2 سپتامبر

غبار روبی ضریح امامزاده موسی مبرقع(ع) با حضور آیت الله صافی گلپایگانی

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛  بهنقل از سایت خبری زنان قم،  موسی مُبَرقَع فرزند امام جواد(ع) و برادر کوچکتر امام هادی(ع) است. وی اهل علم بوده و روایاتی را از امام جواد(ع) نقل کرده است.

ولادت موسی مبرقع(ع) در سال ۲۱۴ هجری قمری بوده و دو سال بعد از امام هادی(ع) در مدینه متولد شده‌اند. مادر بزرگوار ایشان حضرت سمانه نام دارد، وی بانویی باتقوا بوده و لقب سیده به ایشان اعطا شده است.

امام‌زاده موسی مبرقع به پنج امام معصوم(ع) منصوب بوده و برادر تنی امام هادی(ع)، عموی امام حسن عسکری(ع) و نوه امام رضا(ع) است. ورود موسی مبرقع(ع) به قم بعد از به امامت رسیدن برادرشان امام هادی(ع) است. امام هادی(ع) به موسی مبرقع ماموریت می‌دهند تا به شهر قم آمده، به ترویج دین بپردازند و پاسخ گوی سوالات و شبهات مردم باشند.

پس از گذشت چند سال از حضور این بزرگوار در قم، دخترشان و خواهرشان زینب، ام محمد و میمونه (دختران امام جواد) به قم آمدند و پس از وفات در کنار حضرت معصومه(س) به خاک سپرده شدند. همچنین تعدادی از خاندان و نزدیکانشان هم به قم سفر کرده و با مرور زمان و فوت آنها پیکرهای مطهرشان در نزدیکی همین مکان به خاک سپرده شد و به همین دلیل نام این مکان به چهل اختران معروف است و در آن پیکرهای مردان و زنان و نوزادانی دیده شده است.

موسی مبرقع(ع) همچون حضرت یوسف(ع) دارای چهره زیبایی بودند تا جایی که در هنگام عبور از بازار مردم دست از کسب و کار خود برداشته و به ایشان خیره می‌شدند به همین دلیل، برقع (روی بند) به صورت انداختند تا مبادا باعث گناه فردی شده و این از تقوای ایشان نشأت می‌گیرد و به موسی مبرقع(ع) معروف شدند.

امامزاده موسی مبرقع(ع) فرزند بلافصل امام جواد(ع) که همواره مورد تکریم و احترام بوده و امروزه، زائرانی از شهرهای مختلف ایران و اقصی نقاط جهان، به زیارت مضجع شریف ایشان مشرف می‌شوند به همین دلیل در سالروز میلاد یا شهادت امام جواد(ع)، در این بقعه متبرکه مراسم ویژه‌ای تدارک دیده می‌شود و هزاران نفر در آن شرکت می‌کنند.

این درحالی است که امسال هم روز جمعه به مناسبت شهادت امام جواد(ع) در این امامزاده مراسم سوگواری برگزار می شود که همراه با غبارروبی ضریح  مطهر امامزاده موسی مبرقع(ع) می باشد.

این غبار روبی با حضور آیت الله صافی گلپایگانی ساعت ۸ صبح روز جمعه برگزار می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *