدمت جامعه دینی بهره بگیرند، گفت: علم جایگاهی بس والا دارد به ویژه علوم حوزوی و در اهمیت این جایگاه همین بس که آیات و روایات متعددی در این خصوص موجود است از جمله اینکه قرآن می فرماید «آیا مساوی و برابرند دانایان و نادانان »؛ یعنی بدون شک که این دو گروه بایکدیگر برابر نیستند.

این استاد برجسته علوم حوزوی با بیان اینکه خداوند بر آنانانی که بر خدا ایمان دارند رفعت می بخشد و این امر برای عموم افرادی است که مؤمن هستند، افزود: درجات جمع درجه است و فاصله درجات که خداوند بهتر می داند چقدر است.

ارزش علم و عالم در مکتب دین

حجت الاسلام الهی با تصریح به اینکه هیچ مکتب دینی به اندازه دین اسلام نسبت به علم و عالم ارزش قائل نشده است، گفت: عالمان و اندیشمندان در مکتب اسلام  از جایگاه والایی برخوردار هستند و سفارش شده است که باید از گهواره تا گور دانش جست.

وی گفت:‌ دانش آموزی و علم آموزی در مکتب اسلام مایه قیمت و ارزش انسان را می افزاید؛‌یعنی انسان در مکتب دین اسلام آنقدر می ارزد که می داند و به اندازه فهم و درک و آموخته های علمی اش در پیشگاه خدا قیمت و ارزش پیدا می کند و در مقابل بدترین و بی ارزشترن آدمها نادان ترین انسان ها هستند؛ بنابراین هر چه انسان از نظر علمی ارتقا یابد به همان اندازه قیمت پیدا می کند و هر اندازه افت کند به همان اندازه ارزش پایین و بازارش کساد می شود.

هیچ راهی به ثواب نزدیکتر از راه حوزوی ها نیست

این استاد برجسته  علوم حوزوی با بیان اینکه انبیای الهی انسان های معمولی نبودند، اظهار داشت:‌اینکه انسانی به درجه ای برسد که بتواند تلقی وحی کند یعنی به جایگاهی برسد که فرشته وحی بر او نازل شود این یعنی این انسان فردی معمولی نیست و پیغمبر که خداوند در قرآن به او سفارش می کند که نماز شب بخوان تا ظرفیت یابی چرا که ما بنا داریم قول ثقیلی را بر تو نازل کنیم ان نشان از این است  که انسان های معمولی و بی علم و آگاهی و بدون ارتقای منزلت علمی و معنوی نمی توانند جایگاه رفیعی داشته باشند.

حجت الاسلام الهی گفت: هیچ راهی به ثواب نزدیکتر از راه حوزوی ها نیست و هیچ علمی شیرین تر از علمی که در حوزه تدریس می شود، نیست.

وی با تأکید بر اینکه شدن از بهترین هاست اگر شرایطش فراهم شود و از بدترین هاست اگر انسان به سلاح  علم مجهز شود اما شرایطش را نداشته باشد، اظهار داشت: اگر امام خمینی(ره) توانستند کاری خدایی انجام دهند و ملت بی روح و جان را سرپا کنند و انقلاب ارزشمند اسلامی را در عصر ما متجلی کنند و مذهبی که به حاشیه رفته بود به متن زندگی ها برگردانند به این دلیل بوده است که عالمی بوده با تمام شرایط و هم اهل علم بوده و هم اهل جهاد و هم علمش را ارتقا بخشیده و هم عملش را  وهم معنویتش را.

استاد حوزه علمیه قم با بیان اینکه خداوند کفیل شده که روزی اهل علم را می رساند، گفت: علمی ارزش دارد که انسان را با خدا پیوند بزند و ارزش انسان را دو صدچندان کند که اگر اینگونه بود خداوند بال فرشتگانش را در زیرپایش می گسترداند و تمام موجودات برای این عالم استغفار می کند.

حجت الاسلام الهی با تأکید بر اینکه عالمی که عامل به دانسته های خود باشد ارزش دارد، افزود: عالم باید نسبت به دنیا اعتبار و ارزشی قائل نشود و این عالم را می توان گفت که زاهد است و چنین عالمی بر اساس روایت نگاه به چهره اش عبادت است.

انتهای پیام/رض

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *