5 اکتبر

نقاط ضعف انسان، راهی برای نفوذ شیطان/درس های نهج البلاغه مانع انحراف بشر می‌شود

وی اظهار کرد: خداوند متعال در این آیه شیطان را دشمن اصلی انسان ذکر می کند و هشدار می دهد که شیطان تمام اسباب و وسایل خود را بسیج کرده تا انسان را به قعر جهنم ببرد.

این کارشناس مسائل دینی در ادامه راه مبارزه  با شیطان را شناخت راه های گمراه کردن شیطان دانست و افزود: شیطان از ۲ راه انسان را گمراه میکند و به سمت تباهی می کشاند که هرکس این دو راه را بداند مکر شیطان بر وی ضعیف می شود.

امیری بیان کرد: یکی از دلایل موفقیت شیطان عجول نبودن اوست؛ برسیسای عابد پس از ۷۰ سال عبادت از شیطان شکست خورد. انسان نباید فکر کند که با عبادت زیاد از حیله شیطان در امان می ماند و از خود راضی شود، بلکه در هر سنی امکان لغزش وجود دارد. شیطان پس از ۷۰ سال تلاش مداوم توانست در برسیسای عابد نفوذ کند.

وی ادامه داد: ضرب المثل «عجله کار شیطان است» کاملا اشتباه است بلکه خداوند در قرآن می فرمایند؛«خلق الانسان عجولا»

این کارشناس مسائل دینی در خصوص دومین ترفند شیطان گفت: شیطان برای گمراه کردن افراد از راه ویژه همان فرد وارد می شود همانگونه که برای گمراه کردن فرعون، از راه غرور او وارد شد و به فرعون گفت؛«تو خودت همه چیز داری. خدای موسی کیست؟ تو خودت خدایی».

امیری ادامه داد: روزی شخصی نزد فرعون آمد و بیان کرد؛«من مدت هاست که تو را می پرستم حال از تو درخواست دارم که این خوشه انگور را برایم تبدیل به خوشه ای مروارید کنی.» فرعون خوشه انگور را گرفت و از وی خواست که فردا برای تحویلش به دربار رجوع کند. شب در حالی که فرعون دنبال راه حلی برای خوشه ی انگور بود، اندرونی باز شد و شخصی بی اجازه وارد شد و به حضور فرعون رسید. ابلیس پس از معرفی خود با نگاهی به خوشه ی انگور آن را تبدیل به خوشه ای مروارید کرد سپس رو به فرعون گفت؛«من با این همه عظمتم لیاقت بندگی خدارا نداشتم تو با این همه جهالتت چگونه ادعای خدایی میکنی؟»

وی ادامه داد: فرعون در جوابش گفت؛«ابلیس، اگر این گونه است پس چرا خدا را سجده نکردی؟» پاسخ داد؛«من خدا را سجده کردم، تو را سجده نکردم. من خدا را به خدایی قبول داشتم تو را به آدم بودن قبول نداشتم. لذا شیطان هزار بار بهتر از بی نماز است.»

این کارشناس مسائل دینی با اشاره به اینکه بستن راه شیطان منجر به دستیابی به سعادت می شود، گفت: برای شکست شیطان کافی است خود را به حضرت علی(ع)بسپاریم. برای اینکه علوی شویم کافیست یک بار نهج البلاغه و به ویژه کلمات قصار آن حضرت را مطالعه کنیم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *