1 ژوئن

نباید در مجالس گناه‌آلود حتی به عنوان تماشاچی حضور یافت

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از ایران روشن، آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی در برنامه چشمه معرفت با اشاره به دعای مکارم‌الاخلاق در صحیفه سجادیه  اظهار داشت: امام سجاد(ع) در این دعا فرموده است:« پروردگارا پیش از آنکه به بلا مبتلا شوم عافیت را نصیبم کن، خداوندا پیش از آنکه به زحمت بیفتم مرا به مطلوبم برسان و پیش از آنکه گمراه شوم مرا هدایت کن».

وی افزود: در مجموع دو نوع طب وجود دارد که یک نوع طب پیشگیری و نوع دیگر طب درمانی است و مسلم است که انسان اگر در برابر بیماری پیشگیری کند بسیار بهتر است.

این مرجع تقلید اضافه کرد: حداقل فایده پیشگیری این است که هزینه‌اش کمتر از درمان است، درد و زحمت ندارد ولی درمان زحمت و درد دارد و اینکه تأثیر پیشگیری بهتر است، در بسیاری از موارد انسان پس از بهبودی از بیماری برخی از آثار بیماری تا آخر عمر در وجودش می‌ماند.

آیت‌الله مکارم شیرازی عنوان داشت: مسئله پیشگیری را به تمام مسائل اجتماعی می‌توان بسط داد چرا که همه در همه زمینه‌ها از جمله مسائل اخلاقی، نظامی، سیاسی و … پیشگیری بهتر از درمان است.

وی بیان داشت: دوری از رفیق معتاد برای جلوگیری از ابتلا به دام اعتیاد بسیار راحت‌تر از این است که فرد معتاد شود و سپس بخواهد رفع اعتیاد کند و برای ترک اعتیاد به زحمت بیفتد.

این مرجع تقلید اضافه کرد: آمار موجود خبر از این می‌دهد که ۸۰ درصد کسانی که در مراکز درمانی برای رفع اعتیاد اقدام کرده‌اند بعد از ترک مصرف مواد مخدر دوباره به سمت مصرف مواد مخدر باز می‌گردند، دوستی نکردن با افراد آلوده به اعتیاد و معتاد نشدن راحت‌تر از آلودگی به اعیتاد و ابتلا به زحمات آن است.

آیت‌الله مکارم شیرازی بیان داشت: در اسلام دستورات متعددی وجود دارد که بر «پیشگیری بهتر از درمان» تأکید می‌کند، مثلا در دستورات اسلام آمده است که نباید در مجالس معصیت شرکت کرد.

وی اضافه کرد: روزی امام صادق(ع) مهمان خانه فردی بود، یکی از مهمانان دیگر بر سر سفره از میزبان تقاضای آب کرد و میزبان به جای آب به او مقداری شراب داد، امام صادق(ع) بعد از این جریان بدون معطلی از جای برخاست و مجلس را ترک کرد و فرمود:« در مجلسی که گناه باشد نمی‌نشینم».

این مرجع تقلید با بیان اینکه حتی نماز خواندن در مجلس گناه به دلیل جایز نبودن شرکت در مجلس گناه باطل است افزود: در آیه ۱۴۰ سوره نساء آمده است که اگر در مجلسی بودید که در آن آیات قرآن را می‌خوانند و آن را مسخره می‌کنند در آن مجلس ننشینید و اگر بنشینید همانا مثل آن‌ها می‌شوید».

آیت‌الله مکارم شیرازی ادامه داد: عدم حضور در مجلس گناه از اصول اسلام برای پیشگیری از گناه و مبتلا نشدن به مفاسد اخلاقی است.

وی گفت: برخی مواقع جوانان از ما می‌خواهند که دستوراتی در راستای رشد اخلاقی به آنان دهیم، در این باره به آن‌ها عرض می‌شود که نخست به یاد خدا باشید چرا که یاد خدا مایه زنده شدن دل و فرار شیطان است، دوم اینکه نمازهایتان را اول وقت بخوانید حتی نماز‌های صبحتان را، سوم اینکه از شرکت در مجالس آلوده بپرهیزید و حتی به عنوان تماشاچی نیز در این مجالس حضور نیابید، متأسفانه مجالس لهو با عنوان عقد و عروسی و … در این دوره زیاد شده است؛ چهارم اینکه دوستان ناباب را نپذیرید و پنجم اینکه همیشه مراقب نفوس شیطان و هوای نفس باشید.

این مرجع تقلید تصریح کرد: اگر این موارد ذکر شده در کنار کمک به دیگران جمع شود بسیار بهتر خواهد شد، البته کمک به دیگران همیشه کمک مالی نیست.

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *