8 جولای

مهمترین وظیفه امام صادق(ع) حفظ مذهب تشیع از انحرافات دوران فرقه‌گرایی بود

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حجت الاسلام حجت‌الله سروری در گفتگو با صاحب نیوز با اشاره به سالروز شهادت امام صادق(ع) اظهار کرد: ابوحنیفه درباره عظمت امام صادق علیه السلام اظهارات و اعترافات قابل توجهی دارد و می گوید «من فقیه ‏تر و داناتر از جعفر بن محمد ندیده ‏ام؛ او داناترین فرد این امت است».

وی بیان کرد: در عبارتی دیگر ابوحنیفه که خود رئیس یکی از فرقه های اهل سنت است درباره این امام شیعیان، می گوید «همانا دانشمندترین مردم کسى است که به آراء و نظریه ‏هاى مختلف‏ دانشوران در مسائل علمى احاطه و تسلط داشته باشد و چون‏ جعفر بن محمد این احاطه را دارد، بنابراین او داناترین فرداست»؛ این مطلب در کتاب سیر اعلام النبلاء، ج ‏۶، ص ۲۵۸ بیان شده است.

محقق حوزوی خاطرنشان کرد: مالک ابن انس یکى از پیشوایان چهارگانه اهل سنت و رئیس فرقه مالکی که مدتى افتخار شاگردى امام صادق علیه السلام را داشت درباره فضیلت و عظمت امام صادق علیه السلام می گوید «هیچ چشمى ندیده است و هیچ گوشى نشنیده است و به قلب هیچ بشرى خطور نکرده است، مردى که با فضیلت تر از جعفر بن محمد باشد».

این پژوهشگر تاریخ اسلام افزود: دوره امام صادق(ع)، دوره بسیار پرچالش و اوج فرقه‌گرایی در جهان اسلام بود و اساسی ترین وظیفه امام در این برهه زمانی حفظ و صیانت مذهب تشیع از انحرافات احتمالی عصر امویان و عباسیان بوده است.

وی ادامه داد: نگاه تقریبی میان مذاهب مختلف مسلمانان در سیره امام صادق(ع) بسیار آموزنده است؛ شیعه با اینکه در عصر امام صادق (ع) در اقلیت بود اما با این وجود این امام همام در کانون توجهات مذاهب مختلف قرار گرفت.

وی با اشاره به مذهب جعفری و نامیده شدن این مذهب به نام این امام گفت: در واقع اصطلاح مذهب جعفری، اشاره به روش شیعیان در مسائل فقهی و احکام دینی، در مقابل مذاهب چهارگانه فقهی اهل سنت حنفی، مالکی، شافعی و حنبلی است؛ همان گونه که به شیعیان در مسایل اعتقادی و نوع حکومت و سیاست، مذهب علوی گفته می‌شود.

حجت الاسلام سروری خاطرنشان کرد: علت اینکه به مذهب ما مذهب جعفری گفته می شود آن است که امام صادق(ع) در تبیین فقه شیعه و بیان و معرفی اسلام بیشترین تأثیر را داشته است و بیشترین روایات فقهی مربوط به امام صادق(ع) است.

این استاد حوزه در پاسخ به این سوال که ما چگونه باید مورد توجه حضرات معصومین قرار بگیریم، تصریح کرد: باید در ابتداء بدانیم که حضرات معصومین از ما چه خواسته اند و ما باید چگونه باشیم.

وی اضافه کرد: اما اینکه چگونه شیعه جعفری باشیم حضرت در حدیثی نقل می کند که «کسی که ویژگی هایی که بر می شمارم را داشته باشد شیعه جعفری است، شیعیان کسانی هستند که در دین ورع داشته باشند و راست گفتار و امانت دار و حسن خلق با مردم داشته باشند و اگر اینگونه باشید می گویند این شخص جعفری است و این مطلب مرا شادمان می کند و می گویند این تعلیم و تأدیب جعفر بن محمد است و اگر اینگونه نباشید ننگ آن متوجه من می شود و گفته می شود این ادب جعفر است…».

حجت الاسلام سروری ابراز کرد: انشالله  در علم و عمل و گفتار و کردار جعفری مذهب باشیم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *