27 آگوست

وقتی آیات قرآن در تارو پود قالی زمزمه می شود+ تصاویر

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از پایگاه خبری نسیم خنداب،

روستای ارجناوند با ۴۰۰ نفر جمعیت در بخش قره‌چای خنداب قرار دارد، شغل مردم این روستا کشاورزی، دامداری و دامپروری است.

 

 

تحقق اقتصاد مقاومتی در ارجناوند

این روستا با داشتن نیروهای توانمند و فعال در زمینه قالی بافی و صنایع دستی اقتصاد مقاومتی را به صورت زنده و ملموس به نمایش گذاشته و در عمل ثابت کرده که برای پیشرفت اقتصادی و استقلال اقتصادی امکانات زیادی نیاز نیست و تکیه بر توان موجود می تواند راهگشا و مفید باشد.

 

قالی بافی در اوقات فراغت
صغری گنج گلی و دخترانش علاوه بر این که در کار دامداری و کشاورزی به شوهرش کمک می کنند، دار قالی هم در خانه دارند و در اوقات بیکاری، مشغول بافتن آن هستند.

گنج گلی از دوران کودکی این حرفه را از مادرش آموخته و آنرا را به فرزندان خود یاد داده است و اکنون نیز خود و فرزندانش به قالی بافی ادامه می دهند.

 

  وی با بیان این که فرزندانم نقش بسیار موثری در اقتصاد خانواده ایفا می کنند گفت: دختران در روستای ارجناوند از دوران کودکی قالی بافی را یاد می گیرند و همه دختران و حتی برخی از پسران قالی می بافند، این حرفه نسل به نسل از مادران به دختران منتقل شده است.

 

عزیم خواه دختر این خانواده گفت:  قالی بافی جزء مشاغل سخت محسوب می شود و  بعد از ۲۰ سال بازنشستگی دارد، سالیان قبل چنین نبود و مادران ما نزدیک به ۳۰ الی ۴۰ سال است که قالی می بافند و بازنشست نشده اند.

 

عزیم خواه گفت: قبلا هر خانواده برای امرار معاش خود یک دار قالی در خانه داشت و قالی بافی می کرد، اما امروز علی رغم این که طرح های بسیار زیبا و امکانات بهتری نسبت به قبل هست، زنان روستا کمتر به سمت قالی باقی می روند.

سود اصلی قالی بافی در جیب دلالان

وی با اشاره به این که زحمت قالی بافی بر دوش زنان و تولید کنندگان است و سود اصلی نصیب دلالان می شود گفت: برخی‎ها به خاطر این که قیمت قالی ارزان است قالی های بافته شده سالیان قبل را نگه داشته و نفروخته اند.

 

خانم عزیم خواه گفت: اگر در روستایمان کارگاه قالی بافی احداث شود، زنان برای قالی بافی مشارکت بهتری خواهند داشت.

 

وی متذکر شد: اگر کارگاه قالی بافی احداث شود، زنان با شوق بیشتری این حرفه قدیمی را ادامه خواهند داد، بیشتر مردان روستای جیریا، یکی از روستاهای نزدیک خنداب قالی بافی می کنند و قالی آنها برند روستا را به خود گرفته است، قالی جیریا معروف است.

 

قالی هایم را ارزان نمی فروشم

وی در ادامه گفت: خریداران، قبلا قالی را قبل از این که بافتش تمام شود از ما پیش خرید می کردند، ولی امروز مشتری خوبی ندارد، من ۴ قالی آماده دارم که قبلا آنها را بافته و به خاطر قیمت پائین ، آنها را نفروخته ام.

 

بیمه قالی بافی حق قالیبافان است

 

این بانوی روستایی به بیمه قالی بافی اشاره کرد و گفت: دو دخترم به قالی بافی اشتغال دارند که یکی از آنها بیمه قالی بافی دارد، می خواستیم دختر دیگرم را بیمه کنیم، اما قبول نمی کنند، بیمه قالی بافی حق قالیبافان است نه اینکه افرادی با داشتن یک دار قالی در خانه، بیمه قالی بافی شوند و قالیبافان واقعی بیمه نشوند.

 

عباس‌علی عزیم خواه پدر خانواده گفت: پیگیر بیمه قالی بافی خانواده بوده‌ام،اما فعلا بیمه نمی کنند.

این خانواده ۵ نفره با فعالیت در زمینه کشاورزی، دامداری و دامپروری سنتی محدود و قالی بافی، زندگی خود را می گذرانند و از زندگی خود راضی‌اند.

 

قالی را به قیمت واقعی از ما نمی خرند

 خانم عسگری یکی دیگر از بانوان روستایی به شغل قالی بافی اشتغال دارد، او می گوید، فروش قالی به قیمت مناسب برایمان یک مشکل است، خریداران، قالی را به قیمت واقعی از ما نمی خرند و سود اصلی را دلال می برد، چندین سال است که قالی می بافم و تا حدی در تامین اقتصادی خانواده ام موثر هستم.

 

 عسگری گفت: در کنار قالی بافی کارهای دیگری مانند کشاورزی و دامداری انجام می دهم و در کلاس قرآن حضور پیدا می کنم.

کلاس آموزش روخوانی، روانخوانی و معارف قرآن کریم در یکی از منازل قدیمی روستا برگزار می شود، در این کلاس اکثر زنان روستایی حضور دارند، این کلاس روزهای جمعه ساعت ۱۰ برگزار می شود، زنان روستایی با داشتن کارهای دیگری در خانه، زمان خود را برای حضور در کلاس مدیریت می کنند.

حیدری مسئول برگزاری کلاس قرآن در روستای ارجناوند گفت: ۵ سال است که کلاس آموزش قرآن در این روستا برگزار می شود، در اوایل برگزاری کلاسها، استادی به همراه خانمش به این روستا می آمد و ۲ سال رایگان به ما روخوانی و روانخوانی یاد دادند.

 

وی افزود: بعد از ۲ سال، حفظ جزء ۳ قرآن کریم را آغاز کردیم، بانوان روستا در کنار کارهای روزمره که انجام می دهند، قرآن نیز حفظ می کنند، نزدیک ۳۰ نفر از زنان روستا در کلاسهای حفظ و قرائت قرآن شرکت می کنند.

حیدری با تاکید بر این موضوع که بسیج در راه اندازی کلاس قرآن در روستا نقش بسزایی داشته است گفت: کلاس آموزش قرآن روزهای جمعه از ساعت ۹ تا ۱۱ در خانه یکی از اهالی برگزار می شود، افرادی بودند که سوادی نداشتند و وارد این کلاس‌ها شدند و امروز می توانند به راحتی قرآن قرائت کنند.

وی ادامه داد: ۱۵ نفر در کلاس حفظ قرآن کریم فعال هستند، برخی از آنها از ۱ تا ۷ جزء حفظ کرده‌اند، زنان روستا قرآن حفظ می کنند و قالی نیز می بافند تا در اقتصاد خانواده در کنار شوهرانشان باشند.
 

نهضت سواد آموزی در ارجناوند نداریم

بانوان در کلاس قرآن به نبود نهضت سواد آموزی در این روستا اشاره کردند و خواستار فعالیت نهضت سواد آموزی در روستای ارجناوند بودند.

 

کارگاه قالی بافی در روستا احداث شود

نکته اساسی این است که زنان روستایی معتقدند اگر کارگاه قالی بافی در این روستا احداث شود، زنان روستا با شور و شوق آنرا فعال نگه خواهند داشت.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *