2 اکتبر

مهمترین نقاط عطف و پر ارج خاندان حضرت رسول(ص) خطبه ی غدیر است

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از آوای فامنین، هر انسان دلسوز و آینده نگر نسبت به سرنوشت خود نگران است و در پی سعادت، کمال و قرب الهی است.

اگر از زمان شتابان عمر غافل شویم، راه را درست تشخیص نخواهیم داد و امکان گمراهی و تباهی در مسیر پر فراز زندگی فراهم خواهد شد. با مطالعه دقیق در سیره ائمه اطهار (ع) و توجه به روایات کلیدی و حیاتی ایشان مسیر را روشن می سازد.

روز غدیر خم، روزی که معروف به عیدالله الاکبر است. یکی از مهمترین نقاط عطف خاندان پیامبر(ص) خطبه ی غدیر است. خطبه ای که مهمترین بخش رسالت الهی حضرت نبی(ص) معرفی شده است.

کلام مبارکی که توسط اکثر اندیشمندان و عرفا آشکار است. نزول آیه شریف” اکمال دین “گواه بر این مطلب است.

غدیر نامی مقدس برای شیعیان و تمام پیروان راستین اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام است. غدیر اساس و پایه امتی است که آن را مبنای ایمان و قبولی در پیشگاه خداوند متعال و رضایت پروردگار می دانند.

غدیر، مفهوم بندگی و روح عبودیت است. غدیر میزانی برای حضرت سبحان و صراط آسمانی تبارک و تعالی می باشد. دلی که از مهر مولا و صاحب غدیر خالی باشد، دل نیست و سینه ای که به محبت اهل بیت نتپد بی مقدار است.

بزرگان ما این واقعه ی عظیم آفرینش را نسل به نسل از دستبرد حرامیان حفظ کرده اند و علمای ما این عید اکبر و واقعه بزرگ را با هزاران سند نقل کرده اند.

ولایت و محبت حضرت علی (ع) جزء وصف نشدنی از زندگی شیعیان است و مردم متدین و ولایی ایران اسلامی چنان با ارکان آن آمیخته اند که جزء جدا نشدنی از روح و جسم آنهاست و حتی با دادن جان نیز به در نمی رود.

زندگی شیعه، یعنی پذیرش نظامی که محبت و تسلیم در برابر آل محمد(ص) است و باید همیشه مدافع ولایت و امامت باشد و با دشمنان ستمگر دشمنی ورزد. یک فرد مومن و شیعه علی(ع) حیات خویش را در تولی و تبری مکتوب می کند و با محبت و ولای حضرت معصومین چهارده گانه نفس می کشد.

برای شیعه، جنگ و صلح با دشمنان به پیروی از حق و ولی فقیه است و زندگیش پلی است برای رسیدن به حرم امن ولایت علوی.

شیعه در هر زمان و گذر تاریخ جان داده است که اعتقاداتش زنده باشد و هرگز با ترفند و ستم هیچ ستمکاری به زنجیر کشیده نخواهد شد و هیچ باطلی نمی تواند محبت اهل بیت علیهم السلام را از دلش بزداید و پای بر فهم و شعور و اندیشه علوی او بگذارد.

غدیر روزی است که عاشقی معنا گرفته و دست هیچ دنیا پرستی به رفعت باور آن نخواهد رسید. افتخار و سر بلندی مردم ایران و شیعه را هیچ کس توان مقابله ندارد و هیچ قدرتی و تهاجم فرهنگی نمی تواند اصالت و نجابت مسلمان پیرو علی(ع) را  تخریب نماید.

در آغاز خطبه غدیر اشاره به ستایش پروردگار متعال است و سپس از فرمان خداوند بر حضرت پیامبر(ص) برای جانشینی امام علی(ع)، که خداوند فرمود: “ای پیامبر! آنچه از سوی پروردگارت در باره علی بر تو نازل شده است را ابلاغ کن و اگر این کار را نکنی رسالت او را انجام نداده ای و خداوند تو را از شر مردم حفظ می کند”. حضرت محمد(ص) با تلاوت آیه ای از قرآن کریم و صدور فرمان پیروی از دستورات خداوند، از فضایل امیرالمومنین(ع) فرمودند.

“هر که من مولای او هستم، پس علی مولای اوست” و اشاره به اینکه غدیر روز اکمال دین است.

سوره والعصر در شأن علی(ع) نازل شده است. وصف دوستان و دشمنان خاندان رسالت نیز گواه بر عظمت این روز بود.

اشاره پیامبر(ص) به ولایت امام مهدی(عج) به عنوان آخرین پیشوا و امام از اهل بیت روشنگر راه تا قیامت است.

نگرانی حضرت پیامبر(ص) از کارشکنی منافقان بود. به درستی واقعه کربلا زاییده روز غدیر است…

عید بر عاشقان مولا مبارک باد

یادداشتی از طاهره حاجیلو

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *