29 سپتامبر

قیام عاشورا یک قیام قرآنی است/ مبلغان، منبرهای محرم خود را با قرآن غنا بخشند

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل ازصاحب نیوز؛گردهمایی مفسّران قرآن کریم با موضوع قرآن و امام حسین (ع) امروز در اداره کل تبلیغات اسلامی اصفهان برگزار شد.

حجت الاسلام سید حسین بهشتی نژاد رئیس جامعه مفسرین قران استان، در ابتدای این گردهمایی خطاب به مبلغین اظهار کرد: براساس روایتی از حضرت امام سجاد (ع)، در واقعه عاشورا کسی پیروز واقعی شد که نام اهل بیت و جدش در اذان بر سر مناره ها در شام همچنان بعد از واقعه عاشورا شنیده می شد.

وی تصریح کرد: امروز باید تمسک ما به قرآن در زمینه های مختلف بیش از پیش باشد، بنابراین مفسران باید توجه کنند که محرم و صفر یکی از فرصت های مغتنم برای تبیین این موضوع است.

حجت الاسلام بهشتی نژاد خاطرنشان کرد: وظیفه امروز ما تبیین مفاهیم و ارزش های اسلامی به بهترین نحو ممکن برای آحاد مردم و خاصه جوانان است، توجه به مفاهیم و آیات قرآن در طول سال و خاصه مجالس عزای سیدالشهدا که مردم بیشتر حضور می یابند، باید این موضوع مورد توجه مبلغین قرار گیرد.

وی اذعان کرد: تبیین معرفت حسینی و تقویت محبت حسینی وظیفه روحانیون ومبلغین در ماه محرم است، این رسالتی است که رهبر معظم انقلاب از روحانیون خواسته اند.

استاد حوزه با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب در جمع روحانیون پیرامون ماه محرم فرمودند که مردم با با جذبه اباعبد الله الحسین به مجالس عزا می آیند، روحانیون سعی کنند معرفت حسینی آنهار ا افزایش دهند و عاشورا را به معنای حقیقی به مردم بشناسند.

در ادامه حجت الاسلام محمد علی رضایی مفسر و محقق قرآن کریم به بیان توصیه هایی برای محتواهای منبرهای ماه محرم مبلغین پرداخت و گفت: یکی از موضوعات مهمی که می توان در ماه محرم مطرح ساخت، بحث امام حسین و قرآن و قرآن است.

وی یادآور شد: موضوع مبانی و اهداف قرآنی نهضت عاشورا از دیگر موضوعات قابل طرح توسط مبلغین در ایام محرم و صفر است، بیان اهدافی چون اعتلای کلمه الله، یاری دین و عزت شریعت، جهاد برای حفظ اسلام، اصلاح امور دین، مبارزه با ظلم، پاسداشت سنت پیامبر (ص) از جمله اهدافی است که توسط حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) مطرح شده و همگی قرآنی است، بنابراین رفتار سیدالشهدا همگی قرانی بوده است.

عضو هیئت علمی جامعه المصطفی خاطرنشان کرد: خدمات امام حسین (ع) نسبت به قرآن، از دیگر موضوعات مهم است که شامل بیان مراتب فهم قرآن، بیان روش های تفسیری قران توسط سیدالشهدا، مهجوریت زدایی از قرآن در سطح جامعه توسط امام حسین (ع) و ترویج عمل به قرآن در کنار قرائت آن است.

حجت الاسلام رضایی تصریح کرد: معرفی کردن حضرت سیدالشهدا (ع) به عنوان یک الگویی قرآنی برای همه مسلمین جهان یک ضرورت است، گفت: چنانچه حضرت ابا عبدالله الحسین به عنوان یک الگوی کامل قرآنی معرفی شود، برای هر فرد مسلمانی در هر جای جهان پذیرفتنی است.

وی ابراز کرد: پرداختن به بعد قرآنی اهل بیت خاصه سیدالشهدا برای نسل جوان می تواند آموزنده باشد، این بخش از سیره سیدالشهدا متاسفانه تا کنون مهجور بوده است.

در ادامه حجت الاسلام رحمت الله اروجی گفت: امروزه هجمه های فرهنگی دشمن علیه مکتب حسینی و اسلام وخاصه شیعه بسیار سنگین شده است، این جنگ نابرابر با حربه های مختلف صورت می گیرد.

مدیر کل تبلیغات اسلامی اصفهان ابراز کرد: این هجمه ها تا جایی پیش رفته است که که در خانه های روحانیون نیز ورود کرده است و خانواده ها و فرزندان آنها را هم مورد آسیب قرارداده است.

وی افزود: ماه محرم فرصتی مغتنم برای تببین آیات و تفسیر قرآن برای مردم است، امروز روحانیون و مبلغین باید همه چیز رادر قران جستجو کنند و آن را برای مردم بازگو نمایند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *