15 آوریل

فتوای حرمت تعرض به حریم مردم، امنیت روانی را به جامعه بازگرداند

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ امروزه عیوب و مضرات پیام رسانهای خارجی مانند تلگرام و …، شبکه های اجتماعی و … از نظرهای مختلف خصوصا فرهنگی و امنیتی بر همگان آشکار شده است، اقبال و توجهی هم به پیام رسانهای داخلی شده که در حال گسترش است، اما برخی با اغراض و نیتهای دشمنانه سعی در امنیتی نشان دادن پیام رسانهای داخلی دارند تا مردم را از وارد شدن به این پیام رسانها بترسانند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی روز دوشنبه ۲۰ فروردین ماه در دیدار جمعی از مسئولان و مدیران نظام ابراز خرسندی از تبدیل شدن مطالبه ایجاد پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی داخلی به مطالبه‌ای عمومی، گفتند: مسئولان باید امنیت و حریم داخلی مردم و کشور را حفظ کنند. تعرض به امنیت و حریم داخلی مردم «حرام شرعی» است و نباید انجام شود. متصدیان کار در دستگاههای دولتی و قضایی مراقبت کنند تا حریم داخلی زندگی مردم و اسرار آنها محفوظ بماند.

آیت الله سیدعلی حسینی‌اشکوری، استاد حوزه و دانشگاه در گفتگویی کوتاه در مورد مبانی این فتوای مقام معظم رهبری گفت: انسانها به عنوان اشرف مخلوقات دارای حق طبیعی و کرامت انسانی هستند، یکی از مهمترین این حقوق در دنیای معاصر، حفظ حریم شخصی آنهاست. هیچ کس حق ندارد به بهانه ای به حق و حریم انسانها تجاوز کند. احترام و آبروی مردم در نظر شارع مقدس بسیار اهمیت دارد.

وی افزود: احترام و آبروی مؤمن از کعبه هم بالاتر و شریف‌تر است. گذشته از اینکه شرع، غیبت را به خاطر همین امر منع کرده است تا به وسیله گفتگو و نقل کردن، اگر خطا و لغزشی از کسی سر زده، نقل و منتشر نشود و آبروی او محفوظ باشد.

این استاد حوزه در ادامه سخنانش تصریح کرد: اینکه شارع مقدس، تجسس را حرام کرده است نیز به همین خاطر است. به تصریح قرآن «وَلَا تَجَسَّسُوا»(حجرات/۱۲) به همین خاطر هست که تجسس صورت نگیرد تا حرمت افراد محفوظ باشد. گاهی اوقات بر اثر بیان لغزشی از یک نفر، تمام هستی و ماحصل عمر او از دست می رود، چه بسا که غیر از معصوم از همه انسانها از صدر تا ذیل لغزش صادر می شود که خداوند به خاطر ستارالعیوبی، آنها را سَتر و پوشانده است.

حسینی اشکوری تأکید کرد: گاهی انسانی با کشف اطلاعات شخصی از یک نفر می خواهد آبروی او را ببرد و او را از هستی ساقط و در جامعه منکوب و منفور کند و حیثیت او را زیر سؤال ببرد، که اینها از سوی قرآن و روایات نهی شده است. گاهی حتی از اطلاعات و مواردی سوء استفاده شود که حتی خلاف شرع هم نیست، اما مغرضان آنها را وسیله اغراض شخصی، سیاسی، مزاحمت و معارضه و به در بردن رقابتها و از این قبیل اهداف می کنند؛ در مواقع انتخابات و رقابتهای انتخاباتی از این دست اتفاقها زیاد می افتد. متأسفانه این افکار و اخلاق سیاسی جامعه را فرا گرفته و به همدیگر لگدپراکنی می کنند و افراد مورد اتهام قرار می دهند. اینها مسئله بسیار حائز اهمیت و امر مهمی است که گذشته از همه آنها، احساس امنیت روانی که یکی از دغدغه های بسیار مهم در جامعه امروز ماست، لطمه می بیند.

این استاد حوزه با بیان اینکه امروزه به صراحت می توان گفت یکی از دغدغه ها و مشکلاتی که در جامعه ما وجود دارد مسئله عدم احساس امنیت روانی است، گفت: مردم اختلاف نظرها و گرایشهای سیاسی مختلفی دارند اما یک مسئله ای که چه کاسب و چه کشاورز، چه کارگر و چه دانشجو، چه کارمند، چه مرد و چه زن و …، نوعا با آنها برخورد می کند همین احساس عدم امنیت است. من در جامعه هستم، من بنزنشین نیستم. من در مترو و اتوبوس با مردم و در میان مردم هستم. الان یکی از دغدغه های مهم عدم احساس امنیت روانی است. همه احساس می کنند که تشکیلاتی دارد آنها را رصد می کند و همواره می ترسند و این امر بسیار خطرناک است. همان طور که مقام معظم رهبری فرمودند این کار حرام است، مردم باید احساس امنیت کنند و این احساس امنیت و آرامش در زندگی و رفتار و و جهات مختلف زندگی بسیار مهم و تأثیرگذار است. در ایجاد آرام بخشیدن به جامعه و ایجاد امنیت و اطمینان به مسئولان بسیار مهم است.

وی با تأکید بر اینکه در شرع وجود دارد و در دنیا هم سابقه دارد و مسلم هم هست که در ارتباط با برنامه های امنیت کشور باید برخی از امور رصد شود، افزود: این طور نیست که هیچ چیز نباید رصد شود وگرنه مملکت به باد می رود و دشمن سوء استفاده می کند و نفوذ و خیانت می کند و از پشت به ما خنجر می زند، ولی مسئولینی که برای حفظ امنیت کشور هستند باید از تقوای بالایی برخوردار باشند که اگر احیانا با موردی برخورد کردند جنبه های شخصی را اعمال نکنند و بین خودشان و خدای خودشان آن راز را نگه دارند و فقط جنبه های امنیتی را در نظر بگیرند.

وی اضافه کرد: این طور نباشد که اگر کسی تخلف اخلاقی و … داشت اینها را به میدان بکشند و از آن سوء استفاده کنند و آن را برای اغراض خودشان مورد سوء استفاده قرار دهند. بنابراین لازم است مسئولان امنیتی کشور افراد متقی و متدین و پارسا و حکیم و دانایی باشند که اگر هم احیانا برای حفظ امنیت لزوم و ضرورتی دارد در جایی که شبهه ای هست و خطری هست که ضرورت عقل و حفظ هر نظام هست و در تمام دنیا هم انجام می گیرد و جای هیچ تردیدی در لزوم آن نیست، اما این کار باید توسط افراد امین، متدین و مخلص، دانا و حکیم و افرادی باشد تا مورد سوء استفاده قرار نگیرد و بتوانند قضایای فردی و شخصی و تخلفات فردی را از تخلفات نظامی و امنیت نظام تشخیص دهند. مسئله امنیت روانی جامعه و امنیت پیام رسانهای داخلی، مخابرات خیلی مهم است، مردم نباید احساس کنند تا کسی آنها را مراقبت می کند و زیر نظر دارد.

وی در پایان سخنانش تأکید کرد: به طو خلاصه عرایضم را جمع می کنم آنچه را که برای انسان مؤمن و شایسته هست این است که عالم را محضر خدای تعالی بداند و از خدا بترسد و الا این ابزار قابل دور زدن و سوء استفاده کردن است. بنابراین این مسأله، مسأله بسیار مهم و حائز اهمیتی است و قطعا این چنین است. پی گیری و نظارت بر افراد و عدم احساس امنیت، ظلم بزرگی است بر ملت، چون آرامش ملت را از بین می برد و این نکته بسیار مهمی است که حرمت آن به بداهت عقل و به حکم شرع و آیات قرآن و روایات هست و جای شک و تردیدی در آن نیست.

منبع: مهر

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *