7 اکتبر

محرم؛ بهار ترویج حرگت انقلابی و استکبار ستیزی/ اهل سنت به امام حسین(ع) و اهل بیت عصمت و طهارت(ع) ارادت ویژه و خاصی دارند

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانابه نقل از تفتان ما، ماه محرم جایگاه ویژه‌ای در طی تاریخ دارد و این ماه بزرگ به خصوص واقعه عاشورا الهام بخش بسیاری از قیام ها بوده است و چنانچه ریشه بسیاری از حرکت های اجتماعی ایران را بشکافیم، نقطه شروع آن در ماه محرم است و این ماه که فرا می رسد در چشم های خشک شده ما چشمه اشک به جوشش می آید و باران حیات بخش عشق و شور امام حسین(ع) در قلب های قفل شده ما شرو ع به باریدن می کند و ما گویی دوباره زنده می شویم.

حماسه عظیم عاشورا شورانگیزترین و مهمترین حماسه تاریخ بشر است و ارزش و حرمت سرور و سالار شهیدان امام حسین(ع) امروز همه را تحت تاثیر خود قرار داده است به گونه ای که نه تنها محبان آن حضرت بلکه بیگانگان هم در گوشه و کنار دنیا در برابر نام باشکوه او سرتعظیم فرو می آورند و قیام کربلا را با احترام یاد می‌‌کنند.

امام راحل می‌فرمایند: «محرم ماهى است که عدالت در مقابل ظلم و حق در مقابل باطل قیام کرده و به اثبات رسانده است که در طول تاریخ، همیشه حق بر باطل پیروز شده است.»

 

 

فی الواقع این ماه مزین است به نام اباعبدالله الحسین(ع)؛ شخصیت بزرگوار آن حضرت در عین مظلومیت به درجه رفیع شهادت نائل آمده اما از راه عدالت ورزی ذره ای فاصله نگرفته و ایشان با تکرار همواره بر مسئله عدالت و قضاوت عادلانه تاکید داشتند و در نهایت هدف خود از قیام را برای مسلمانان زنده نگه داشتن امر به معروف و نهی از منکر عنوان کردند و این ماه؛ یادآور مهمترین حماسه ظلم ستیزی در تاریخ است و این حماسه در حقیقت حماسه انسان های پاک دل و راست قامت است که عاشقانه به وصل الهی لبیک گفتند و در راه دین مبین اسلام جان خود را نثار کردند.

 

* اهل سنت به امام حسین(ع) و اهل بیت عصمت و طهارت(ع) ارادت ویژه و خاصی دارند

امام جمعه اهل سنت شهرستان خاش در این خصوص در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار کرد: قیام امام حسین(ع) نماد عظمت و حقانیت دین مبین اسلام بود و قیام ایشان سبب شده تا بسیاری از فتنه ها و ترفند های شوم دشمنان خنثی و به خودشان بازگردانده شود.

مولوی محمدعلی شهنوازی با بیان اینکه امام حسین(ع) متعلق به شیعه و سنی است، تصریح کرد: امام حسین(ع) تمام قد و با مقاومت مقابل دشمنان ایستادگی کرد و با نثار خون خود و ۷۲ تن از یارانش، دین اسلام را برای همیشه از گزند دشمنان بیمه کرد.

 

 

وی خاطرنشان کرد: هدف از قیام امام حسین(ع) احیاء و زنده نگه داشتن فریضه مهم امر به معروف و نهی از منکر بود و دشمنان از این فریضه هراس دارند و مایوس و ناامید هستند.

مولوی شهنوازی اظهار کرد: ملت با بصیرت و بیدار ایران اسلامی همواره تابع فرمایشات رهبر انقلاب هستند و هرگز اجازه نمی دهند که این ملت در برابر استکبار جهانی ذره ای از اصول اسلامی خود کوتاه بیایید.

 

* امام حسین(ع) یا قیام مقدس کربلا ارزش های دینی را در جامعه برپا کرد

امام جماعت مسجد عترت النبی(ص) شهرستان خاش در خصوص ماه محرم، در گفت و گو با خبرنگار تفتان ما اظهار کرد: سرور و سالار شهیدان امام حسین(ع) یا قیام مقدس کربلا ارزش های دینی را در جامعه برپا کرد و راه حقانیت را به مردم آموخت.

حجت الاسلام حسین درویش زایی بیان کرد: حضرت امام حسین(ع) حقیقتی جاودان است زیرا اقدامات و حرکات آن امام بزرگوار مطابق با قانون خلقت است و با سیرت و فطرت انسان ها سازگار است و هرگز از اذهان و تاریخ پاک نمی شود.

 

 

وی خاطرنشان کرد: امام حسین(ع) و یارانش ویژگی ها و شاخص های بسیاری داشتند که از آنها می توان به فروکش فتنه، دل نبستن به حب دنیا و مادیات نام برد.

حجت الاسلام درویش زایی با اشاره به شعار هیهات من الذله، اظهار کرد: امام حسین(ع) در آن زمان برای نپذیرفتن بیعت با ظالمان؛ شعار هیهات من الذله سر میداد و آنچه که انقلاب اسلامی را نیز پیروز کرد و جوانان به جبهه های هشت سال جنگ تحملی رفتند همین شعار بود و این شعار از بصیرت بسیاری برخوردار است.

 

* ماه محرم، ماه بصیرت افزایی و استکبار ستیزی است

امام جمعه شهرستان خاش در خصوص ماه محرم در گفت و گو با خبرنگار تفتان ما اظهار کرد: فرهنگ عاشورایی ما یکی از مهمترین و ریشه دارترین فرهنگ ها در بین ملت های اسلامی است و این فرهنگ به ملت ها درس ایستادگی و برات از مشرکان را داده است.

حجت الاسلام غلامرضا دهقان تصریح کرد: در حال حاضر ملت با بصیرت و آزاده ایران اسلامی در برابر توطئه ها و نیرنگ های شوم دشمنان ایستادگی میکنند تا فرهنگ دینی و عاشورایی جاودانه و ماندگار بماند.

وی با بیان اینکه ماه محرم الحرام یادآور ایثارگری ها و فداکاری های یاران با وفای اباعبدالله الحسین(ع) است، گفت: باید فرهنگ عاشورایی را به درستی به نسل های آتی منتقل شود و سیره و روش امام حسین(ع) سرلوحه کار و زندگی قرار بگیرد.

حجت الاسلام دهقان با بیان اینکه هفته نخست ماه محرم را هفته امر به معروف و نهی از منکر می نامند، خاطرنشان کرد: اصل فریضه مهم امر به معروف و نهی از منکر در این ماه از حسایست ویژه و خاصی برخوردار است و تمامی مسئولان باید منکرات وارد آیین عزاداری حسینی نشود.

 

 

امام جمعه شهرستان خاش بیان کرد: قیام مقدس کربلا در حقیقت مظهر رشادت، شجاعت، حماسه آفرینی و جوانمردی بود و این حرکت؛ به نوعی حرکت اصلاح گونه و در راه عزت افزایی بود.

حجت الاسلام دهقان با بیان اینکه بزرگترین پیام قیام عاشورا عدم سکوت در برابر ظلم و ستم بود، اظهار کرد: رسالت مسئولان هیئت های مذهبی بسیار حساس است و با رویکردهای عملی می‌توانند تبیین‌کننده ابعاد قیام امام حسین (ع) باشند.

 

* امام حسین(ع) پرچمدار انسانیت، مردانگی و آزادگی در دنیا بود

رابط نهاد نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت شهرستان خاش در خصوص ماه محرم در گفت و گو با خبرنگار تفتان ما اظهار کرد: مهمترین هدف از قیام امام حسین(ع) و ۷۲ تن از یاران با وفایش احیاء سنت حسنه امر به معروف و نهی از منکر بود و ایشان همواره بر انجام این سنت تاکید میکردند و باید تمام آحاد جامعه از آمران به معروف و ناهیان از منکر باشیم.

مولوی یعقوب حسین بر با بیان اینکه انسجام و وحدتی که در میان مذاهب اسلامی در ایران حاکم است مهمترین سرمایه های مسلمانان است، تصریح کرد: بین اهل تشیع و تسنن مشترکات بسیار مهم است و باید بر روی اصول دین تاکید کنیم و از سرمایه بزرگ وحدت و اتحاد در این کشور به خوبی حفظ و حراست کنیم و نگذاریم دشمن بین شیعه و سنی تفرقه ایجاد کند.

وی گفت: امام حسین(ع) و یارانش برای دفاع از دین از این دنیا گذشتند چرا که آن ها هرگز به این دنیا دل بسته نبودند و قلبشان سراسر از  محبت پروردگا عالم بود.

مولوی حسین بر خاطرنشان کرد: امام حسین(ع) می فرمایند:” نباید دست دوستی به دشمنان داد و خالی کردن صحنه نبرد در برابر دشمنان شایسته مسلمانان نیست”.

 

 

وی اذعان کرد: امام حسین(ع) پرچمدار انسانیت و مردانگی و آزادگی در دنیا بود و تمامی آحاد جامعه باید از زندگی این امام بزرگوار درس بگیرند و سبک زندگی خود را از این امام سرمشق بگیزند تا جامعه متعالی داشته باشیم.

مولوی حسین بر اظهار کرد: امام راحل تاکید کردند”این محرم و صفر است که اسلام را زنده نگاه داشته است” و اباعبدالله الحسین(ع) تاکید می فرمایند: “که برای نگه داری و حفظ دین اسلام باید قیام کرد”.

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *