16 ژوئن

فعالیت‌های قرآنی محور برنامه‌های اوقات فراغت دانش آموزان است/استقبال ۷۰ درصدی دختران از کلاس های قرآنی

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ علی مهدوی خواه رئیس اداره قرآن عترت و نماز آموزش پرورش خراسان رضوی در گفتگو با گوهرشادنیوز، در خصوص جایگاه قرآن در برنامه‌های اوقات فراغت دانش آموزان، گفت: بحث فعالیت‌های قرآنی در این بازه زمانی که به‌عنوان اوقات فراغت دانش آموزان در تابستان تعریف شده است جزو محوری‌ترین برنامه‌های آموزش پرورش آستان است و می‌توانیم بگویی گل سرسبد و پرمخاطب‌ترین و محوری ترن برنامه‌های اوقات فراغت مربوط به فعالیت‌های قرآنی است.


استقبال گسترده دانش آموزان از کلاس‌های قرآنی

مهدوی خواه با اشاره به تقارن ماه رمضان با آغاز فعالیت‌های قرآنی دانش آموزان در کلاس‌های اوقات فراغت، اظهار داشت: فعالیت‌های قرآنی دانش آموزان هم سال گذشته و هم امسال به جهت تقارن با ماه مبارک رمضان رنگ و بوی بهتر و خاص‌تری داشت و همین امر باعث شده است استقبال دانش آموزان از این کلاس‌ها خیلی گسترده‌تر باشد.

وی از فعالیت ۶۲ باب دارالقران در استان خراسان رضوی خبر داد و گفت: این مراکز طی سال تحصیلی نیز به اجرا و انجام فعالیت‌ها و آموزش‌های قرآنی مشغول هستند منتها آر باب اهمیت فعالیت‌های فوق برنامه و از این حهت که دانش آموزان در طی شال تحصیلی بتوانند این توانمندی خود را ارتقاء ببخشند در طول تابستان هم مراکز دارالقران فعال بوده و اتفاقاً جزو فعالترین مراکز و پایگاه‌های اوقات فراغت ما در استان به شمار می‌آیند.

رئیس اداره قرآن عترت و نماز آموزش پرورش خراسان رضوی تصریح کرد: طبق آمارها، سال گذشته دارلقرآن های ما توانسته‌اند مخاطب خوبی را جذب کنند به طوری که این مراکز در طول سه ماهه تابستان گذشته در زمینه فعالیت‌های قرآنی و هم فعالیت‌های نمازی فعالیت قابل تحسینی را داشته است.

فعالیت‌های قرآنی محور برنامه‌های اوقات فراغت دانش آموزان است


مهدویخواه در پاسخ به این سئوال که از مجموع برنامه‌های اوقات فراغت دانش آموزان، برفعالیت های قرآنی رتبه‌ای را به خود اختصاص داده‌اند؟ بیان کرد: نمی‌توانیم به صورت مشخص درصد مشخص کنیم چرا که فعالیت‌های اوقات فراقت به هم متصل هستند به عنوان مثال دارالقرآن‌ها علاوه برگزاری کلاسهای قرآن که محور برنامه‌هایشان است به برگزاری برنامه‌های جانبی چون برنامه‌های علمی، هنری، ورزشی و فرهنگی نیز مشغول هستند.


وی  ادامه داد: یکی از آسیب‌هایی که وجود دارد این است که فعالیت‌های قرآنی در کنار سایر فعالیت‌ها در نظر می‌گیریم و این قضیه به دور از شأنیت قرآن است در حالی که باید سایر برنامه‌ها بر محور قرآن تدوین شوند و البته تا رسیدن به این مرحله فاصله زیادی داریم و باید تلاش بیشتری داشته باشیم.

 

رئیس اداره قرآن عترت و نماز آموزش پرورش خراسان رضوی با بیان اینکه برنامه‌های متعدد قرآنی برای اوقات فراغت دانش آموزان در نظر گرفته شده است، افزود: یکی از شاخص‌ترین این برنامه‌ها، بحث محافل انس با قرآن و عترت است که در این محافل هم دوره‌های تفسیر خوانی و هم تحقیق خوانی با بهره گیری از توانمندی دانش آموزان برتر و فرهنگیان برگزیده با حضور اقشار مردم در محل دارالقرآن‌ها و مساجد و حسینه ها با مدیریت پایگاههای انجام می‌شود.

کلاس‌های قرآنی در سطوح مختلف برگزار می‌شود

مهدوی خواه ادامه داد: کلاس‌هایی در سطوح مختلف مثل روخوانی، روانخوانی، تجوید و حفظ مقدماتی و پیشرفته، و همچنین صوت و لحن به صورنت تخصصی‌تر و کلاس‌هایی که در حوزه عترت (ع) مثل آشنایی دانش آموزان با نهج البلاغه، صحیفه سجادیه و تفسیر قرآن کریم به عنوان برنامه‌های محوری برنامه‌های اوقات فراغت دانش آموزان برگزار می‌شود.

وی در خصوص زمان ثبت نام بیان داشت: ثبت نامها از پایان سال تحصیلی آغاز می‌شود اطلاعیه‌ها ا روزهای پایانی اردیبهشت از طریق مدارس در اختیار دانش آموزان قرار می‌گیرد به طوری که دانش آموزان با مراجعه به مدارس یا مسیرهایی ارتباطی دیگر ثبت نام می‌کنند.

رئیس اداره قرآن عترت و نماز آموزش پرورش خراسان رضوی با بیان اینکه حداقل هزینه ممکن را از دانش آموزان دریافت می‌شود، اظهار کرد: منتها این هزینه کم هم به جهت اینکه دانش آموز یک الزام و تعهدی جهت شرکت منظم در کلاس‌ها داشته باشد، اخذ می‌شود با این حال شهریه کلاس‌های قرآنی براساس توان مالی، شهریه‌ها بسته به نوع کلاس، توان دانش آموز، مشارکت سایر نهادها متغیر است.

 

کلاس‌های اوقات فراغت با همکاری سازمانها و ارگانهای مختلف انجام می‌شود/حضور ۷۰ درصدی دختران در کلاس‌های قرآنی


مهدویخواه با بیان اینکه در ارگانها و سازمانهای مختلفی در اجرای برنامه اوقالت فراغت دانش آموزان با آموزش و پرورش همکاری دارند، تصریح کرد: اداره کل اوقاف و امور خیریه، سازمان تبلیغات، ستاد اقامه نماز، ستاد نماز جمعه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد، بسیج و سپاه پاسداران و غیره از جمله ارگانها و سازمان‌هایی هستند که ما را در اجرای هر چه بهتر این برنامه‌ها یاری می‌کنند.


وی در خصوص زمان پایان کلاس‌ها گفت: فعالیت‌ها تا دهه آخر تابستان ادامه خواهد داشت، تا اینکه در نهایتاً با برگزاری اختتامیه‌ای به کار خود در تعطیلات تابستانی پایان می‌دهیم.

رئیس اداره قرآن عترت و نماز آموزش پرورش خراسان رضوی در رابطه با سطح بندی کلاس‌ها اظهار داشت:  کلاس‌ها بیشتر موضوع محور هستند البته این قضیه بسته  به موضوع کلاس که چه باشد و اینکه دانش آموزان چه رشته‌ای و یا در کجا ثبت نام کرده باشند متفاوت است در شهرهایی که مخاطب از سطح امکانات بهتری برخوردار باشد و تعداد بیشتری مخاطب جذب شده به تفکیک مقطع سنی این کار انجام می‌شود ولی در عمده پایگاه‌ها چنین تفکیکی وجود ندارد.

مهدویخواه با اشاره به حضور پر شور دختران در کلاس‌های فرانی گفت: آقا پسرها از این حیث که تابستان درگیر فعالیت‌های بیرونی، اقتصادی و کمک پدر در کسب و کار هستند حضورشان به نسبت دختر خانم‌ها خیلی زیاد نیست به همین دلیل هم بالغ بر ۷۰ درصد کلاس‌ها را دختر خانم‌ها در  مقاطع مختلف تحصیلی تشکیل می‌دهند.

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *