26 سپتامبر

غدیر، هویت و روح عاشوراست/درک معرفت غدیر بالاتر از شادی در آن است

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛  حجت الاسلام برگی در گفتگو با تبریز بیدار و در خصوص اهمیت عید غدیر اظهار داشت: امام صادق(ع) می فرمایند رحم اللَّه شیعتنا خلقوا من فاضل طینتنا و عجنوا بماء ولایتنا یحزنون لحزننا و یفرحون لفرحنا یعنی شیعیانمان از باقی مانده عصاره ما به وجود آمده اند و از شادی های ما شاد می گردند و از غم های ما غمگین می شوند.

وی افزود: باید دقت کرد که با غدیر مسئله اهل بیت تمام نمی شود بلکه آیه هل اتی علی الانسان و یا آیه مباهله پس از این واقعه در شأن اهل بیت نازل گردیده و غدیر هم عید است و هم مقدمه ای برای اهل بیت شناسی است و همچنین نباید فراموش کرد که غدیر امتداد نبوت است.

خطیب مشهور تبریزی ادامه داد: غدیر تنها شادی نیست و معرفت درک معرفت غدیر بالاتر و مهم تر از شادی عید است چراکه در روز غدیر بیش از ۱۲۰ هزار نفر در ظاهر شادی کردند اما به دلیل عدم معرفت نسبت به این قضیه حوادث پس از غدیر شکل گرفت که بایستی غفلت زدایی از غدیر شکل گیرد چراکه بعد از پیامبر اکرم(ص) نبوت تبدیل به خلافت و پس از آن نیز تبدیل به سلطنت گردید.

برگی  همچنین در خصوص فراموشی غدیر توسط برخی هیئات مذهبی و استقبال پیش از موعد از محرم در این ایام اظهار داشت: خوشبختانه با مسئولین شاه حسین گویان تبریز جلسه ای برگزار گردیده و طی میثاق نامه ای که به امضای اکثریت آنان رسید مقرر گردید تا استقبال از محرم ۲ روز پس از غدیر آغاز گردد.

وی تاکید کرد: امسال غدیری متفاوت  در تبریز را شاهد خواهیم بود چراکه غدیر هویت و روح عاشوراست.

برگی ادامه داد: اگر غدیر نبود عاشورا نیز همانند سایر جنگها برای حکومت داری و دنیا طلبی می بود اما غدیر با وجود خود عاشورا را تبدیل به جنگ حق و باطل کرده است.

وی در پایان خاطر نشان کرد: باید هویت غدیر حفظ گردد تا هویت عاشورا حفظ شود و در کنار این نیز عاشورای امسال پرشورتر از سال های قبل برگزار گردد.

انتهای پیام/م

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *