19 مارس

ماندگاری فرهنگ جهاد و شهادت در گرو وقف است

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از صبح توس؛ همزمان با ۲۲ سالروز بزرگداشت شهدا، صبح امروز مراسم “علمداران حماسه” در اداره کل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان خراسان رضوی برگزار شد.

در ابتدای این مراسم که با حضور جمعی از مسئولان استان و تعدادی از پیام آوران ایثار، متولیان حسینیه های شهدا و واقفان شاهد و ایثارگر برگزار شد، معاون فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران خراسان رضوی، ضمن ارائه گزارشی از فعالیت های این اداره کل گفت: از ۱۲۱ خانواده واقفین شهدا تا کنون ۴۰ میلیارد تومان وقف در موضوع شهدا صورت گرفته است. “سید مجید حسینی”  افزود: در حال حاضر ۱۷۸ نفر در استان در قالب پیام آوران ایثار و شهادت، فعالیت می کنند و ۸۱ حسینیه شهدا در استان دایر شده است.
در ادامه این مراسم، حجت الاسلام والمسلمین “مهدی ماندگاری” گفت: آدرس هر کدام از ارزش های دینی را که بخواهیم، به شهدا می رسیم. وی افزود: شهدا پیروز میدان مسابقه عالم هستند.

ماندگاری خاطرنشان کرد: اخیرا در همایش ائمه جمعه کشور به آنها گفتم: در خطبه اول، واجب است از تقوا بگویید و در صورتی که می خواهید تقوا به صورت کاربردی بیان شود، در کنار ذکر هر آیه از قرآن در مورد تقوا، یکی از خاطرات شهدا را بیان کنید.

در زمینه بزرگداشت شهدا کوتاهی کرده ایم
ماندگاری افزود: در زمینه تثبیت نظام اسلامی، تربیت نسل جوان و بسترسازی ظهور حضرت ولی عصر (عج) از شهدا کمتر استفاده کرده ایم و در این زمینه کوتاهی کرده ایم.

وی خاطرنشان کرد: وقتی مقام معظم رهبری از خدا و ملت عذرخواهی می کنند، یعنی همه مجموعه نظام در این زمینه کوتاهی کرده اند.
ماندگاری در ادامه گفت: با وجود آن که قصد سیاه نمایی نداریم و در مملکت جوان های بسیار خوبی داشته ایم، اما باید توجه کنیم که ۸۰ درصد افرادی که در فتنه اخیر حضور داشتند، متولدان پس از پیروزی انقلاب اسلامی هستند و این نشان می دهد که توقع بود بیشتر کار کنیم.

ماندگاری فرهنگ جهاد و شهادت در گرو وقف
حجت الاسلام والمسلمین ماندگاری در ادامه گفت: بنا بر آیات و روایات، فرهنگ جهاد و شهادت امامزاده است و حرمت آن را هم متولی امامزاده، یعنی همه افرادی که از این فرهنگ دم می زنند باید نگه دارد.

وی تأکید کرد: راه حل در این زمینه، این است که اراده این کار را داشته باشیم و این خواستن ما، صرفا شعار نباشد و پس از آن، بدانیم و از شعار فاصله بگیریم و خود نیز به این موضوع عامل باشیم و از جان و مال و آبروی خود مایه بگذاریم.

ماندگاری خاطرنشان کرد: اگر فرهنگ امام حسین (ع) تا امروز برای ما باقی مانده، به برکت وقف هایی بوده است که در این زمینه شکل گرفته است و اگر می خواهیم موضوع فرهنگ شهادت را زنده نگه داریم، باید از وقف بهره بگیریم.

وی افزود: شهدا جان خود را وقف کردند و ما نیز باید عمر و مال خود را وقف کنیم. وی تأکید کرد: اگر وقف برای ایثار و شهادت به درستی انجام شود، برای بزرگداشت نام و یاد شهدا، به کمک ها و اعتبارات دستگاه ها نیازی پیدا نمی کنیم.

وقف، بهترین سرمایه گذاری مادی اخروی است
معاون فرهنگی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان نیز در ادامه گفت: این جلسه گفت: سرمایه گذاری اخروی انسان در ۲ جنبه واجب و مستحب می تواند انجام گیرد که بهترین گزینه در مورد سرمایه گذاری مادی اخروی برای انسان، موضوع وقف است. حجت الاسلام والمسلمین “جمال ایزدی” افزود: برای زنده نگه داشتن نام شهدا، حدود ۵۰ فعالیت وقفی پیش بینی شده است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *