3 اکتبر

مداحان به گونه‌ای رفتار کنند که آبروی اهل بیت باشند

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ آیت الله بطحائی نماینده مردم تهران در خبرگان رهبری در گفت‌وگو با خبرنگار تهران نیوز در خصوص نحوه‌ی عزاداری در ایام محرم گفت: عاشورا یک مکتب و یک نقشه راه زندگی برای بندگان خدا و پیروان اهل بیت است، به خصوص که امروزه این نقشه راه و این نهضت  چشم دنیا را به خود جلب کرده.

آیت الله بطحائی افزود: مراسمات مختلف که در جای جای شهر برگزار می‌شد بسیار عالی است و این نشان از حلال زادگی این ملت است، ملتی که با وجود فرسنگ‌ها زمان و مکان با حادثه کربلا هم‌چنان بیدار و هوشیار این حماسه را بزرگ می‌دارند و یزیدیان زمان را محکوم می‌کنند.

وی تصریح کرد: وظیفه مداحان آن است که از نظر اشعار و رفتاری به گونه‌ای باشد که دیگران را جذب کند، این در حالی است که برخی از مراسمات نه به غزا رفته نه به عروسی و چیزی شبیه جنون می‌باشد.

عضو خبرگان رهبری با اشاره به این حدث امام صادق(ع) که خطاب به مداحان می‌فرمایند: آبروی ما با شد و مایه ننگ ما نباشد، اظهار کرد: آقایان مداح ضمن اینکه مورد توجه ائمه هستند هم از نظر اشعار و کفیت بیان نزاکت و متانت را کاملا رعایت کنند، در صورتی که برخی از این آقایان با یک شوری رقصانه و حرکات ناپسنیده مداحی می‌کنند.

آیت‌الله بطحائی با بیان اینکه عزاداری باید مورد توجه امام عصر باشد، عنوان کرد: مردم هم باید در عزاداری متانت را رعایت کنند نه اینکه برخی از جوانان علم بلند می‌کنند که نه جای در قرآن دارد و نه احادیث.

عضو خبرگان رهبری در مورد اهمیت نماز افزود: امام حسین(ع) در روز عاشورا در آن وضع خطرناک و آشوب نماز را به پا کرد، بنا براین ملت شریف بداند که نماز خود را حتی در عزاداری ادا کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *