19 اکتبر

هشتم محرم زمینه ساز اتحاد و یکپارچگی مردم ابرکوه است

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از سرو ابرکوه، آداب و رسوم و نحوه عزاداری مردم ابرکوه در ایام سوگواری سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع)، پیشینه ای تاریخی دارد و همیشه زبانزد خاص و عام بوده است.

در این راستا طی چند سال اخیر مراسم عزاداری مردم ابرکوه در قالب اجتماع هیئت های زنجیرزنی و سینه زنی، در روز هشتم محرم به طور زنده و مستقیم از شبکه های سراسری پخش می شود، که قطعاً این کار عظیم، مستلزم برنامه ریزی ها و هماهنگی ها و همچنین هزینه های مالی زیادی است.

در همین خصوص خبرنگار سرو ابرکوه گفتگویی با یکی از عوامل پشت صحنه مراسم هشتم محرم در ابرکوه، ترتیب داد، تا بخشی از جزئیات کار را به اطلاع مخاطبان برساند.

پخش زنده اجتماع هیئت های عزاداری ابرکوه از سال ۹۲ آغاز شد
محسن غلامزاده تهیه کننده تلویزیونی این مراسم در گفتگوی اختصاصی با سرو ابرکوه، اظهار کرد: هشتم محرم امسال پنجمین سال ارتباط زنده و پخش مراسم عزاداری و اجتماع هیئت های مذهبی شهرستان ابرکوه بود.

غلامزاده ضمن بیان مختصری از فعالیت های عوامل مراسم هشتم محرم در طول این ۵ سال و نقاط ضعف و قوت آن افزود: امید است این تحلیل ها و ارزیابی ها زمینه ساز تداوم و تقویت و مانع انحراف این مراسم شود.

خطر آفت های بزرگ در هیئات عزاداری و منحرف شدن اصالت آنها
وی گفت: یکی از آفت های بزرگ هیئات عزاداری در محرم، وجود اختلاف نظرها در نحوه مدیریت و محور قرار گرفتن حواشی به جای متن در کیفیت برگزاری مراسمات است. معضلی که بعضاً تحریفاتی را در نحوه برگزاری این آیین سنتی و اصیل که در هر منطقه از کشور به شکلی خاص، مطابق با فرهنگ و رسوم همان منطقه انجام می پذیرد، به وجود آورده است و هیئات عزاداری ابرکوه نیز از وجود این آفت و دوگانگی ها مستثنی نبوده است.

غلامزاده بیان کرد: خوشبختانه در چند سال اخیر پخش زنده و پوشش تصویری مراسم زنجیر زنی مردم ابرکوه، با کنار زدن بخشی از این اختلاف نظرها و تقویت اشتراکات، این آفت را با ایجاد اتحاد و اجتماع بین هیئت ها به فرصت تبدیل کرد.

مراسم هشتم محرم زمینه ساز اتحاد و یکپارچگی مردم ابرکوه
وی عنوان کرد: خوشبختانه عزاداری حضرت سیدالشهدا (ع) در روز هشتم محرم از زمان شروع این حرکت، هر ساله باشکوه تر و عظیم تر از سال قبل برگزار شد. به طوریکه از تجمیع دو هیئت عزاداری در سال ۹۲ به یازده هیئت در سال ۹۶ با پوشش رسانه ای گسترده تر و وسیع تر رسیدیم.

تهیه کننده برنامه هشتم محرم گفت: در سال ۹۲ گرفتن وقت، ارسال و پخش تصاویر به صورت زنده از شبکه تابان محدودیت های خاص خودش را داشت، که با رایزنی ها و پیگیری های مستمری که صورت گرفت، این فرصت برای شهرستان فراهم شد تا بتواند پوشش مراسم را به صورت زنده از ابرکوه داشته باشد.

 

دائمی شدن مراسم هشتم محرم نتیجه بازتاب مثبت نخستین پخش زنده
غلامزاده اذعان کرد: همکاری مسئولین دو هیئت بزرگ عزاداری، پتانسیل های فنی موجود، خاص بودن آیین زنجیرزنی مردم ابرکوه در کشور و نهایتاً فراهم شدن این فرصت برای شهرستان، موجب شد پوشش این مراسم در آن سال مورد توجه مدیران سیما استان قرار گیرد و بازتاب های مثبتی در برداشته باشد، که ادامه این مسیر در سال های بعدی را هموارتر و مساعد تر کند. 

وی ادامه داد: در سال های بعد تعدد هیئت های شرکت کننده در این اجتماع و عملکرد فنی قابل قبول جوانان بومی دست اندرکار، باعث شد عظمت و شکوه مراسم هشتم محرم ابرکوه چنان جلوه گری کند، که پوشش تصویری آن به عنوان یکی از برنامه های همیشگی، در کنداکتور (جدول زمان پخش) سیمای شبکه تابان قرار گیرد.

غلامزاده خاطر نشان کرد: نقطه عطف و قابل توجه پوشش این مراسم در سال ۹۵ ، ارسال تصاویر از طریق فیبر نوری و استفاده از واحد سیار HD بود، تا آنجا که این پوشش با کیفیت، تقدیر و تحسین مدیران استانی و ملی سیما را در پی داشت.

ارسال همزمان تصاویر مراسم و برقراری ارتباط با  شبکه های خبری، کار امسال را متفاوت کرد
تهیه کننده ابرکوهی تصریح کرد: اما آنچه در محرم سال جاری کار را متفاوت تر از سال جلوه داد، استفاده از دو واحد سیار (SNG ، HD) به صورت همزمان بود که امکان ارسال همزمان تصاویر هیئت زنجیرزنی و زمینه برقراری ارتباط خبری توسط خبرنگار را مهیا می کرد. به این صورت که موفق شدیم همزمان با پوشش اصل مراسم در شبکه تابان و شبکه ۳، با  شبکه خبر و دو شبکه رادیویی هم ارتباط خبری برقرار کنیم.

 

غلامزاده افزایش تعداد دوربین ها از ۴ عدد در سال گذشته به ۸ دوربین در سال ۹۶ و ارسال تصاویر متنوع تر، را یکی دیگر از عوامل بهتر شدن کیفیت کار امسال معرفی کرد.

وی مطرح کرد: آنچه مهم است اینست که بواسطه عنایات و کرامات سید و سرور سالار شهیدان امام حسین (ع)، تلاش های شبانه روزی عده ای جوان بی ادعا و همکاری مجموعه ادارات دخیل که هیئتی وار و خالصانه در برگزاری این مراسم در طول سنوات گذشته تا کنون ایفای نقش کردند و نیز به کمک ابزاری چون دوربین تلویزیون، اجتماع با عظمت و باشکوه زنجیرزنان مردم ابرکوه نهادینه شده است و هر سال این مراسم با کیفیت تر از گذشته برگزار می شود.

هیئت های عزاداری حالت اداری پیدا نکند
جوان ابرکوهی با اشاره به سخن رهبر معظم انقلاب که فرمودند: “ارتباط هیئت را به ایمان و عشق مردم نگه دارید؛ هیئت حالت اداری بخود پیدا نکند”، گفت: نباید فراموش کرد که آفت تلویزیون و دوربین زمانی است که ما هدف و غایت اصلی این حرکت ارزشمند که همان اجتماع باشکوه و با عظمت هیئات مذهبی است، را با حواشی و فرعیات (پخش زنده) عوض کرده و صرفا به خاطر پخش تلویزیونی پیگیر برگزاری این مراسم باشیم.

غلامزاده تأکید کرد: توصیه رهبری را اول به خودم به عنوان یکی از ۷۰ نفر از عوامل فنی دست اندرکار برگزاری این مراسم و سپس به کسانی که در کمال بی انصافی و بدون اطلاع از مسائل فنی و نحوه برگزاری کار، دست اندکاران این مراسم را به خیال کم شدن زمان پخش تلویزیونی، به کم تدبیری و بی برنامگی متهم می کنند، گوشزد می کنم.

پخش عزاداری ابرکوه از شبکه های سراسری حاصل تلاش عوامل فنی
وی عنوان کرد: صرفاً جهت اطلاع این عزیزان عرض می کنم شبکه های سراسری هیچ تعهدی نسبت به پخش مراسم هشتم محرم ابرکوه، نداشته و ندارند و پوشش این مراسم صرفاً در اختیار شبکه استانی (تابان) است.

این کارشناس اضافه کرد: اگر شبکه های سراسری در گذشته و امسال بخشی از این مراسم را پوشش دادند، جدای از عظمت و شکوه خاص زنجیرزنی مردم ابرکوه، که برای هر رسانه ای جذاب و قابل انعکاس است؛ ارسال تصاویر با کیفیت با رعایت استاندارد پخش، توسط مجموعه عوامل فنی دست اندرکار این مراسم و پیگیری های مستمر خارج از ضوابط بوده است.

غلامزاده خاطر نشان کرد: از طرف دیگر امسال با توجه به همزمانی پخش فیلم سینمایی از شبکه ۳  (به دلیل مصادف شدن هشتم محرم با روز جمعه) این محدودیت برای ما ایجاد شد که صرفاً ۲۰ دقیقه زمان برای پخش این مراسم اختصاص داده شود. بنابراین طوری برای حرکت هیئت ها برنامه ریزی و زمان بندی شد، که هنگام پخش کامل این اجتماع از شبکه تابان، بهترین زمان پخش آن به روی آنتن شبکه ۳ برود.

 

پوشش رسانه ای امسال وسیع تر از سال گذشته بود
وی یادآور شد: پوشش رسانه ای مراسم هشتم محرم در سال جاری با توجه به اختصاص دو واحد سیار به صورت همزمان، گسترده تر و وسیع تر از سال قبل بود. به طوریکه امسال ارتباط خبری با «شبکه قرآن»، تیتر اول خبر یازده «شبکه خبر»، ارتباط تلفنی با «رادیو پیام» به صورت زنده، پخش خبر و تصاویر پر ابهت هوایی در خبرهای عصرگاهی «شبکه اول» و «خبر» سیما، نیز مازاد بر شبکه های تابان و سه را داشتیم.

غلامزاده در پایان از همه مردم فهمیم، ولایت مدار و عاشق اهل بیت علیه السلام ابرکوه، فرمانداری، مسئولین هیئات مذهبی و ادارات، مخابرات، برق، شهرداری، آموزش و پرورش، جهادکشاوزی، کار و رفاه اجتماعی که هیئتی وار تمام امکانات موجود خود را از شروع این حرکت تاکنون در اختیار مجموعه برگزار کننده قرار دادند، تقدیر و تشکر کرد.

انتهای پیام/ ف

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *